40000 demonstrantu Maskavā. Vai jauna ceļa sākums?

2011. gada 11. decembrī

 Zviedrijas TV reportāža

 

Zviedru korespondenti Krievijā informē, ka vakar Maskavā demonstrācijās piedalījušies ap 40 000 demonstrantu, lai protestētu pret Vladimira Putina partijas ”Vienotā Krievija” blēdībām balsu skaitīšanas procedūras laikā aizvadītajās parlamenta vēlēšanās.

Protams, ka masu nemieru iemesls ir daudz plašāks un dziļāks nekā sistemātiskās ”balsu skaitīšanas kļūdas”  tikko notikušajās vēlēšanās.

Krievu protestu iemesls ir neapmierinātība ar pastāvošo iekārtu Krievijā un tāpēc vakar mēs (ar televīzijas starpniecību) bijām aculiecinieki lielākajiem nemieriem Krievijas vēsturē kopš 90-tajiem gadiem.   

Demonstrācijas vakar Krievijā notikušas apmēram 30 pilsētās un arī ārzemēs (Lielbritānijā, ASV un Vācijā).

Habarovskas ielās vakar esot izgājuši ap 50 demonstrantu, policija (oficiāli) aizturēja 20. Radiostacija Kommersant FM ziņo, ka vakar Habarovskā policija izturējusi daudz vairāk cilvēku (ap 80) nekā oficiāli tiek ziņots. Tas nozīmē, ka reālais demonstrantu skaits arī ir bijis krietni lielāks. Visiem aizturētajiem neesot pieticis vietas policijas aresta kamerās.

Krasnojarskā vakar protesta demonstrācijas pulcinājušas ap 3.500 cilvēku (ziņo Cilvēktiesību aktīvists Jevgēņijs Babūrins), mazāka apmēra mītiņi notikuši arī citās Sibīrijas pilsētās.

Krievijas varas partija ”Vienotā Krievija” oficiāli esot ieguvusi apmēram pusi no krievu vēlētāju balsīm. Gan Prezidents Medvedevs gan premjerministrs Putins apgalvo, ka vēlēšanu procedūra esot bijusi godīga un korekta. Taču daudzi novērotāji liecina pretējo, uzsverot, ka vismaz puse no šīs partijas balsīm ir ”fabricētas” (pieskaitītas negodīgi). Šim viedoklim pievienojas arī vairums Krievijas iedzīvotāju.

Vakardienas protesti Maskavā norisinājās ar skatītājiem – tos ”uzraudzīja”  50 000 iekšlietu ministrijas karavīru, kas papildināja galvaspilsētas policistu rindas.

Otrs zīmīgs Krievijas varas baiļu simptoms ir lēmums vakar ieviest skolās papildus mācību dienu ar obligātām lekcijām krievu valodā no plkst. 13.00 līdz 17.00 visiem, kas ir  vecāki par 15 gadiem. Protams, ka demonstrāciju sākums vakar Maskavā bija plkst. 14.00 un šādi Kremlis mēģināja aizdabūt projām no laukuma pusaudžus.

Sanktpēterburgā protesta mītiņā vakar piedalījās ap  10 000  demonstrantu. Tur policija bija bargāka, nežēlīgākā un brutālākā (nekā Maskavā). Protestētājus rupji aizturēja, vilka uz policija autobusiem.

Šī ir pirmā reize Putina diktatūras laikā, kad vadonis piedzīvo tik skarbu pilsoņu pretreakciju – kas faktiski pierāda Putina politikas fiasko.

Pirms 10 gadiem viņš iejāja Krievijas politikā ”uz balta zirga” un patiecoties pieaugošajām naftas un dabas gāzes cenām, panāca valsts ekonomikas uzplaukumu un savas varas politisku un psiholoģisku leģitimāciju.

Tagad ir citi laiki.

Korumpētībā kā milzu kodes ir sagrauzusi krievu ikdienu un Putina septembra paziņojums, kas viņš no jauna ir gatavs kļūt par Krievijas Prezidentu vairs nespēja izraisīt agrāko iedzīvotāju sajūsmu.

Kas notiks tālāk?

Vairums komentētāju un Krievijas ekspertu uzskata, ka nenotiks nekas.

Pie vainas esot pats Putins, kas jau sen ir novācis no politiskās skatuves visus savus iespējamos pretiniekus.

Krievijā neesot reālas opozīcijas Putina un Medvedeva tandēmam un  pagaidām neesot nekādu cerību, ka vakardienas ”krievu ziemai” esot izredzes pievienoties Tuvo Austrumu ”jasmīnu revolūcijai”.

Nedomāju, ka aina ir tik bezcerīga.

Krievija vienmēr ir bijusi pārsteigumu un iespēju zeme.

Hodorkovskis ir cietumā un nav izslēgts, ka tieši viņa kārts var kļūt par trumpja dūzi Krievijas nākotnes demokrātijas izredzēm.

Kremļa cenzūra, protams, mēģinās uzlikt iemauktus internetam (bremzējot neatkarīgas informācijas apmaiņu), turpinās masīvi pludināt dezinformācijas paisumus opozīcijas politiķu virzienā, taču …kauliņi ir mesti un viesuļus nevarēs apvaldīt par armija Krievijā.

Mēs esam Krievijas vētras sākuma punktā.

Par to nav šaubu.   

One comment


  1. Nu jā, šodien zinošs cilvēks nedaudz savādāk lika paraudzīties uz Putina varas sagrīļošanos, proti, ka viņu tagad gāžot armijas ģenerāļi, jo pirms kāda pusgada, Putins, čekists būdams, bija izdomājis vairākas armijas struktūras pabāzt zem čekas… vai kā viņu tagad, drošības dienesta karoga. To, ka šo organizāciju bosi viens otru īpaši “neciena”, laikam skaidrs, un nedomāju, ka mums vajadzētu “likt cerības” uz demokrātisku Krieviju.

Leave a Reply