Zeļenska būtiskās, ārpolitiskās veiksmes

Zeļenska vizītes panākušas brīnumu. Izskatās, ka skeptiskās un grūti pārliecināmās „lielās ārzemes“ beidzot maina viedokli, negribīgi pieslejoties Ukrainai.  Ukrainas prezidenta uzturēšanās četru lielo Eiropas valstu galvaspilsētās beidzot ir panākušas savu – iecerētais izdosies un pavisam drīz kaujas lidmašīnas sāks „ripot“ Kijivas virzienā.

Tikmēr bijušais Aizsardzības ministrs Vjačeslavs Šapovalovs, kurš bija atbildīgs par iepirkumiem armijai, joprojām atrodas cietumā Kijivā. Pēc žurnālistu atmaskojuma, kas pierādīja, ka ministrija iepērk pārtiku par cenām, kas vairākas reizes pārsniedz mazumtirdzniecības cenas, ministram nācās atkāpties no amata.  Taču viņu notiesāja par korumpētību munīcijas iepirkumos. Viņam tika pārmests, ka piekritis iepirkt ieročus un munīciju ar priekšapmaksu. Tātad maksājot pirms saņemšanas. Šapovalovs neslēpj, ka citādi neesot bijis iespējams, jo pārdevēji neesot ticējuši, ka ukraiņi šajā karā varētu uzvarēt un ciniski apgalvojuši, ka rīt vai parīt Kijiva kritīšot un tad nebūšot neviena, kas par saņemto preci samaksā. Tagad aina ir cita. Pēkšņi daudziem ukraiņu uzvara vairs neizskatās neiespējama. Pašlaik Ukrainas virzienā plūst visāda veida munīcija, ieroči un neviens no pārdevējiem vairs nepieprasa priekšapmaksu. 

Pašlaik Zeļenskis ir atgriezies atpakaļ dzimtenē un var būt apmierināts ar sava ārzemju šova panākumiem. Viss ir nokārtots. Ceļojums ir nodrošinājis to ko viņš vēlējās. Ukrainai būs atbalsts. 

Protams, ka viss netiks piegādāts zibenīgi, taču lietas notiek. Ir vajadzīgs laiks gan piegādēm, gan ukraiņu karavīru apmācībai šos ieročus lietot kaujas apstākļos. 

Taču ir daži ieroči, kuri ierodas Ukrainā neparasti ātri. Piemēram, britu Storm Shadow jau ir klāt un paguvis iznīcināt militārus mērķus okupētajā Luhanskā. Tātad 100 km aiz frontes līnijas. Divas raķetes iznīcināja ieroču noliktavu un administratīvo centru. Tagad krievu militārajiem blogeriem jāatzīst, ka Krievijai nav ieroča, kas varētu stāties pretī Storm Shadow.

Kāda ir ukraiņu stratēģija šajā uzbrukumā – to neviens nezina. Taču nevar izslēgt, ka lielā pavasara kauja var būt centrālā un izšķirošā šī kara gaitā. Ārlietu ministrs Dmitro Kuleba tikko pavēstīja, ka ukraiņi izmatos tik uzbrukumu cik vajadzēs, lai pilnībā atbrīvotu savu zemi. Var gadīties, ka būs nepieciešami vēl divi vai trīs uzbrukumu viļņi un tas nozīmē, ka tad ieroču un munīcijas vajadzēs daudz vairāk. 

Taču pats galvenais ir tas, ka šīs „zibens vizītes“ pierādīja Zeļenska politisko triumfu. Pirmo reizi (Ukrainas kara) laikā četru lielāko valstu vadītāji atbalstīja Ukrainu un nostājās ukraiņu pusē. Viņi atbalstīšos Ukrainu tieši tā kā to formulēja Baidens – „tik ilgi cik būs nepieciešams“(”as long as it takes”).

Ukraina ir piedevusi Vācijai. Mainījusies arī Francijas prezidenta attieksme. Vēl ziemā Makrons turpināja runāt par to, ka nekāda ziņa „nedrīkst Putinu pazemot „galīgi sakaujot Krieviju“.  Taču tagad pat viņš atzīst, ka Krievija ģeopolitiski ir jau zaudējusi un soli pa solim tuvojas jaunai lomai – Ķīnas provinces statusam. 

Tikai tagad beidzot lielās valstis ir atzinušas, ka Ukrainai ir tiesības atbrīvot visu savu teritoriju. Acīmredzot, daudzi ir sapratuši, ka ar Putinu sarunāties nav vērts. 

Tātad – Putinam nav izdevies sašķelt rietumus. 

Pagaidām ASV nepiegādā ukraiņiem F-16. Taču briti jau pavēstījuši, ka sāks apmācīt ukraiņus lidot ar F-16. Jau šovasar. 

Noraugoties uz Zeļenska vizītēm, domāju par to, ka pie mums Latvijā šāds harizmātiskais cilvēks netiktu izvēlēts Valsts prezidenta amatam. Tāpēc, ka politiķi nekad neievēlēs cilvēku, kurš ir labāks par viņiem pašiem. Skaudības loģika darbojas arī šajā izvēlē. Ja Ukrainai šodien nebūtu tik spēcīgs prezidents, tad kara svārsts nebūtu nosvēries Kijivas labā. Tas, kas notiek, ir lielā mērā tieši Volodimira Zeļenska nopelns. 

Mums arī vajadzētu šādu Valsts prezidentu.

Vāgneriešu dezertieris Norvēģijā Andrejs Medvedjevs vēlas atgriezties atpakaļ Krievijā. Viņš esot pats kontaktējies ar Krievijas vēstniecību Oslo un gatavojas atgriezties. Par to stāsta īsa You Tube videofilmiņa. Viņa advokāts šo informāciju noliedz. (Aftenposten). Tikmēr Norvēģija nosūta uz Ukrainu artilēriju MLRS un radaru sistēmu Arthur. (TT)

Viens cilvēks gājis bojā krievu raķešu uzbrukuma apstākļos Odesā. (Telegram)

Attēlā Bahmuta (DN)

Leave a Reply