Mētelis Porsche cenā. Vai tādu drīkst valkāt?

Speciāli TVNET

Visiem patīk labas mantas un perfekti priekšmeti. Taču nav noslēpums, ka dārgas mašīnas izraisa apkārtējo ironiskas piezīmes, par grezniem rokaspulksteņiem vai somiņām nemaz nerunājot. Taču kā ar mēteļiem? Retais saprot, cik maksā mētelis, kas mugurā pretī nākošajai sievietei uz ielas. Taču, ja saprot, tad sākas skandāls. Tā tas saistībā ar gadu mijas TV pārraidi notika tepat kaimiņos – Zviedrijā.

Lēnas Olinas mētelis

Aktrise Lēna Olina ir slavena un populāra māksliniece, saņēmusi Kinoakadēmijas, Zelta globusa, BAFTA un Primetime Emmy balvas par lomām Holivudas filmās. Sākusi savu karjeru kino Ingmara Bergmana vadībā un šodien var tikt uzskatīta par primadonnu. Tā tas ir. Mīlēta un cienīta arī tautiešu sabiedrībā. Taču viņas uzstāšanās  sabiedriskās televīzijas pusnakts tiešraidē izraisījusi satraukumu. Māksliniece runāja dzeju melnā mētelī, kurš veikalā maksājot 70 000 eiro. Tātad – apmēram tikpat daudz, cik maksā kāds lētāks jauns Porsche automobilis. Šāds mētelis tiekot pārdots modes namā Viktor & Rolf.

Tumšajā pusnakts TV kadrā izskatījās, ka aktrise tērpusies melni zilā kažokā, jo translācija no etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Skansen notika svaigā gaisā, uz paugura, kur pamatīgi pūš vēji, un pat orķestra mūziķi un pārraides vadītājs bija tērpušies biezās jakās, micēm galvā un rakstainiem dūraiņiem rokās.

Kā mediji uzzināja, cik maksā šis tumšais mētelis? To avīzei pateica Aftonbladet modes dizainers Fredriks Robertsons, kurš mēdz piemeklēt tērpus Lēnas hepeningiem. Šis mētelis esot no 2019.gada kolekcijas un demonstrēts Parīzē. Lēnai tas ļoti piestāv. Tā nu tas ir. Taču tauta (skatītāji) ir sašutuši. Vairumam šķiet, ka mākslinieces uzstāšanās tik „nenormāli dārgā“ mētelī ir kauns, negods un bezkaunība. Galu galā – mētelis esot tikai siltumam, „nevis priekš izrādīšanās“. Tā domā daudzi un nosoda aktrisi par viņas tērpa izvēli.

Fredriks Robertsons domā citādi. Viņam ir pārliecība, ka māksliniece drīkstēja svinīgajā gadu mijas mirklī, kad praktiski visa valsts sēž pie televizoriem, uzvilkt mugurā šo mēteli, kas maksā apmēram tikpat daudz, cik caurmēra zviedra gada ienākumi. „Jā, māksla tā maksā,“ uzskata Robertsons. „Ja saskaitām, cik daudz darba ieguldījuši cilvēki, kas šo mēteli modelējuši, izveidojuši, sašuvuši, tad jākonstatē, ka šis ir augstās modes mākslas meistardarbs un nekādi neiznāk dārgāks par, piemēram, triju advokātu ikdienas darbu vesela mēneša garumā. Bez tam, šis mētelis ir tikai vienā eksemplārā visā pasaulē, kas ir ļoti svarīgi.“

Drīkst vai nedrīkst lietot dārgas mantas?

Kā ir? Vai ir tikumīgi lietot dārgas mantas savā ikdienā, ja citiem cilvēkiem nekas tamlīdzīgs nekad nebūs pa kabatai? Bauda nēsāt skaistus tērpus un braukt greznos limuzīnos daudziem joprojām šķiet nevajadzīga ākstīšanās. Ir bijuši brīži, kad mēs pamanām bijušās prezidentes dārgo rokaspulksteni vai politiķes grezno rokassomiņu. 2009.gadā Zviedrijas nākamā karaliene tika pieķerta dārgas somiņas lietošanā. Soma maksā 10 000 eiro, un tika aktualizēts jautājums, vai princese nevar apņemties dzīvot pieticīgāk un nekaitināt tautu ekonomiskās krīzes apstākļos. Vai karalim nevajadzētu atteikties no saviem dārgajiem sporta spēkratiem, solidarizējoties ar finanšu krīzes upuriem.

Interesanti, ka neviens nepamana dārgus sadzīves priekšmetus, iekārtas un aparātus, taču dāmu luksusa tērpi mēdz tautu kaitināt visvairāk un visbiežāk.

Runāt dzeju pusnaktī tik dārgā mētelī nedrīkst, taču kaimiņš var un drīkst turpināt braukt jaguārā?

Kā tad paliek? Vai māksliniece drīkst vilkt uz skatuves „haute couture“ jeb augstākās klases tērpu mākslas paraugu, kas ir modes dizaineru talanta un meistaru profesionalitātes augstākais izpaudums? Vai sabiedrība vienkārši nezina, cik maksā mākslinieka darbs?

Leave a Reply