Pamiera inscinēšana un cietumnieku godināšana

Neraugoties uz 36 stundu pamiera izsludināšanu, Bahmutā un Kramatorskā turpinās kaujas. (AFP) „Godīgi sakot, es brīnos, ka pasaules mediji šim Putina pasākuma pievērš tik lielu vērību“, – saka Oskars Jonsons (krievu karadarbības pētnieks Stokholmas aizsardzības augstskolā). Viņš uzskata, ka „pamiers“ bija slikti notēlota Putina politiskā akcija. PR aktivitāte, izrādīšanās un „miera baloža“ tēlošana. „Krievi noteikti pārkāps šo pamieru paši pirmie. Jēga šim solim bija tēlot pasaulei un izlikties, ka viņi ir labie, bet ukraiņi – sliktie.“ (SvD)

Ukrainas prezidents ir līdzīgās domās un uzskata, ka krievu Ziemassvētku pamiers esot tikai veids, kā iegūt mierīgu laiku sava karaspēka pārgrupēšanai. Līdzīgās domās ir arī citi zviedru eksperti. „Putins vēlas ar šo pasvītrot, ka viņš ir kultūras un kristīgās ticības garants un tāpēc ir opozīcijā visai pārējai nešķīstajai pasaulei. Šis ir mirklis, kad var pamēģināt notēlot taisnīguma un laipnības vadoni“, – domā Pāsikivi. Šāds solis ļaujot Putinam izlikties, ka viņš nosaka visu situāciju šajā karā. Krieviem frontē pašlaik būtu ļoti nepieciešam atelpa. Taču tieši uz krievu Ziemassvētkiem iestājies pamatīgs sals. Izskatās, ka daba arī nav labvēlīga Putina tēlotajam pamieram. 

Varbūt tomēr vajadzēja piekrist Putinam? 

„ Ukrainu Putins pakļāva masīvai, aktīvai okupācijai 2022.gada februārī, pēc ilga un nogurdinoša „lēnā kara“ astoņus gadus pēc kārtas. Dīvaini, ka tas, kurš uzbrūk, grauj, plosa un okupē svešu valsti, tagad atļaujas pateikt, ka „mēs te dažas stundas nekarosim“, jo „mums ir svētki“. Līdz šim krievi nav respektējuši nekādus svētkus, taču tagad pēkšņi – rīko izņēmumu paši sev un pieprasa, lai citi to respektē un ievēro“, – secina Joakims Pāsikivi. 

Beidzot ir skaidrs, ka Vācija tomēr sūtīs uz Ukrainu 40 Marderus –  mehanizēto kājnieku kaujas transportu. (AP) Vācieši paši apmācīs ukraiņus šīs tehnikas lietošanā. Ceturtdien Olafs Šolcs paziņoja arī par pretgaisa aizsardzības sistēmas Patriot nogādāšanu Ukrainā. Makrons piekritis piegādāt AMX-10 RC. Tas nozīmē, ka pirmo reizi ukraiņi saņems rietumos ražotu tanku sistēmu.   

Krievijā tiek piedāvāta amnestija (atbrīvošana) notiesātiem cietumniekiem, kuri ir gatavi cīnīties pret Ukrainu vāgneriešu sastāvā. „Sabiedrībai ar cieņu jāizturas pret šiem ļaudīm“, – uzskata privātās armijas vadonis Jevgeņijs Prigožins. Vakar viņš publiskoja faktu, ka cietumnieki, kas nodienējuši 6 mēnešus, tiks atbrīvoti. (Moscow Times). Runa ir par 20 kaujiniekiem, kas ir palikuši dzīvi. „Ja jūs redzat cilvēku, kurš ir sēdējis cietumā un no turienes brīvprātīgi aizgājis kauties frontē, tad ir jāsaprot, ka šī persona ir pilntiesīgs mūsu sabiedrības loceklis„- uzskata Prigožins (Novaja Gazeta). Joakims Pāsikivi nebrīnās, ka tikai 20 no iesauktajiem krievu zagļiem, slepkavām ir palikuši dzīvi. „Apstākļi frontē bija neizturami smagi. „Viņus izmantoja pirmajā līnijā Bahmutā, dzina pāri mīnu laukiem. Nežēlīgi. Bojā gājušo tur ir izcili daudz un paši krievi šo Bahmutas zonu dēvē par gaļas mašīnu“. 

Protams, ka arī šis paziņojums ir PR akcija. Uzmundrinājums arī citiem pieteikties  krievu armijā. Galu galā – ja bandīti tā cīnās, tad ko kautrējas nebandīti jeb parastie – nesodītie cilvēki. Marš uz armiju, lai kļūtu par varoņiem! Dzīvi vai miruši, tas nav svarīgi. Tāds ir Prigožina motīvs šai akcijai.

 „Taču no puses, nav teikts, ka iedodot notiesātam slepkavam ieroci un aicinot viņu nogalināt ukraiņus, tiek veikta noziedznieka rehabilitācija. Ka šādi cilvēks mainīs savu dabu un vairs neslepkavos citus.? Nē, par to neesmu drošs“, – uzskata Pāsikivi. 

Mani šajā akcijā dara uzmanīgu Prigožina pavēle apkārtējiem – cienīt šos cilvēkus un automātiski piedot visu. Tas nozīmē, ka pastāv problēmas krievu armijā parasto kaujinieku un kriminālo elementu starpā. Par šo „berzēšanos“ ik pa brīdim pavīd informācija medijos. Grūti iedomāties, ka slepkavas un recidīvisti vienā rāvienā kļūst par labiem frontes biedriem parastajiem čmobikiem. Parasti viņi sāk valdīt un noteikt toni. Tā tas Krievijā vienmēr ir bijis – „kriminālās aprindas“ palīdz vadoņiem savaldīt un sodīt parastos cilvēkus, tad kad Kremlim tas ir vajadzīgs. Šādi rīkojās Ļeņins pēc revolūcijas, izveidojot Gulāgu un uzticot politisko ieslodzīto kontroli „kriminālajiem“.  Tagad, acīmredzot, notiek tieši tas pats.      

Attēlā Bahmuta (SvD)

Leave a Reply