H&M reklamē ādas vēzi. Skandāls Zviedrijā.

2012. gada 10.maijā

Zviedrijas Onkoloģisko slimību fonds (Cancerfonden) vēršas ar asu kritiku pret biržā kotēto lēto apģērbu firmu Hennes un Mauritz (H&M) par pašlaik aktuālo vides reklāmas kampaņu Zviedrijā, kas reklamējot onkoloģiskās slimības veicinošu dzīves stilu.

Šovasar šis uzņēmums atvērs savas zemo cenu apgērbu bodītes arī Rīgā.

Tajā redzam pazīstamo modeli Isabeli Fontanu, kas H&M bikini tērpu reklamē ar spēcīgu ķermeņa  iedegumu (vai brūnu krāsojumu, kas atgādina iedegumu).

”Zviedrijā katru gadu ar ādas vēža slimībām nomirst vairāk cilveku nekā iet bojā satiksmes negadījumos. Galvenais šo onkoloģisko slimību iemesls ir pārmērīga eksponēšanās saulē. Šokējoši, ka biržas uzņēmums H&M savā apģērbu kampaņā izmanto ekstrēmi nosauļotu modeli”, raksta Onkoloģijas fonda ģeneraldirektors Stefans Bergs un fonda zinātnisko pētījumu centra vadītāja Ivonne Brandberga.

Zviedrijā katru gadu ar ādas vēzi saslimst 40 000 cilvēku, kas slimību iegūst, sauļojoties solārijos un pārmērīgi esksponējoties saulē.

Šis piemērs labi parāda, ka arī H&M manipulē ar jauniem cilvēkiem, kas ir parastie šādu reklāmas kampaņu upuri, un nespēj kritiski uztvert reklāmu vēstījumus.

Vai veselības un dzīves kvalitātes (mūža pagarināšanas) dēļ nebūtu laiks mainīt mūsu ķermeņa krāsas ideālus?

I. Fontana pirms un pēc “”sauļošanās”

Tikko H&M jau reaģeja uz Onkoloģiskā fonda kritiku un paziņojusi, ka uzņēmuma mērķis esot bijis demonstrēt peldkostīmu, nevis ķermeņa ideālu un sola, ka turpmāk uzmanīgāk pārdomāšot savas reklāmas kampaņas.

3 comments


  1. Nu paga paga, bet ja modelei vienkārši ir brūna ādas krāsa? Tad viņai nopūderēt degunu, vai? Nu, solāriju, protams vajag mums kā caurumu galvā, bet saulīti – tur tomēr onkologiem nepiekrītu. Nav tā, ka uzturēšanās saulē izraisa ādas vēzi – bet ir cilvēki ar jūtīgu ādas tipu, kuriem saule var izraisīt šo slimību – nevis uzturēšanās saulē kā tādā. Tas ir diskriminējoši pret mums – brūnajiem (smaidiņš, protams).


  2. Nu, tad tādā gadījumā – atceroties ka viss jaunais ir labi aizmirsts vecais – deviņpadsmitā taču stilīga skaitījās bāla ādas krāsa, bez saulessarga dāmas neizgāja, un pūderēja degunus. Jāreklamē “baltas’ modeles, aizliegumi nepalīdzēs… varbūt – nodokļu atlaides tām kosmētikas firmām, kuras no sauļošanās krēma pāriet uz balināšanas pulveri, vai krēmu?
    Bet, principā, tam nav atrisinājuma. Kamēr cilvēks neuzskatīs sevi par skaistu kāds ir (tas pat nav arī tik labi, jo tad izzudīs stimuls attīstīties vispār) – un tas nekad nebūs, tikmēr sevi vai nu brūninās, vai balinās, vai skruļļos matus, vai taisnos.

Leave a Reply