„Brāļu bataljons“ jeb ukraiņu partizāni krievu aizmugurē

Krievu „vagnerieši“ turpina uzbrukt Bahmutā. „Viņi ir kā zombiji, kā uzvelkamās lelles. Kāpj pāri savu kaujas biedru līķiem kā baļķiem un metas uz priekšu“, – stāsta Andrijs. 

BBC reportāžās un intervijās ar ukraiņiem pie Bahmutas var redzēt, ka krievi tomēr piespiež ukraiņus atkāpties. Viņi ir labāk apbruņoti nekā bija agrāk. Traucē ukraiņu piegādes pilsētai un prot labāk slēpties un veiksmīgāk piegādāt munīciju savām armijas daļām. Ir kļuvuši prasmīgāki.  Labāk sadarbojas arī krievu artilērija un kara lidmašīnas ar kājniekiem. 

„Šodien ir smagi cīnīties ar viņiem. Krievi piegādā frontei jaunas rezerves. Cilvēku un munīcijas izteiksmē. Maina stratēģiju. Mums jākļūst vēl labākiem“, – konstatē Dmitro Podvorčanskis no ukraiņu izlūkvienības britu sabiedriskās televīzijas reportierim. 

Līdzīgu viedokli pauž arī citi ukraiņu karavīri CNN. Viņi liecina, ka parasti vagnerieši sūta profesionālajiem karavīriem pa priekšu ieslodzīto „vilni“. Proti, cilvēkus, kurus ukraiņi uzreiz apšauj, bet aiz viņiem (kā ēnas) slēpjas īstenie karotāji. Krieviem ir daudz tranšeju, kas izraktas aizsardzības nolūkos, tāpēc viņiem salīdzinoši grūti tikt klāt. Tās palīdz izveidot nogalināto cietumnieku ķermeņi un kara lidmašīnu palīdzība. Tranšeju cīņa ir viņu stratēģija. Taču, lai to īstenotu, vajag „biezu slāni“, kurus var upurēt. 

„Viņi uzbrūk viļņveidīgi.  Piemēram, kaujās pie upes, „vagnerieši“ turpināja uzbrukt 10 stundas pēc kārtas. Nepārtraukti. Cīnīties ar viņiem ir kaut kas līdzīgs kaujai ar zombijiem, jeb mirušajiem, kas staigā un šauj. Viņi sūta mums virsū vispirms cietumniekus, bet mēs to nošaujam. Tad ceļas nākamais vilnis un brien pāri saviem līķiem. Rodas iespaids, ka krievi ir sadzērušies kādus narkotiskos līdzekļus, jo normāls karavīrs tā nekaro“, – secina ukraiņu izlūks. Dokumenti un ziņojumi liecina, ka kara lidmašīnas atļauj „vagneriešiem“ rakt grāvjus un tā virzīties uz priekšu. Pēc katras kaujam apm. 30 metrus. Pēc Joakima Pāsikivi domām, šāda taktika nevar tikt izmantota ilgstoši, jo krievu upuru skaits ir pārāk liels. (DN) 

Kara ēnā turpinās okupēto ukraiņu teritoriju rusifikācija. Skolēniem jāmācās pēc Krievijas mācību plāniem un nav ieteicams izmantot sadzīves sarunām ukraiņu valodu (DN)

Medijus sasniegušas ziņas arī par tā saucamo „Bratstvo bataljonu“, kas kā partizāni veic graujošas operācijas ienaidnieka aizmugurē. Cilvēku nolaupīšana, militārās infrastruktūras bojāšana, dronu iznīcināšana. Tā rietumu medijem apgalvo partizāni Taras, Vladislavs un Oleksijs. (The Guardian)

Kā tas notiek? Pirms sešām nedēļām Oleksijam bija jāiznīcina helikopters, kas plānoja transportēt augstas krievu militāras vadības personas uz fronti. Grupējums ieradās Krievijā ar mērķi neatļaut šim lidaparātam lidot. No rīta gaisā tika pacelts izlūkošanas drons, kas ziņoja, ka helikopters jau pacēlies. Ukrainas partizāni  šāva uz helikopteru ar mobilu ieroci 4 km distancē un steigšus pazuda no notikuma vietas. Nav ziņu vai helikopters tika notrieks, jo attālums nebija redzamības zonā. Taču notikušais liecina, ka partizāni eksistē un tie darbojas Krievijas teritorijā. „Tas ir labi. Šāda situācija padara krievus nervozus un viņi par katru cenu vēlas mūs noķert. Tas demoralizē ienaidnieku. Padara to histērisku, “ – secina Tarass The Guardian. 

Pirms nedēļas Taras pārveda uz Krieviju sprāgstvielas. Viņš pagaidām nezina operācijas mērķi. „Taču viena lieta man ir 100% skaidra. Ir krievi, kas mums palīdz. Jā, palīdz ukraiņiem“, – atzīstas Taras. 

Tātad Taras ir 23 gadus vecs, bet viņa grupā darbojas arī Vladislavs (21 gadus vecs) un virsnieks Oleksijs (39 gadus vecs). Viņi regulāri šķērso Krievijas robežu un veic tur graujošas operācijas ienaidnieka aizmugurē. Piemēram, Vladislavs ir piedalījies operācijā, kuras laikā bija jānotver FSB virsnieks. Grupa izpētīja virsnieka ieradumus, taču nolaupīšanas akcija neizdevās. Pa ceļam viņu operāciju iztraucēja 4 krievu robežsargi. Trīs no tiem ukraiņu partizāni nošāva bet ceturto nogādāja uz pratināšanu Ukrainā. 

Šāds darbs kara apstākļos nav viegla lieta. Ziemassvētkos četri no „brāļiem“ gāja bojā Brianskā. 

Peteris Lindēns apstiprina, ka sabotieru grupas darbojoties gan Krievijā gan Baltkrievijā. Oficiāli šādi fakti netiek apstiprināti.  

Attēlā: ukraiņi Bahmutā

Leave a Reply