Tallinas bezmaksas sabiedriskais transports. Izaicinājums visiem?

2012. gada 22. aprīlis
Stokholmas metro

Ziņa par to, ka Tallina gatavojas ieviest bezmaksas sabiedrisko transportu, ir satricinājusi stokholmiešus.

Ar šo iniciatīvu Igaunijas galvaspilsēta kļūs par pirmo valsti Eiropā, kas ievieš braukšanu bez biļetēm tramvajos, trolejbusos un autobusos.

Zviedru mediji ar skaudību un skumjām konstatē, ka ”Stokholmai nekas tāds pagaidām nespīd”.

Pagaidām draud aizvien dārgākas transporta biļetes.

Lai gan…visi būtu sajūsmā, ja arī šeit ieviestu ar nodokļiem finansētu bezmaksas sabiedrisko transportu.

Populārā organizācija www.planka.nu pagaidām nav panākusi redzamus rezultātus cīņā ar galvaspilsētas birokrātiem.

Mūsu biļetes un kartiņas kļūst aizvien dārgākas.

Laikam vienīgais, kas atliek ir velosipēds.

Savādi, ka dārgās sabiedriskā transporta biļetes rada priekšnosacījumus privātajiem braucamajiem. Tie, savukārt, bojā galvaspilsētas gaisu ar savām izplūdes gāzēm un masīvajiem korpusiem, kas Rīgā pat mēģina gulties uz gājēju ietvēm.

Nedz Rīga nedz Stokholma nav piemērotas privāto automašīnu paisumam.

Sabiedriskā transporta biļešu palētināšana palīdzētu gan videi, gan pilsētnieku veselībai, jo mēs atstātu braucamos pie pilsētas robežas un tālāk ceļotu bezmaksas tramvajā.

Igauņi ir gudrāki.

Jau atkal viņi…ir gudrāki par mums…

Stokholmas velosipēdi
Stokholmas velosipēdi

8 comments


 1. Nu ko, lai igauņiem veicās ar šo ieceri!
  Ko tādu esmu redzējis vienīgi Santa Barbarā, Kalifornijā, nu jau tik tālajā 91. gadā. Tad tā bija vienīgā pilsēta Amerikā, kur pilsētas autobusi bija par velti – un piedevām, jau tolaik šie autobusi bija aprīkoti ar elektrodzinājiem.


 2. Nevajadzētu aizmirst pieminēt, ka igauņi lēmumu pieņēma referendumā nevis aiz pārlieku labas dzīves un pārticības. Gandrīz ikvienā valstī līdzīga referenduma rezultāts būtu tāds pats.
  Nekas jau nav par velti. Viss kaut ko maksā, jautājums tikai kā šī nauda tiek pārdalīta. Man žēl, ka nav pie rokas konkrētu skaitļu, bet, ja nemaldos, Rīgai sab. transports tādā gadījumā būtu dotējams ar aptuveni 200 miljoniem latu. Rīgas pašvaldības budžets kopā ir ap 500 miljoniem latu. Pat sīki nezinot, kur vēl tiek tērēta pašvaldības nauda, es zinu, ka man tas kā rīdziniekam ir daudz, daudz par dārgu. Visa ielu publika – dzērāji, bomži utml. savilksies tramvajos un nebūs iztriecami laukā. Ar viņiem cīnīties būs dārgi un bezcerīgi. Toties tādu smirdošu tipu pavadībā braukt katru dienu uz un no darba – nu, nē, tad labāk braukt ar jebko citu vai iet ar kājām.
  Talliniešiem šis murgs vēl ir priekšā. Turklāt Tallina arī nav tik liela kā Rīga – pārvadājamo cilvēku mazāk.


 3. Man arī tas škiet kā bezmaksas siers peļu slazdā.
  Visi, kuriem nav slinkums brauks tajā bezmaksas transportā, kas būs pārpildīts ar visiem no tā izrietošajām sekām.
  Bet kaut kādas biļetes jau būs, lai nodrošinātu pārbaudi, jo bezmaksas sabiedriskais transports būs paredzēts (tā tiek plānots) tikai Tallinnas iedzīvotājiem ar Tallinnā deklarēto dzīvesvietas adresi.


  • Visi “kam nav slinkums”var braukt sabiedriskajā transportā.Valstij ir jātiek galā ar bezpajumtniekiem un visiem tiem ar kuriem Jums negribas braukt kopā.Es bieži brīnos par tiem, kas Rīgā vai Liepājā lielas ar savām automašīnām un sūdzas, ka “tur nevar piebraukt” un “šiten arī nevar noparkot”. Nevienā normālā Eiropas pilsētā nevar piebraukt ar savu privāto automašīnu. Autiņu ir par daudz. Vienīgā izeja ir normāls bezmaksas sabiedriskais transports. Savādi, ka šī ideja daudzus tā satrauc…


   • Savādi-? ”Savādi” gan, ka Latvijā 22 gadus nav īstenota sociāli orientētas valsts politika.Varbūt autiņu ražotāji, pārdevēji, reklamētāji un reklāmas naudiņas saņēmēji iz Stenbeka MTG kantora būs stāvā sajūsmā par bezmaksas sabiedriskā transporta attīstību? Grūti būs tagad ‘pārtrumpot’ – pārsolīt SC kandidāta priekšvēlēšanu solījumus tiem, kas 22 gadus Latvijā ‘mežonīgā kapitālisma’ modeli centīgi ieviesa.


    • Nesaprotu kāpēc MTG būs sajūsmā, ja Rīgā, piemēram skolēniem un pensionāriem (sākumā) ieviesīs bezmaksas braukšanu sabiedriskajā transportā? Jā, pareizi – pie mums 20 gadus apzinīgi tiek bīdīts tikai konservatīvo politikas modelis. Nav jau tā, ka tikai viena partija drīkst būt tuva tautai (pie kam partija, kas nespēj būt toleranta pret visiem iedzīvotājiem). Gaidu kad beidzot parādīsies arī citas partijas – bez meliem un būs ļoti normālas…jeb kā jūs sakāt ar “sociāli orientētu valsts politiku”. Konsekventu un godīgu politiku.


  • Nu, ja tikai Tallinas iedzīvotājiem – tad gan īsti nav skaidra jēga. Jo, loģiskāk, ja šī iecere tiešām ir pilsētas atslogošanai, tad taču loģiskāk būtu piepilsētā izveidot stāvlaukumus, cilvēks atstāj mašīnu laukumā, un tālāk pilsētā brauc ar sabiedrisko. Jo, ļoti daudzi apkaimes iedzīvotāji taču strādā galvaspilsētā, un strādājot tieši tāpat pilda galvaspilsētas budžetu kā Tallinas deklarētie iedzīvotāji.
   Nu jā, vienīgi pašvaldību vēlēšanās viņi nevar balsot…


 4. Es esmu par bezmaksas sabiedrisko transportu, ja:
  1) tas kursētu biežāk nekā tagad;
  2) tiktu kontrolēta kārtība sabiedriskajā transportā (lai tajā cauru diennakti nebraukātos bezpajumtnieki);
  3) tiks izveidoti vairāki autostāvlaukimi piepilsētā;
  4) netiks paaugstināti iedzīvotāju nodokļi.

Leave a Reply