Antivakseri kā valsts iekšējie teroristi

Speciāli TVNET

Vasaras tveicē grūti saskatīt pandēmijas plosīšanos vai uzplaiksnījumus. Taču nelāgas ziņas no ārzemēm pienāk. Izskatās, ka eiropiešu iecienītākie atpūtas maršruti no jauna liesmo covid19 liesmās, kas nezinātājam nav pat pamanāmas. Tagad beidzot ir atļauts braukt uz ārzemēm un šis atvieglojums nevis uzlabo situāciju, bet daudzviet to pasliktina. Spānija, Francija un Turcija piedzīvo strauju covid19 inficēto cilvēku palielināšanos. Kipra jau tagad ir kritiskā stāvoklī, bet Itālija un Grieķija rēķinās ar pandēmijas kārtējo paisumu augustā. Pirms nedēļas zviedri konstatēja, ka slimību ieved valstī tie, kas atgriežas no Spānijas atpūtas zonām. Tur šonedēļ atkal atjauno ierobežojumus un vairākos reģionos ir aizliegts atrasties uz ielas laikā no pusnakts līdz sešiem rītā. Kas notiks tālāk? Vai antivakseru dēļ mēs tupināsim mīņāties pie pandēmijas finiša taisnes?  

Katalonijas „piektais vilnis“

Vissmagāk pašlaik cieš Katalonija, kuru daudzi uzskata par „piektā viļņa“ izraisītāju. Inficēšanas temps šajā reģionā ir 86/1000 dienā un pašlaik 535 personas atrodas intensīvās aprūpes nodaļā. El Pais ziņo, ka katru dienu saslimst 5760 cilvēku (pēdējās nedēļas laikā) un 40% akūtās uzņemšanas gultas slimnīcās atkal aizņem covid19 pacienti. 

Turcija ir populārs vasaras ceļotāju galamērķis. Arī tur inficēto pacientu skaits dramatiski pieaug – 13 000 saslimušo dienā. Francija un Grieķija demonstrē līdzīgu tendenci. Kipra ir centrālais inficēšanās perēklis ar 73 saslimušajiem uz 100 000 iedzīvotājiem. Tā uzskata Washington Post pandēmijas statistika. Starp 12 smagāk skartajam koronas vīrusa valstīm pašlaik atzīmē arī  Portugāli un Nīderlandi. Lielbritānijā inficēto skaits pagaidām samazinās, taču arī šo valsti uzskata par vienu no riskantākajām apmeklējuma zonām tūristiem un ieceļotājiem: 49/100 000. 

Ziemeļeiropas tūristi turpina apmeklēt iecienītās valstis un tāpēc Spānija un Grieķija ir spiestas samaksāt par viesu atvestajiem vīrusa kaitēm. Otra nelaime ir tā, ka viesi aizņem slimnīcu gultas, kas faktiski paredzētas vietējiem. Tūrisma analītiķis Hans Remvigs neslēpj bažas par to, ka ceļotāji pārāk vieglprātīgi dodas uz saviem mērķiem, neinteresējoties par reālo „kovidsituāciju“ iecerētajā atpūtas vietā ārzemēs. „Ceļojot šovasar ir jābūt ļoti uzmanīgam un iepriekš jāiepazīstas ar apstākļiem, kas dominē iecerētajā galamērķī. Ja tūrists pēkšņi saslimst, tad jārēķinās ka viņu ievietos slimnīcā un pašam slimajam jāzina, kurš par to maksās. Ir jāsaprot kāds standarts ir medicīnas aprūpei attiecīgajā valstī un jāsaprot, vai palīdzību tur vispār spēs sniegt. Pie viena būtu vēlams saprast, ka daudzas valstis var pēkšņi „aizslēgt“ robežas brīdī, kad situācija kļūs nekontrolējama. Tas nozīmē, ka ceļotājs var netikt atpakaļ uz mājām vai brauciena ilgums var kļūt neierobežots”. Zviedrijas Ārlietu ministrija neiesaka šovasar ceļot uz 60 valstīm. To skaitā arī uz Latviju, kurā ir augsts antivakseru procents. Formāli tiek minēti dažādi apsvērumi, taču salīdzinoši zemais vakcinēto cilvēku īpatsvars ir viens no galvenajiem iemesliem. Ja pērn uz Latviju ceļot neviens neatrunāja, tad tagad mūsu antivakseri ir panākuši arī vasaras ekonomikas lejupslīdi. Tūristu no ziemeļvalstīm ir daudz mazāk, ieņēmumu tūrisma biznesa jomā Latvijā sarūk.    

Smags stāvoklis Taizemē

Neticība par to, ka saslimšana ar covid19 ir nopietna lieta, radījusi būtiskas problēmas tūristu iecienītajā, laipnajā un patīkamā Taizemē. Bangkokā slimos tagad izvieto guļamvagonos un transportē projām uz viņu dzimtajiem ciemiem provincē. „Trešais vilnis“ Taizemē izskatās dramatiski. Varas iestādes mediji kritizē par vakcīnu piegāžu traucējumiem, taču skābekļa balonu pagaidām pietiek.  

Pirmie vagoni ar covid19 slimajiem vagonos tika aizgādāti projām no galvaspilsētas pagājušajā otrdienā. Tie bija 137 pacienti, bez klasiskajām covid19 izpausmēm vai ļoti vājiem simptomiem. Viņus nogādāja valsts ziemeļu daļā, kur viņus ārstēs iespēju robežās. Galvaspilsēta Bangkokā pašlaik tiek reģistrēti ap 4000 jauni saslimšanas gadījumi katru dienu. Pašlaik ap 141 000 cilvēki ir akūti slimi, – informē Bangkok Post. Vilcienu vagonus tagad izmanto arī inficēto izolēšanai, taču ar to nepietiek.  Donmuangā patlaban tiek pārbūvēta noliktavas ēka slimnīcas vajadzībām. Ar 1800 vietām tieši covid19 pacientiem. 

Pērn Taizemei izdevās izvairīties no kritiskas situācijas pandēmijas apstākļos, jo regulāri valsts tikai „aizvērta“ un veiksmīgi atklāti infekcijas izplatīšanās perēkļi un pārnēsātāji. Diemžēl 66 miljoniem valsts iedzīvotāju vakcīnu nepietiek. Pusmiljons ir inficēto un 4400 mirušo pandēmijas rezultātā. Vakcinācijas tempi lēni, tikai 5% saņēmuši abas dozas, 12% – vienu. Deltas variants izraisījis krīzes saasināšanos un palielina bojā gājušo skaitu. Pagājušajā nedēļā Taizemes mediji ziņoja par 16 500 nesen saslimušajiem ar covid19 un 133 jauniem nāves gadījumiem. 

Atgriešanās pie ierobežojumiem

Pavasarī dažas valstis sāka atcelt covid19 ierobežojumus, jo vakcinēšanas sākums solīja situācijas uzlabošanos. Taču tagad ir skaidrs, ka nekas vēl nav beidzies un dzīrēm nav iemesla. Francijā atvēra naktsklubus un atcēla daļu citu ierobežojumu pavasarī, taču ar augustu atkal tiek ieviests režīms, kurā priekšroka ir pilnībā vai daļēji vakcinētiem cilvēkiem. Tas attiecas uz kino, teātra, restorānu un kafejnīcu apmeklējumiem, kā arī ceļojumiem vilcienā un lidmašīnā. Vienlaikus tiek pieprasīts, lai obligāti vakcinējas visi, kas strādā veselības aprūpes sistēma. “Tagad ir jāizvēlas nevis starp parasto dzīvi un vakcinācijas apliecību, bet gan starp vakcinēšanos un radikāliem, jauniem ierobežojumiem“, – uzskata veselības aprūpes ministrs Olivjē Verāns.

Nīderlandē jau 26.jūnijā ar vērienu tika atvērti naktsklubi, lai divas nedēļas vēlāk tos atkal slēgtu. Valstī pašlaik strauji izplatās covid19 Delta variants, tieši tāpat kā Lielbritānijā. Tas arī piespiež anulēt plānoto ierobežojumu atcelšanu. To skaitā ir aizliegums rīkot festivālus, kas ilgst vairāk par trīs diennaktīm. Šis ierobežojums Nīderlandē ir spēkā līdz 31. augustam. Minētā iemesla dēļ visi festivāli tagad ir vienu dienu gari vai tiek atcelti.  

Jūnijā tika atvērti naktsklubi arī Spānijā, taču pēc laiciņa tos nācās slēgt. „Nav jēgas tēlot, ka vīrusa vairs nav. Inficēto skaits turpina pieaugt un tas ir jāredz un jāsaprot, ka nekas nav beidzies“, – skaidro medijiem Katalonijas valdības pārstāve Patricija Plaja CNBC.         

Inficēto skaita pieaugams ASV licis atgriezties pie ierobežojumiem. Amerikāņiem atkal iesaka valkāt sejas maskas, īpaši telpās. Prezidents Džo Baidens ir jau informējis, ka pieprasīs vakcināciju no visiem Baltā nama līdzstrādniekiem. ASV vadošais epidemiologs Anonio Fauči pagājušajā nedēļā uzsvēra, ka valsts politika pandēmijas apkarošanas jomā „virzās nepareizā virzienā“. Taču ASV un Francijā netrūkst populāru personību, kas izplata antivakseru teorijas un uzskata, ka valsts vakcinācijas politika atgādina nacisma vai aparteīda metodes. Īpaši aktīvi šajā jomā atšķiras konservatīvie kanāli, ieskaitot Fox News. Šiem ļaudīm nepatīk „klaudzināšanas metode“ ar kuras palīdzību tiek mēģināts pierunāt amerikāņus vakcinēties. ASV nacionālajos svētkos  4. jūlijā prezidents Džo Baidens apgalvoja, ka 70% amerikāņu tiks vakcinēti. Pagaidām šis skaitlis ir tikai 67%, kas saņēmuši vismaz vienu vakcīnas devu. Apmēram 29% amerikāņu (The Washington Post) nevēlas vakcinēties pret covid19.  Izrādās, ka vakcinācijas tempus lielā mērā nosaka cilvēka politiskā orientācija. No konservatīvajiem amerikāņu vēlētājiem tikai 45% ir vakcinējušies pret kovidu, no demokrātiem – veseli 86%.

Protams, ka vakcinācijas tempi lielvalstī virzās uz priekšu pārāk lēni un antivakseru kampaņas būtiski ierobežo šo procesu. Lai uzrunātu cilvēkus, šovasar tiek praktizēta jau pieminēta, jaunā kampaņa, kuras metodes ir „klaudzināšana pie visām durvīm“ un līdzpilsoņu uzrunāšana kristīgajās draudzēs un citās reliģiskajās kopienās. Vakcinēšanas pilnvaras tiks nodotas vietējiem ārstiem lauku rajonos un aptiekām. Idejas pamatā ir pieņēmums, ka cilvēki daudz labāk vakcinēsies, ja šo procedūru veiks kāds pazīstams un uzticams cilvēks. Protams, ka arī pret šo kampaņu asi vēršas oponenti, īpaši Kuanona pārstāve kongresā Madžori Teilore Grīna, kura deklarē, ka šī kampaņa esot līdzīga Hitlera līdzstrādnieku aģitācijai Vācijā 30.gados. Pēc viņas domām vakcinācija esot „liels eksperiments“. Iekšējie teroristi – antivakseri  spēj bremzēt procesus un ierobežot sabiedrības atkopšanās laiku pie pandēmijas fināla pakāpiena. Viņu rīcība ir kontrproduktīva, taču joprojām spēj uzrunāt ļaudis, kuri tic Ziemassvētku rūķim un Lieldienu zaķim. 

Jūnijā visus aizliegumus likvidēja arī Īslande. Ārzemnieki tika laipni lūgti apmeklēt valsti. Taču laimes mirklis bija īss. Pagājušajā nedēļā arī īslandieši bija spiesti no jauna sākt lietot sejas maskas telpās. Bāri un restorāni drīkst strādāt līdz 23.00. Iemesls ir Delta varianta parādīšanās Īslandē un jaunu 350 sasirgušu pacientu reģistrācija. Tagad, lai ieceļotu Īslandē, ir nepieciešams 72 stundu vecs, negatīvs tests, kas pierāda, ka neesat slimi.  

Šobrīd septiņi no 10 pieaugušajiem Eiropas Savienībā ir vakcinēti ar vismaz vienu vakcīnas devu.  57% ir saņēmuši dubultu devu. Ideālais stāvoklis būtu tad, ja 70% ūnijas dalībvalstu locekļu būtu vakcinējušies. Tad pandēmijai būtu beigas. Diemžēl valstu vidū ir pāris „antivakseru kalifātu“, kas bremzē šo atveseļošanās attīstību. Vissliktākais stāvoklis ir tā dēvētājā „postsovjetiskajā zonā“, kuru šeit reprezentē Bulgārijā, Rumānija un Latvija. Šīs trīs valstis piegādā Eiropas Savienībai vislielāko antivakseru procentu. Zīmīgi, ka gan Rumānija, gan arī Bulgārija ir ES ekonomiski neattīstītākās valstis, ar zemāko dzīves līmeni. Iespējams, ka vakcinācijas skepsi un zemo vakcinēto iedzīvotāju līmeni varētu saistīt ar šo faktoru. Tad kāpēc šajā savādajā  grupiņā pietauvojusies arī Latvija?

Iespējams, ka par Latvijas zemo vakcinācijas līmeni jāpateicas eksministrei – Viņķeles kundzei, kura nogulēja vakcinācijas sākumu. „Kartupeļu ordenis“ (dēļ lielā antivakseru skaita) pienākas arī mūsu konservatīvajām, ar baznīcu saistītājām aprindām, kurās netic zinātnei un to neizprot. Pie vainas ir arī sabiedrisko mediju sliktais darbs šajā virzienā un kapitulējusī valdības stratēģija saziņā ar tautu. Antivakseri ir sava veida iekšējie teroristi, kas traucē valsts un sabiedrības atveseļošanos no vīrusa pandēmijas un bremzē atgriešanos pie normālās komunikācijas formām un ierastās sadzīves ikdienas. 

Ar to jārēķinās arī mums pārējiem.