Derusifikācija Ukrainā: Dostojevski ārā, bet Varholu iekšā

Egle Kijivas centrā ir iededzināta. Te nu tā ir. Izskatās vientulīga, taču ir tik svarīgi, ka šis ziemas saulgriežu simbols tomēr izvietots kara plosītās valsts centrā. Domāju, ka droni vai krievu kara lidmašīnas to neuzdrošināsies iznīcināt. 

Tā stāvēs un mirgos visu tumšo laiku. Sagaidot kara beigas. 

Krievu žurnālists un drošības politikas eksperts Andrejs Soldatovs uzskata, ka Putinam nav nekādas stratēģijas šajā karā. Viņš cer salauzt ukraiņus ar artilēriju un ziemas salu. Tas arī viss. (BBC)

Pēc viņa domām šis karš varot turpināties gadiem, jo tagad krievi jūtoties emocionāli piesaistīti šīm kaujām. Viņi nevēlas neko dzirdēt par šī kara patiesajiem iemesliem. Netic tam ko stāsta tuvinieki no Ukrainas. Galvenais esot „pārmācīt Ukrainu“ vai „ pārmācīt NATO“. Liela daļa krievu pašlaik nevēlas neko dzirdēt par šī kara patiesajiem cēloņiem vai mērķiem. Karš ir sācies un krieviem tāpēc obligāti tajā jāuzvar. 

Tā viņi domā.

Vai Kremlim ir kāda stratēģija? Nē, nav. Tikai cerība, ka ukraiņi neizturēs un padosies. Protams, ka paliek arī otra cerība – nosalušie eiropieši ar augstajām gāzes un elektrības cenām. Pēc Putina domām, tie varētu padoties pirmie. 

Kremļa runas vīrs Dmitrijs Peskovs tikko atkal apgalvojis, ka Krievija neesot nevienam uzbrukusi (Sky News). Krievija esot cēla zeme, kas piedzīvojusi daudzas uzvaras karos un šāda lieta krieviem neesot vajadzīga. Tas, kas notiek Ukrainā, neesot karš. Nē. Tā esot īpaša militāra operācija un viss. 

Ar Putinu esot mēģinājis runāt jaunais Brazīlijas prezidents Lula da Silva. Viņš esot gatavs runāt ar krieviem par mieru. (Sky News).

Lielbritānijas AM publicējusi informāciju par to, ka Krievija piegādā Irānai būtiskas rezerves daļas kodolieročiem, pretī saņemot dronus. (CNN)

Trīs cilvēki gājuši bojā, eksplodējot gāzes vadam Krievijā. Gāzes plūsma tāpēc tur apturēta. (TASS)

Grupa maskētu vīru uzbrukuši Somijas vēstniecībai Maskavā. Pagaidām nav zināms kāds bija šī vandālisma akta iemesls. Taču avīzei Helsingin Sanomat ir pieejama informācija, ka vandāļi bijuši putinisti un veseri savukārt esot Vāgnera grupas simbols.

Iespējams, ka ar šo somi tiek pārmācīti par savu atbalstu Ukrainai.  

Vācija ir aicinājusi Ķīnu uzsākt sarunas ar Putinu par kara beigšanu. Franks Valters Šteinmeijers ir runājis par šo tēmu ar Ķīnas līderi, lūdzot viņu izmantot savu ietekmi uz Putinu. (TT)

Ap 100 000 krievu IT speciālistu (pēdējo mēnešu laikā) ir pametuši Krieviju. Vairums no tiem uzturas Gruzijā un Armēnijā, strādājot pa distanci tiem pašiem darba devējiem. (TT)

Ukrainas prezidents Zeļenskis ir apmeklējis fronti Bahmutā. Viņš vakar tur ticēs ar ukraiņu armijas karavīriem un izdalījis apbalvojumus. (TT)

Pašlaik Ukrainā, paātrinātā tempā notiek atbrīvošanās no krievu, sovjetisma kultūras mantojuma. Tiek sagrauti un aizvākti krievu propagandas monumenti, ielām maina nosaukumus. (AP) Ukraiņi šo procesu dēvē par „derusifikāciju“. Tikko pilsētā Dņipro tika novākts Aleksandra Puškina piemineklis un Kijivā jau 30 ielas zaudējušas savus krieviskos nosaukumus. Kāda neliela iela Kijivas centrā līdz šim saucās Fjodora Dostojevska iela, bet tagad tai mainīts nosaukums. Tagad šī ir Endija Varhola iela, jo šis pazīstamais mākslinieks ir dzimis kaimiņvalstī Slovākijā. Ielu nosaukumu maiņa esot būtisks derusifikācijas solis. Tā uzskata Kijevas domes pārstāvis Volodimirs Prokopivs. (AP) 

One comment

Leave a Reply