Obligātā vakcinēšanās pret covid19. Vai tas iespējams?

Speciāli TVNET

Jā, ir valstis, kurās ar augustu ieviesta prasība pēc obligātās vakcinēšanās.  Indonēzija un Turkmenistāna ir pirmās šajā sarakstā. Šajās valstīs visiem 100% jāvakcinējas pret kovidu. 

Obligātā vakcinēšanās

Nevienam nav noslēpums, ka bez masu vakcinēšanās, nebūs iespējams atgriezties pie normālas – pirms pandēmijas ikdienas. Jaunie ieinficēšanās rekordi pašlaik reģistrēti Āzijā un Indonēzijā slimnīcas atkal pārpildītas. Tieši šis jaunais apstāklis liek daudziem ķerties pie „pēdējā salmiņa“ un pieprasīt, lai vakcinējas visi. Starp citu, pirmo soli šajā virzienā ir spērusi Francija, kurā obligātā vakcinēšanās pret kovid19 tiek pieprasīta riska profesijām.  Tagad var redzēt, ka Indonēzija un Turkmenistāna iet vēl vienu soli tālāk un pieprasa no visiem pilsoņiem atbildību, vakcinējoties pret covid19. Sabiedrisko zinātņu speciālisti uzskata, ka šāds solis – piespiedu vakcinēšanās, nav laba lieta, jo izraisīs protesta viļņus no to cilvēku puses, kuri pieraduši visām valsts un institūcija iniciatīvām teikt – „nē“.  Kā norāda kolēģis Bjorns Ronerstrands no Gēteborgas universitātes: „ Ir vairākas studijas, ka pierāda, ka obligātā vakcinēšanās prasība izraisa protestu noteiktu cilvēku grupu vidū. Vēsture saglabājusi liecības par vairākiem gadījumiem, kad cilvēki ir protestējuši pret visiem obligātajiem aizsardzības pasākumiem epidēmiju situācijās, ieskaitot mēri, holēru un 19.gadsimtā pret obligāto baku vakcīnu.“ Vienmēr būs ļaudis, kas uz visiem priekšlikumiem atbildēs ar „nē, negribu“. Reizēm pat neapzinoties pret ko viņi īsti protestē. 

Itālija

Itālijas valdība jau martā izlēma, ka visiem kas strādā veselības aprūpē, ir obligāti jāvakcinējas. Ieskaitot farmaceitus. Personas, kas atsakās no šīs iespējas, tiek atbrīvotas no darba un riskē palikt bez ienākumiem līdz gada beigām. Šis lēmums nebija viegls un ērts, jo arī Itālijā ir izvērsta antivakseru kustība, neskatoties uz to, ka tieši tajās slimnīcās, kur personāls atteicās vakcinēties, strauji izplatījās nākamais koronas vilnis. „Mūsu mērķis ir aizsargāt maksimāli daudzus no tiem, kas pakļauti infekcijas riskam veselības aprūpes sistēmā“, – informēja tautu Itālijas valdība.    

Grieķija

Arī Grieķija ir tieši tāds pats noteikums visiem, kas strādā slimnīcās un veselības aprūpes sistēmā. Tas stāsies spēkā ar septembri. Šie noteikumi tika pastipirnāti tāpēc, ka pieauga saslimstība tieši vasarā – tūrisma sezonas laikā. „Valsti mēs neslēgsim un Grieķija nav ieslīdējusi bīstamā situācijā. Nē, tā nav. Taču bīstamā situācijā ir mūsu nevakcinētie grieķi}, – konstatēja premjerministrs Kirijakos Mitsotakis savā paziņojumā sabiedrībai. Šodien Grieķijā bārus un restorānus, teātrus un kinoteātrus drīkst apmeklēt tikai vakcinētie cilvēki. Lai palielinātu vakcinēto cilvēku skaitu līdz rudenim, valdība piedāvā naudas prēmijas un bezmaksas interneta lietošanas iespējas jauniešiem. Tiek plānots, ka uz rudeni 70% grieķu varētu būt vakcinējušies. Šodien tikai 50% ir vakcinēti pret covid19 ar 2 dozām. 

Indonēzija 

Šobrīd vakinācija pret covid19 ir obligāta visiem Indonēzijā. Šis lēmums tika formulēts jau februārī. Tie, kas atteiksies vakcinēties, būs spiesti maksāt soda naudu apm. 300 eiro apmērā. Pagaidām valstī ir tikai 9% vakcinēto iedzīvotāju. Pagājušajā nedēļā mirušo skaits no covid19 infekcijas sasniedza 100 000, slimnīcas pārpildītas.  Tāpēc atkal tiek slēgtas iestādes un valsts atgriežas ārkārtas situācijā.  

Turkmenistāna

Jūlijā valdība paziņoja, ka vakcinēšanās pret kovidu ir obligāta visiem, kas vecāki par 18 gadiem. Izņēmumi tiks pieļauti tikai situācijās, ja cilvēkam patiešām ir kādi noteikti veselības šķēršļi vakcinēties. Formāli valstī nav reģistrēts neviens saslimšanas gadījums ar šo vīrusu, jo pandēmijas sākumā diktators Gurbangulijs Berdimuhamedovs aizliedza lietot vārdu korona. Taču daži mediji tomēr ziņoja par saslimšanas gadījumiem, kas valstī eksistē. Valdības līmenī pandēmijas fakts tiek noliegts. Lai gan cilvēkiem šajā valstī ir obligāti jānēsā maskas, oficiālajā līmenī tās tiek izskaidrotas kā „aizsardzība pret putekļiem un „patogēniem“, kuras pārnēsājot vējš. Oficiālajā līmenī covid19 eksistence joprojām tiek Turkmenistānā noliegta, – ziņo AFP.  

Kā reaģē citas valstis? 

Ungārijā vakcinācija ir obligāta veselības aprūpes sistēmā. Kazahija obligātā vakcinācija vai testēšana visiem, kas strādā kolektīvos, kuros nodarbināti vairāk nekā 20 cilvēki. Libānā bez kovidpases jeb digitālā sertifikāta nevar apmeklēt restorānus, kafejnīcas, pludmales un kultūras iestādes. Nevakcinētajiem jāveic testi katru trešo dienu. Maltā ar 14. jūliju nevakcinētas personas nedrīkst iebraukt valstī. Polijā gatavojas ieviest obligāto, piespiedu vakcināciju visām riska grupām. Krievijā 60% no visiem kas strādā servisa sektorā jābūt vakcinētiem ar 15. augustu. Saūda Arābijā visam personālam, kas strādā valsts vai privātajā sektorā, jābūt vakcinētiem. Lai apmeklētu iestādes, arī jābūt vakcinētām ar 2 vakcīnas dozām. Tas pats attiecas un strādājošajiem izglītības sistēmā un sabiedriskajā transportā. Ja kāds grasās izbraukt no valsts pēc 9.augusta, tad šim cilvēkam jābūt vakcinētam ar 2 dozām covid19 vakcīnas. 

ASV pašlaik realizē Džo Baidena plānu, kas piedāvā iedzīvotajiem kompensāciju par vakcinēšanos. Kovidpase tiks pieprasīta strādājošajiem valsts sektorā. Pretējā gadījumā – regulāri testi, katru otro dienu. Ar 5. augustu tiks pieprasīts, lai visi ieceļotāji un tūristi ir vakcinēti ar divām dozām. 

Lielbritānijā vakcinēšanās tiek pieprasīta sirmgalvju aprūpes darbiniekiem (ar oktobri) un publiskas pulcēšanās vietās kovidpase būs jāuzrāda ar septembra beigām. 

Francijā visiem veselības aprūpes darbiniekiem jābūt vakcinētiem ar augustu un kovidpase jāuzrāda publiskās pulcēšanās vietās. 

Austrālijā obligātā vakcinēšanās tika ieviesta jau ar jūlija beigām veselības aprūpes personālam un riska grupām. 

Izskatās, ka prasība pēc obligātās vakcinācijas ir tikai laika jautājums.