Atgūta pilsēta drupās

Vakar vakarā Ukrainas aizsardzības ministrija paziņoja, ka Harsona ir atgūta (BBC). Šis apstāklis pierāda, ka nekādas Kremļa ofensīvas Odesai vairs nebūs“ – uzskata Joakims Pasikivi. Viņam nešķiet, ka šīs būtu lamatas.  Nē, tik izsmalcināti stratēģi kremlīni neesot. Vienīgais kas pārsteidz, ka viss notika nenormāli strauji. „Ja šī patiešām bija organizēta atkāpšanās, tad tā bija pirmā tik labi noformētā krievu militārā operācija šī karā. Taču nav izslēgts, ka tā bija elementāra bēgšana un viss“, – uzsver Pāsikivi . 

Kā paliek ar Krievijas teritoriju, Hersonā bija krievu referendums un to svinīgi pievienoja Krievijai. „Nekādu pārmaiņu nebūs“, –  tā notikušo vakar vakarā komentēja Putina preses sekretārs Peskovs britu medijiem. 

Pēdējais krievu karavīrs esot pametis Hersonu naktī. Pēc tam tik uzspridzināts Antonovkas tilts pār Dņepras upi. Vai šīs būtu kara beigas? „Nē, tā tas nav,“ – uzskata Austrumeiropas valstu pētniece Gudruna Persona. 

Tā ir pauze. Neliels pārtraukums. 

Internetu pašlaik pārpludinājušas gaviļu un prieka ainas, saistībā ar ukraiņu karotāju sagaidīšanu Hersonā. Taču karavīri paši, kas jau paguvuši atbrīvot apmēram 50 ciemus ap Hersonu, ir drīzāk šokēti, nekā gavilējoši. „Viss ko ieraudzījām, atgādina šausmu filmu. Mirušu krievu karavīru ķermeņi guļ visur, neapglabāti. Viņi tur atrodas nevis dienas, bet jau vairākas nedēļas. Pūst. Neviens nav mirstīgās atliekas apglabājis, nav izrādījis cieņu šiem ļaudīm. Tas ir nožēlojami!“, – uzskata ukrainis Aleksis Gorgans (DN), – „kontrasts starp vietējo iedzīvotāju prieku par atbrīvotājiem un neapglabātajiem līķiem, kas mētājas visapkārt, ir šaušalīgs. Visus šos krievu puišus, kas tika mobilizēti kā „lielgabalu gaļa“, bija savējiem jāapglabā. Taču tas nav izdarīts.“ 

Vienlaikus var redzēt, ka krievu atbrīvotāji ir sagrāvuši visu, ko vien iespējams demolēt: ūdensvadu, elektrības līnijas, TV radio stacijas, tiltus un ceļus. „Šī ir kā apokalipse – sapostīt tik ļoti, lai cilvēks šajā vidē nespētu dzīvot“.

Zemes virskārta esot piebāzta pilna ar mīnām. „Pēdējās dienas laikā esam zaudējuši diezgan daudz cilvēku, dēļ šīm mīnām. Tieši šī mīnētā teritorija neatļauj virzīties uz priekšu“, stāsta Aleksis. Vienlaikus var redzēt kā daudzi turpina bēgt projām. Pāri upei nepārtraukti kuģo pārpildītas laivas ar cilvēkiem, kurus būtu viegli apšaut. Taču laivās (kopā ar krievu armijniekiem) ir ari civilie. Laikam bēg no jaunajiem pilsētas saimniekiem. 

Pēc Alekša domām, visi krievi nav pametuši Hersonu.  Viņi slēpjas un paliks aizmugurē. Viena daļa – dezertieru, otri – piektā kolona. Ir zināms, ka krievu armijas cilvēki pieprasa no vietējiem civilo apģērbu. „Viņus nebūs viegli notvert, bet mēs to izdarīsim“, – uzskata Aleksis. 

Zīmīgi, ka Putins neatļāva publiski paziņot par atkāpšanos no Hersonas ASV velēšanu laikā. Lai šis notikums nedotu balsis Baidenam. Tātad, lai netraucētu Trampam. Tas nozīmē, ka Putins atļāva ukraiņiem apšaut vēl pāris simtus krievu karotāju tikai tāpēc, lai atkāpšanās Hersonā nepalīdzētu amerikāņu demokrātiem iegūt vairāk balsu Senātā.  

Krievu armija pametusi arī zviedru ciemu, kas atrodas netālu no Hersonas. Uz ziemeļiem no Dņepras. Divi autoceļi saspridzināti un tilts arī. Teritoriju ap ciemu krievi mīnējuši. Pagaidām ukraiņu atbrīvotāji vēl neesot ieradušies, jo visi tīrumi, ceļi un tilti ir mīnēti. Pagaidām neviens nevar ciemu atstāt arī tad, ja ir vajadzīga ārsta palīdzība. „Ja spersi soli pāri slieksnim, tad uziesi gaisā“,, – pa telefonu stāsta ciema priekšsēdētāja. Viņai nešķiet, ka krievu daļas būtu pametušas mežus pie ciema. 

Interesanti, ka Kremļa mediji Hersonas atstāšanu aprakstā kā varonību. Taču tas nepalīdz, jo pat populāri raidījumu vadītāji sāk kadrā raudāt (Vladimirs Solovjovs). Jā, beidzot viņi sāk atzīt, ka armija nav pietiekošo spēcīga.  Tas ir jauns pavērsiens propagandas taktikā. 

Tātad  tiek stāstīta sekojoša pasaka: krievu spēki esot atkāpušies Hersonā, lai saudzētu cilvēku dzīvības. Šo „cilvēku saudzēšanas“ piedziedājumu atkārto Vagnera grupas šefs Jevgeļins Prigožins un pat čečeņu vadonis Kadīrovs (ISW). Pats Putins pagaidām neko nav komentējis. Taču šo to paguvis izpaust televīzijas Solovjovs: „ Varējām atstāt Hersonu jau astotajā, taču tad tas būtu palīdzējis Baidenam un demokrātiem ASV vēlēšanās“. 

Vismaz šis ir godīgi – pastāsta par manipulēšanu skaidri un gaiši.  

Attēlā – zviedru ciems Ukrainā, pie Hersonas