Hersonas mīkla

Krievija pamet šo pilsētu. Vakar to nosvinējām. Jā, tas ir prestiža zaudējums Kremļa vadītājām. Putins to pārdzīvos, jo krievi ir gan noguruši no šī kara, gan fanātiski tic savam fīreram.  Liela daļa ir pārliecināti, ka Krievija atbrīvojusi ukraiņus no ļaunajiem nacistiem. Kāpēc gan neiestāstīt otru pasaku, ka šādi Putins cenšas glābt krievu karavīru dzīvības? Var taču to darīt un viņam tas parasti izdodas.

Protams.

Tiem kas ir dzīvojuši diktatūrās zina, ka tur darbojas tikai viena patiesība. Viena veida pareizā domāšana. Citas nav un nemēdz būt. Mediju, kas domā vai runā citādi, arī nav. Tie, kas runā pretī, jau sen ir ārzemēs vai cietumā. Tāpēc Putinam viss izdosies, ja kāds par to ir bažīgs …

Draudzene stāstīja, ka pirms dažam dienā Pēterburgā pēkšņi sākusi kaukt gaisa trauksme. Vēlāk izrādījās, ka šis bijis mācību mēģinājums. Taču vairums iedzīvotāju nespējuši atbrīvoties no stresa, ka atkal sācies liels karš. Oļa raudājusi no bailēm. Sēžot zem kāpnēm tumsiņā. No visa tā, kas noticis. No tā, kas varētu notikt…

Kāpēc Putins pēkšņi atdod Hersonu ukraiņiem? 

Nav izdevīgi pilsētu pašlaik noturēt. Lai izskatītos labi. Lai radītu par sevi labāku iespaidu. Tiem, kas ārzemēs un savējiem arī. Viņam bail ievilkt situāciju tik smagā bedrē, ka no tās vairs neizrāpsies. Krievu mātes un sievas dodas demonstrācijās uz robežu, rūgst nemiers. 

Kas notiks tālāk?

Grūti pateikt. Kamēr pēdējais krievu karavīrs nav aizvākts, atbilžu uz šo jautājumu nav. Veidojas iespaids, ka ar šo Putins vēlas panākt, lai Ukrainas sabiedrotie piespiež Zeļenski samierināties ar pārējo okupēto teritoriju zaudējumu.

Kā šo visu uztver ukraiņi paši. Aizdomīgi. Viņiem šķiet, ka šī ir kāda neparasta kara stratēģija, kuru krievi viņiem izvirza. „Reizēm krievi reaģē iracionāli un tad vispār nevar saprast kā rīkoties“, – uzskata ukraiņu radio producents Dimitro avīzei „Svenska Dagbladet“. 

Uz ielām krievu patruļu Hersonā vairs neesot. Lielāka daļa krievu karavīru tagad tērpti civilas drēbes un vairs nav pamanāmi. Vairs nav apsargu pie ceļu nožogojumiem. Taču cilvēki Hersonā esot uz panikas robežas joprojām. Ielas tukšas. Vietējos nekur neredz. 

Iedzīvotājiem joprojām nav elektrības, siltuma un dzeramā ūdens virtuves krānā. Nav informācijas par to, kas notiek. Radio klusē, telefoni nedarbojas, jo nav kur uzlādēt. Iedzīvotāji ir iebaidīti un nevēlas tik izsūtīti uz Sibīriju. Retās telefona sarunas liecina, ka vairums netic krievu aiziešanai un domā, ka kremlīni sēž ierakumos. Dņepras pretējā krastā. Pārģērbušies un palikšot Hersonā kā spiegi. 

„Visi nervozi gaida. Ilgojas pēc atbrīvošanas. Taču baidās, ka šī ir tikai kāda stratēģijas spēle un murgs atkal atgriezīsies. Pasaule viņus aizmirsīs un posts iestāsies no jauna“ (Dimitro).

Stoltenbergs konstatējis, ka šī ir kārtējā Ukrainas uzvara un ukraiņi patiešām arī pārņēmuši savā kontrolē10 ciemus ap Hersonu.

Pagaidām zināms, ka Hersona tiekot intensīvi mīnēta (SvD).  Putina pasaulē Ukraina neeksistē. Tie, kas savu dzimteni atbalsta, skaitās nodevēji. Tāpēc var paredzēt, ka atstās daudz mīnu un dzīve palikušajiem būs ļoti, ļoti bīstama.

Leave a Reply