Zaļā siļķe avīzē ar kartupeļu kopsaucēju

2012. gada 28. oktobrī

Jugla 28. oktobris 2012
Jugla 28. oktobris 2012

Par šodienas kartupeļu balli Brīvdabas muzejā uzzināju pēdējā brīdī. Pēc lekcijām atlika vairs tikai pāris stundas lai nokļūtu līdz Juglas ezermalai. Daļēji tas arī izdevās. Joņojām ārā no Rīgas. Strauji.

Pie Priedes kroga nokļuvām brīdī, kad folkloristi vēl dejoja, bet saule jau bija zemu un cerība ”uz pagūšanu”- minimāla.

Krogā bija silti. Viņpus telpā cepās kartupeļu pankūkas. Uz mūrīša malas rindiņā gulēja siļķes kā dvīņumāsas.

Kāds apaļīgs, mutīgs vīrs pieprasīja sev ”siļķi avīzē” un es pēkšņi atcerējos savu vecmammu, kas šo delikatesi mēdza cept plītī uz oglēm. Tas bija ļoti sen. Tāpēc garša man ir gandrīz aizmirsusies. Šādu siļķi savulaik cepa uz oglēm tur, kur bija malkas plītis (tad kad tās vēl bija pieejamas). Tagad uz elektriskajām un gāzes plītīm nekas tamlīdzīgs vairs nav iespējams.

Savādi, ka neviens nav piedāvājis izcept ”siļķi avīzē” savā kamīnā.

Nekad, neviens nav piedāvājis.

Pašai arī nav ienācis prātā savīstīt siļķi avīzē un izcept uz oglēm

Kaut vai ugunskurā.

Savādi.

Šodien mutīgais vīrs Priedes krogā man šo seno garšu atgādināja. 

”Krogus meita” skaistos Rucavas svārkus bija nomainījusi ar tik pat košu džemperi un apgalvoja, ka siļķi avīzē varot dabūt. Tā esot maizes krāsnī. Avīzi vajagot pārgriezt ar nazi visā garumā un kartupeļi vēl esot silti.

 • Jūs esat pavēlu, – viņa nopūtās un skatījās man garām. Pa durvīm lauzās iekšā orda ar bērnu ratiņu piekabēm.
 • Tā iznāk. Siļķi un zaļo tēju lūdzu! – es teicu, cerībā, ka mani sadzirdēs.

Sieviete pierakstīja un turpināja skatīties uz durvīm. Pēc tam apņēmīgi šķērsoja telpu un paziņoja mutīgajam kungam – ”lūdzu iedodiet tur tiem cilvēkiem arī – divas zaļās siļķes!” –

Vārdu jēga bija zaudējusi nozīmi. Visi tāpat saprata.

Notiesājām.

Pie viena nokrāsoju ar sadedzinātās avīzes sodrējiem savu balto jaku un mobilo telefonu. Pēc tam palūdzu arī cepto ābolu, kas izskatījās pēc dekorēta kartupeļa.

Tupeņu festivāls tobrīd muzejā jau bija beidzies un tirgotāji kravāja mantas automašīnā. Āra gaiss bija dzestrs jo ziema šodien iestājās nepieklājīgi strauji.

 • Man lūdzu kartupeļus, – palūdzu steidzīgam pārdevējam, kas ņēmās pa automašīnas bagāžnieku un negribīgi palēnināja savas kustības (sarunājoties ar mani atmuguriski).
 • Kādus kartupeļus?
 • Parastos.
 • Ko jūs ar tiem darīsiet?
 • Ēdīšu.
 • Vārīsiet putru?
 • Nē, ēdīšu.
 • Cepsiet?
 • Nē vārīšu.
 • Jūs vārīsiet kartupeļus?! – pārdevējs pēkšņi pagriezās pret mani un izskatījās ļoti pārsteigts. Tad pārjautāja vēlreiz. – Vārīsiet un nevis cepsiet?

Sapratu, ka mani plāni ir ļoti neparasti, taču no ieceres neatkāpos. ”Vārīšu gan!” – tiepīgi atkārtoju. Man pārdeva sešus zilus kartupeļus.

Sals sāka intensīvāk kniebt plaukstās.

Zilo tupeņu un zaļo siļķu balle bija noslēgusies.  Saule laidās lejup un ezers tramdīja gulbjus. Lapu deķis uz takas bija pabiezs un katrs solis čabēja kā vāveres salto.

Vai kāds no jums atceras, kā īsti siļķe jācep?

Vai jātin mitrā avīzē?

5 comments


 1. Tieši tā. Avīzei ir jābūt krietni mitrai. BIja reiz laiks, kad šādā veidā siļķe tika gatavota diezgan bieži. Tagad taisni vai nostaļģija – uz centrālapkures radiatora avīzē cepta siļķe ir tikai ilūzija.. PS. Siļķei jābūt mazsālītai, nevis svaigai. Un pēc iespējas treknākai. Kā Dombrosvskim. 🙂


 2. Siļķei jābūt mazsālītai, ja tā ir vairāk sālīta, tad jānomērcē. Vispirms siļķi ietin pergamentā, agrāk- sviesta papīrā, tad samitrina avīzes un ietin tajās siļķi pergamentā. Jau bērnībā zināju, ka plikas avīzes ir ar tipogrāfijas krāsu, kas ir indīga. Liek uz oglēm, ierušina tajās. Jāskatās, lai nedeg ar liesmu. Kad avīzes tādas apdegušas, tad siļķe gatava.
  Siļķi notīra no avīzēm, iztik no pergamenta un ēd kopā ar cepeškrāsnī ceptiem kartupeļiem (ar mizu) vai vārītiem bez mizas, svaigiem sīpoliem, krējumu, biezpienu.


 3. šodien siļķi cepu ugunskurā. Jau dažas dienas iepriekš kaimiņiene iedeva lauku pienu. Siļķi likšu folijā, tikai tā jāiesmērē ar eļļu , lai nepielīp. Siļiki sadala gabaliņos un liek bļodiņa ar rūgušpienu.

Leave a Reply