Trešā klusā nakts

Atsākusies žurnālistu vajāšana. Krievijas Iekšlietu ministrija ievietojusi melnajā sarakstā starptautiski pazīstamo Bellingcat žurnālistu Kristo Grozevu. (AFP)

Grozevs ilgstoši un plaši informējis Eiropu par notikumiem Ukrainas frontē. Nav norādīts ko īsti Kristo nodarījis Krievijai. Zināms, ka viņš esot „izplatījis nepatiesas ziņas par krievu armiju“. Tas arī viss. Grozevs vada krievu pētniecisko žurnālistu grupu un aktīvi iesaistījās Navaļnija indēšanas lietas izmeklēšanā. (TT) 

Dņipropetrovskas reģionā esot reģistrēta trešā klusā nakts. Tātad pēdējo sešu mēnešu laikā nav šauts no krievu puses. (Telegram)

Taču Hersonu krievi turpina apšaudīt katru nakti. Vakar naktī pat 33 reizes.  (AP)

Dmitrijs Kuleba nācis klajā ar priekšlikumu izslēgt Krieviju no Apvienoto Nāciju Organizācijas. (AFP)

Vakardienas jaudīgākais jaunums ir ziņa par to, ka krievu kara bāzē notriekts ukraiņu drons. Trīs krievu cilvēki gājuši bojā. TASS ziņo, ka „visas lidmašīnas ir darba kārtībā“, bet ārzemju mediji stāsta, ka notikusi civiliedzīvotāju un armijas evakuācija no notikuma vietas. Šis ir jau otrais uzbrukums kara bāzei Krievijā. 

Esam jau pieraduši pie tā, ka Rīgā atrodas viens no pašiem svarīgajiem krievu medijiem „Meduza“, kas nodarbojas ar patiesas informācijas ieplatīšanu krieviem. Taču ir arī citi. To skaitā ir diezgan daudz krievu redakciju ārzemju avīzēs, radio un TV stacijās, kas gatavo ziņas un apskatus arī krievu valodā. 

The Barents Observer Kirkenēsā ir viena no šādā redakcijām, kas piedāvā ziņas un analīzi angļu un krievu valodās. 

No Krievijas strādāt pašlaik nav iespējams. Jāstrādā no ārzemēm. Ja žurnālists Krievijā neievēro Putina noteikumu (saskaņot visu ar Kremli), tad draud 15 gadu cietumā. 

„Pašlaik strādāt žurnālista darbu Krievijā nav iespējams. Ja raksti par kultūru vai sportu, tad vēl viss var izdoties. Taču, ja rakstīsi kaut ko par hbtq, tad viss cauri“, – uzver redakcijas līdzstrādnieks Georgijs Čestemirnovs. „Karš ietekmē visas dzīves jomas un ja par to nedrīkst neko teikt vai rakstīt, tad nekāda žurnālistika vispār neiznāk“. 

„Krievijas neviens žurnālists nevar zināt kurš viņa raksts kļūs par biļeti uz cietumu“, – konstatē Denis Zagore. 

Abi atstāja Krieviju septembrī, taču labi apzinās, ka FSB viņus redz un atradīs, ja būs nepieciešams. 

„Daudziem krieviem Krievijā šis karš joprojām ir kā Tv spēle. Viņiem neliekas, ka viss notiek īstajā dzīvē un tie ir reāli cilvēki, kas frontē iet bojā. Nē, to viņi nesaprot. Mēs nevaram ietekmēt visus Krievijā. Tas nav iespējams. Taču, ja uzrunāsim kaut vienu vai dažus cilvēkus, arī tas būs daudz šajā situācijā“, – uzskata Georgijs Čestemirovs. 

Labi, ka ir šādi kolēģi. 

Attēlā redakcijas vadītājs Tomas Nilsens, The Barents Observer, SvD      

Leave a Reply