Kannas piedod Larsam fon Trīram, bet mēs turpināsim eksponēt Staļina simboliku?

2013. gada 23. aprīlī

padomju simboliBeidzot Kannu kinofestivāls reabilitē slaveno dāņu kinorežisoru Larsu fon Trīru (Lars Von Trier), kurš 2011. gada preses konferencē atzinās: “I Understand Hitler”. To var uzzināt izlasot žurnāla ”Screen” interviju ar festivāla māksliniecisko vadītāju Thierry Fremauz, kurš uzsver, ka festivāla rīkotājiem nekad neesot bijis padomā pārvērst dāni par ”persona non grata” uz mūžiem.

Trīra problēmas ar šī festivāla rīkotājiem sākās pēc viņa neveiklajiem izteikumiem 2011. gada festivāla interviju laikā par ”zināmu Hitlera rīcības izpratni”. Toreiz festivāla rīkotāji nekavējoties nosodīja režisora izteikumus un paziņoja, ka viņa klātbūtne šajā pasākumā vairs nav pieļaujama.

Kaut arī Trīra producents Zentropa vairākkārt publiski atvainojās un gaisā virmoja viedoklis, ka viņam ”ir piedots”, reālie rīcības procesi par to neliecināja. Tagad šis nomācošais klusums beidzot ir pārvarēts, jo ”izsaldēšanas atcelšanu” tagad publiski ir deklarējis viens no festivāla rīkotājiem.

Tikmēr mani neatstāj nelāga sajūta par līdzvērtību akciju un pasākumu aktualizāciju gaidāmajos 9. maija notikumos Latvijā, kad ultrakonservatīvie otrā pasaules kara entuziasti atkal vilks ārā no atvilktnēm savus kara ordeņus un mums būs jānoskatās uz simboliem : sarkano karogu, sarkano zvaigzni, PSRS ģērboni un vēl veselu virkni ”apzīmētāju”, kas pārstāv bojā gājušu agresīvu valsti, kurā netika ievērotas cilvēktiesības un viselementārākie civilizētas sabiedrībās funkcionēšanas noteikumi.

Tieši tāpat kā mēs (civilizēta sabiedrība) neakceptējam Hitlera reiha laika simbolisko atribūtiku (ceremoniālos sveicienus un mūziku ieskaitot), 100% nav pieņemama arī PSRS laika fetišistu parāde Rīgas, Daugavpils vai Valmieras ielās.

Protams, ka Krievijā mediji nepalīdz visplašākajiem sabiedrības slāņiem uzzināt visu patiesību par otrā pasaules kara notikumiem un pamazām atbrīvoties no heroiskā toņa savas agresīvās pagātnes vērtējumā. Skumji, ka lielākā sabiedrības daļa Krievijā un arī ārpus tās joprojām jūtās kā ”atbrīvotāji” un nespēj iziet cauri Otrā pasaules kara reālajiem procesu vērtējumiem drosmīgi un godīgi.

Atbrīvošanās no pagātnes ilūzijām bruģē ceļu reālai nākotnes apjausmai.

Ļoti ceru, ka ar laiku ultrakonservatīvie otrā pasaule skara fetišisti izbeigs krampjaini turēties pie pagātnes iedomām un paši attieksies no bijušo notikumu glorificēšanas.

Vai simbolikas aizliegums to veicinās?

Domāju, ka gan jā, gan nē.

No vienas puses tas sākumā izraisīs vēl agresīvāku pūļa pretošanos, bet no otras puses – tas palīdzēs plašāk diskutēt par pagaidām, joprojām līdz galam neizdiskutētu tēmu vai Staļina noziegumus var pielīdzināt Hitlera noziegumiem.

Iespējams, ka tieši pie mums Latvijā būtu jāsāk šo problēmu risināt un mītu izvēdināt daudz intensīvāk nekā tas darīts līdz šim.

Leave a Reply