Krievu iekārotās Bahmutas katakombas

Avdijivkā (Doņeckas rajona ziemeļrietumu pilsētā) turpinās šaudīšanās un sprāgšana katru dienu. Nekāda pamiera nav. Kā ziņoja kolēģi no notikuma vietas, nevar saprast no kuras puses šauj. Debesis dārd vienā gabalā, jo fronte ir tepat līdzās. Jurijs (50) un Andrijs (35) priecīgi, ka pa dienas visu vismaz kluss. Pašlaik ar riteņsomu ved mājup ēdienu. Ir pareizticīgo Ziemassvētki, taču Ukraina ir pārkārojusies uz svinēšanu kopā ar Rietumeiropu, nevis Krieviju. Diemžēl vecie datumi esot ierasti. Tad nu svinēšot divas reizes – 24.12. un tagad. 

Avdijivka atrodas frontes zonā, to apšauda katru dienu. Kad vietējiem jautā vai viņi tic Ukrainas uzvarai, tad sastaptie mēdzot izvairīties no atbildes un saka, ka pats galvenais, lai beidz šaut.  Pilsētā nav nevienas ēkas, kas nebūtu sagrauta. Visur atkritumi, maz cilvēku uz ielām. Tos, kurus iespējams satikt, uzrunāt nav iespējams. Cilvēki ir iebaidīti un no žurnālistiem mūk. (DN)

„Nu kāds pamiers! Nu ja! Viņi šauj katru dienu un no tā, ka jūs te atbraucāt, nekādas jēgas nav! Paskatieties kā mēs tagad dzīvojam!“, – dusmojas vīrietis, kurš iznācis ārā smēķēt. Mājai visas rūtis pagalam. Lielākā daļa radu esot šo pilsētu pametuši. Formāli Avdijivka atrodas abās valstīs vienlaicīgi: Ukrainā un Krievijā. Jā, viņi svinēšot Ziemassvētkus šodien. Rīt arī. Nav izslēgts, ka abi sastaptie ir „gaidītāji“. Tā var izrādīties.

Turpinās kaujas Bahmutā. Beidzot it kā noskaidrojies kāpēc krievi par katru cenu, jau piecus mēnešus cenšas no pilsētu ieņemt. Viņiem ir gigantiski zaudējumi, bet spītīgi tiek tupināta cīņa tieši šeit. Vāgneriešu līderis Prigožins uzskata, ka šajā pilsētā ir pazemes katakombas, kuras var lieliski izmantot, lai novietotu ieročus un slēptos no ukraiņiem. 80 -100 m dziļumā zem zemes. Tur varot labi izvietot arī tankus un bruņu transportierus. (Reuters)

Šajā gadījumā ir runa par šahtām jeb raktuvju tuneļu sistēmu, kas pie Bahmutas ir 160 km garumā. Miera apstākļos pazemes valstībā esot rīkoti koncerti un sporta mači. Baltā nama avoti domā, ka te drīzāk ir runa par Prigožina vajadzību kontrolēt sāls un ģipša raktuves. Starp citu, Krievijas eksporta armija „Vāgnera grupa“ ir piedalījusies kaujās Centrālāfrikas republikā, Mali, Lībijā un Mozambikā. Visos gadījumos viņi ir mēģinājuši pārņemt savā kontrolē derīgo izrakteņu zonas. 

Pēteris Lindēns nedomā, ka šie ir patiesie „Vāgnera grupējuma“ (krievu privātās armijas) iemesli. Viņš ir pārliecināts ka “vāgnerierieši sitās pie Bahmutas“, jo uzvara ir apsolīta Putinam un viss.  Pazemes gaiteņi neko nenozīmē, ja ukraiņi noslēgs pārtikas un ieroču piegādes plūsmu. Tātad, tiek izdomāti iemesli un attaisnojumi spītīgai vajadzībai iegūt Bahmutu un uzdāvināt šo uzvaru Kremļa vadonim.    

Ukraiņu izlūkdienests ziņo, ka Krievija gatavojoties jaunai mobilizācijai un tas nozīmē, ka Putins plāno kara izvēršanu laikā un plašumā. (Sky News). Vēl decembrī Kremlis šādu iespēju noliedza. No iesauktajiem „čmobikiem“ (ārkārtas situācijā iesauktie) tikai puse karo frontē. Tiek lēsts, ka Krievijā par mobilizāciju paziņos 15.janvārī un pēc tam slēgs robežas. Lai krievu vīrieši nepagūst aizbēgt uz ārzemēm. 

Pēc ekspertu domām, cilvēku skaita palielināšana šajā frontē krieviem neko nedos. Svarīgāka esot ieroču kvalitāte, karavīru izglītība un motivācija cīņai. “Ja arī krievi mobilizēs 500 000, problēmas tāpēc nepazudīs. Tā paliks un veidosies vēl vairāk problēmu lielākam cilvēku skaitam“(Rob Lee, The Guardian)

Piektdien ukraiņi nogalinājuši vēl 490 krievu karavīru. Pavisam šajā karā jau nogalināti ap 120 000 krievu. (The Guardian). Britu izlūkdienests ziņo, ka pašlaik skarbākās kaujas norisinās krievu okupētajā zonā –  Doņeckas un Luhanskas rajonos. Īpaši pie Kreminas. Pašlaik karo mežā un no gaisa tāpēc ir grūti novērtēt situāciju frontē. 

ASV gatavo jaunu sankciju vilni Irānai. Tā ir atbilde par Irānas gatavību piegādāt krieviem dronus. Melnajā sarakstā ir seši Qods Aviation vadītāji un Iran Aviation Industries Organization līdzstrādnieki, kuri atbild par bruņojumu. Ir zināms, ka no šejienes Krievija saņem tā saucamos kamikadzes dronus, kuru krievi izmanto uzbrukumiem Ukrainas pilsētām. Sākumā Teherāna savu līdzdalību noliedza. Taču novembrī atzina, ka „zināms skaits“ dronu ir pārdoti Krievijai.