Krievija atsāk uzbrukumus Odesai

Sēdēt kaujas lidmašīna premjerministram nav viegli. Šajā gadījumā – spiesta lieta, jo turkiem tieši šīs lidmašīnas vajag un pie viena arī – 73 teroristu izdošanu Stambulai. Savukārt zviedriem vajag, lai turki netraucē iestāties NATO. Paskatīsimies kā viss notiks tālāk. Vai zviedri un somi atteiksies no saviem principiem un izdos turku cietumiem kurdu žurnālistus un māksliniekus, kas atraduši patvērumu Ziemeļvalstīs? Nedomāju, ka tā notiks. Tas nozīmē, ka Putins ir atradis labu draugu Erdogana personā, kas visu laiku atrod iemeslus, lai nedotu iespēju NATO paplašināt savas robežas uz ziemeļiem. Tikmēr Somija un Zviedrija turpina gaidīt rindā uz NATO, bet Erdogans atrod iemeslus, lai viņi to nevarētu izdarīt. 

Ja Turcija balso pret, tad nekāda iestāšanās nav iespējama. 

Putins ir noskaities par Borisa Džonsona un Džastina Trudo jokiem G7 tikšanās laikā. Fotografēšanās laikā abi apsprieda vai tomēr nevajadzētu noģērbties līdz plikam torsam tā kā to dara Vladimirs Putins. Parādīt pasaules politisko līderu muskuļotās krūtis? Visa pasaule pirms vairākiem gadiem uzjautrinājās par Putina fotogrāfijām ar kailām krūtīm, jājot uz zirdziņa. Viņam pašam (un zināmai krievu iedzīvotāju daļa) tolaik šķita, ka attēli pauž virilu vīrišķību. Turpretī rietumos par šo „mačo gājienu“ prese un sabiedrība plaši uzjautrinājās. Putins vakar paudis attieksmi pret šādu Džonsona un Trudo joku ir pārliecināts, ka abi bez drēbēm izskatītos ļoti slikti. Pats sev „neredz baļķi“, bet otram pat skudra uz zābaka šķiet liela kā zilonis. 

Atgriežoties pie kara Ukrainā. Jāuzsver, ka Amnesty International klasificē krievu uzbrukumu Mariopoles teātrim kā kara noziegumu. Izmeklēšana šajā lietā veikta vairāku mēnešu garumā un noskaidrojies, ka pulksten 10.00 no rīta 16.martā krievi sākuši uzbrukumu  Mariopolei, bombardējot vietējo teātri. Teātra patvertnē tobrīd slēpās vairāki simti civilpersonu, kas tika nogalināti vai ievainoti (AP). Krievijas puse atsakās atzīt, ka teātris tika bombardēts apzināti. Sākumā Kremlis apgalvoja, ka teātri esot izmantojusi ukraiņu armija, vēlāk sludināja, ka to esot uzspridzinājuši azovieši. Tagad atkal tas pats notiek Kremenčukas  lielveikala virzienā. Paši ukraiņi esot vainīgi, veikalos esot bijusi ieroču noliktava utt. Bellingcat, izmeklējt situāciju nonāk pie citiem slēdzieniem. Krievi uzbruka teātrim, jo zināja, ka tā patvertnēs slēpjas ļoti daudz cilvēku. Amnesty International ”Crisis Response team” intervēja 53 lieciniekus. No tiem 28 atradās uzbrukuma brīdī teātri un palika dzīvi. Neviens no viņiem nebija redzējis nevienu ukraiņu armijas kaujinieku vai ieročus, kas tiktu slēpti teātrī. Tik aizmantoti arī piefilmējumi, digitālas liecības un satelītu attēli. Uz teātra jumta bija lieliem burtiem bija rakstīts: „bērni“, taču tas netraucēja krieviem mest tieši uz šīs ēkas divas 500 kg bumbas, kas eksplodēja vienlaicīgi. 

Šī izmeklēšana ir ļoti svarīga, jo pasaulē ir valstis un cilvēki, kas joprojām tic, ka krievi neuzbrūk Ukrainai. Patiesība par šo karu visiem nav 100% saprotama. Tāpēc šāda izmeklēšana ir ļoti svarīga un nozīmīga lieta. 

Kāpēc krievi bombardē mierīgos iedzīvotājus? Lai iebaidītu. 

Lisičanskas zonā (Ukrainas austrumos) turpinās artilērijas uzlidojumi jau kuro dienu pēc kārtas. Evakuēt cilvēkus no turienes vairs nav iespējams. Situācija ir ekstrēmi smaga. Krievija pašlaik šajā zonā koncentrē visus savus spēkus, lai noslaucītu pilsētu no zemes virsas. Izeja no pilsētas ir noslēgta, vienīgais ceļš uz āru – ar vilcienu.  

Čūsku salu krievi pēkšņi atstāja nakts laikā. Šo objektu viņi okupēja kara pirmajā dienā un tā ir ļoti nozīmīga tālākām cīņām Melnajā jūrā. Atrodas netālu no Odesas un tāpēc to var labi izmantot, lai uzbruktu Odesai. Krievi paši šo „aiziešanu“ traktē kā labas gribas žestu, lai netraucētu labības un graudu eksportam. Tagad mazā sala ir tukša bet rezultāts ir pavisam cits.  Šonakt jau sācies raķešu uzbrukums Odesai. 14 -20 cilvēku nogalināti. Šauts no lidmašīnas Melnajā jūrā. Sagrautas divas lielas ēkas – namns dzīvokļiem un liels rekreācijas centrs.  Izskatās, ka Putins turpina pievākt Ukrainas Melnās jūras piekrasti.  

Tikmēr somi jau vairākas nedēļas gatavojas būvēt žogu uz robežas pret Krieviju. Baidoties no krievu bēgļu plūdiem projām no dzimtenes Ukrainas kara rezultātā. 

Attēlā: Zviedrijas premjerministre Magdalena Andersone izmēģina zviedru kaujas lidmašīnu Gripen