Krievijas iejaukšanās amerikāņu vēlēšanās. Rezultāti.

Pašlaik 13 Krievijas pilsoņi tiek apsūdzēti par ASV priekšvēlēšanu kampaņas tendenciozu ietekmēšanu Krievijas interešu labā.  Dokumenti tiek publiskoti un ari mums ir interesanti uzzināt kā krievu dienesti rīkojās, lai ietekmētu svešas valsts vēlēšanu procesa iznākumu. Iecerētais viņiem arī izdevās.

Prokurora Robert Mueller vadītās izmeklēšanas rezultātā, noskaidrojās apjomīga krāpšana, kuru veikuši Krievijas pilsoņi ASV. To skaitā līdzekļu zagšana no amerikāņu bankām ar hakeru palīdzību, kā arī personu identitātes dokumentu piesavināšanās un viltošana.

Krievu propagandas kampaņas sākums ASV esot datējams ar 2014.gadi ar mērķi nepieļaut demokrātu partijas jeb Hilarijas Klintones nākšanu pie varas ASV. Tā vietā liekot lietā visus līdzekļus, lai nobruģētu ceļu uz augstāko amatu Krievijai labvēlīgajam Donaldam Trampam.

Protams, ka Krievijas ārlietu ministrijas pārstāvē Marija Zaharova izmeklēšanas rezultātus šodien dēvē par absurdiem. Savā ziņojumā Interfax viņa aģentūrai noliedz krievu dienestu līdzdalību. Dezinformācijas kampaņas centrs (Prigožina grupa Pēterburgā) ir Putina klanam tuvu stāvoši cilvēki, kas tieši tāpat noliedz izmeklēšanas rezultātā atklātos faktus.

Par ko apsūdz krievus?

 • Krievijas aģenti uzdevušies par amerikāņu pilsoņiem un sistemātiski komunicējuši ar amerikāņu vēlētājiem Trampa kampaņas labā. Pēdējie nav sapratuši, ka darīšana ir ar ārzemju aģentiem, nevis ar vietējiem aktīvistiem.
 • Izveidojuši melīgus personu un organizāciju kontus sociālajos medijos.
 • Ierodoties ASV uz vietas, aktīvi izmantojuši amerikāņu organizāciju iespējas, lai tās ietekmētu par labu Trampam. Aktivitāšu avoti – datori Krievijā.
 • Rīkojuši priekšvēlēšanu apspriedes, sapulces un mītiņus. Pirkuši reklāmas laukumus amerikāņu medijos, uzdodoties par vietējo iedzīvotāju aktīvajām vēlētāju grupām.
 • Ceļojuši par Nevadu, Kaliforniju, Kolorado, Mičiganu, Ilinoisu, Teksasu un Ņujorku u.c., lai vāktu informāciju.
 • Izstrādājuši kampaņas stratēģiju un aktīvi izmantojuši sociālo mediju iespējas, lai pārliktu akcentus imigrācijas, Black lives matter un reliģijas tēmai.
 • Aktīvi izplatījuši izdomātu un melīgu informāciju par Hilariju Klintoni, Marko Rubio un Tedu Krusu, vienlaikus atbastot tieši Bērniju Sandersu un Donaldu Trampu 2016.gada priekšvēlēšanu kampaņā.
 • Enerģiski un sistemātiski aicinājuši amerikāņu minoritāšu grupas boikotēt vēlēšanās un nebalsot tajās.
 • Izplatījuši apvainojumus par it kā pārkāpumiem demokrātu vēlēšanu kampaņā ar sociālo mediju palīdzību, īpaši koncentrējoties uz Facebook iespējām.
 • Izmantojuši zagtus ASV personu identifikācijas kodus, piesavinājušies reālu ASV pilsoņu dzimšanas datus, lai atvērtu maksājumu kontus un viltojuši auto vadīšanās apliecības.
 • Maksājuši vienam amerikānim par būra izveidošanu un otram par Hilarijas Klintones tēlošanu cietumnieka tērpā.
 • Gigantiska interneta adrešu sieta izveidošana, lai sistemātiski sazinātos ar amerikāņu medijiem un radītu publiskās domas iespaidu.
 • Pēc ziņām par amerikāņu prokuratūras iesaistīšanos izmeklēšanas procesā, sāka iznīcināt pierādījumus un centās traucēt, apgrūtināt izmeklēšanas gaitu.

(Ziņo TT un šodienas DN).

Kā šie ārzemnieku aģitācijas triecien-spēki ietekmēs mūsu gaidāmās Latvijas parlamenta vēlēšanās? Droši vien, ka tieši tāpat.  

2 comments

 1. Jā, krievu “troļļu” iejaukšanās ASV vēlēšanu procesā, tiešām ir fakts, bet neesmu īsti pārliecināts ka izšķirošais. Jāatceras arī klasiskais ASV “svārsta princips”, ka parasti (lai arī ne obligāti) pēc astoņiem “demokrātu prezidenta gadiem” jānāk republikānim – un otrādi. Protams, šīs vēlēšanas bija specifiskas – jau pirmkārt republikāņi izvirzīja kaut kādu “kukimoru”, nevis “tradicionālu džentlmeni”, un pretēji, demokrāti arī lika netradicionālu kandidāti. Protams, tas tikai mans nepamatots minējums, spekulācija – bet tomēr domāju ka ja demokrāti pretī Trampam būtu izvirzījuši, piemēram, “Jaunanglijas džentlmeni”, tad šaubos vai tik … specifisks, teiksim tā, republikāņu kandidāts būtu ticis pat ar visu Kremļa troļļu, un manipulācijas (līdzīgi kā savulaik Džordžs Džuniors) palīdzību. Bet protams – nav jau alternatīvā realitāte, kur paskatīties “kā būtu, ja būtu”, tās tikai pārdomas. O jā, ceru saprotiet ka te nedomāju “sievietes nevar būt par prezidentu”, vien centos izvērtēt “kā ir, nevis kā vajadzētu būt”, vienlaikus apzinoties ka ikviens izvērtējums ir subjektīvs.
  Bet “troļļu” ietekme ir būtiska, tas skaidrs. Tiesa, baidos ka mūsu pašu latvisko amatpersonu darbība reizēm tāda, ka nemaz nekādi troļļi nebūs nepieciešami. Eh…
  Ja, un Kremļa troļļu sakarā – vai žurnāla “Ieva” redakcijas darbinieces arī nav “Kremļa piekritējas”? Vienkārši neatrodu izskaidrojumu, kāpēc “Ievas mājas dārza un mājas darbu” sienas kalendārā šogad 23 februāris, piektdiena, atzīmēts ar sarkanu kā svinamā diena. Neliekuļojot varu apgalvot ka neesmu pazīstams ar “Ieva” rakstiem, tātad ar šī šā žurnāla “ideoloģisko ievirzi”, bet ja jau redakcijas darbinieces ilgojas svinēt “padomju armijas dienu” – tad atliek vien secināt ka viņas gatavas ar ziediem sagaidīt “zaļos Putina cilvēciņus”. Citu izskaidrojumu neatrodu!

 2. Šajā ziņā skatos uz procesiem ļoti reāli un krievu troļļu iesaistīšanās izšķīra vēlēšanu rezultātu. Austrumeiropā ar PR saprot nomelnošanu. Tikai un vienīgi. Tas ir nožēlojami, bet carisms un PSRS laiks to publiskās telpas vērpējiem ir iestāstījis. Es jau esmu sākusi sistematizēt lekcijās šo punktu, jo melu kampaņas ir tieši Austrumeiropas un Āzijas specifika. Tas, ka latvieši labprātāk lasa seklus žurnālus nevis politiski plakanas avīzes arī ir PSRS laika palieka.

Komentēšana nav pieejama.