Iedzīvotājiem lūdz atstāt krievu okupētās zonas

Iedzīvotājiem lūdz atstāt krievu okupētās zonas Ukrainas dienvidaustrumos. Tikmēr Kremļa retorika kļūst aizvien skaļāka – „uzvara tuvu“, „uz Kijevu!“

Pirms nedēļas Lisičanska daļēji nonāca okupantu rokās. “Nav taisnība, ka Luhanskas reģions būtu pilnīgā krievu kontrolē. Viņi bombardē kā traki un par katru cenu vēlas šo mērķi sasniegt. Aiz viņiem paliek izdedzināta zeme un viss”, – konstatē Luhanskas gubernators Serhijs Haidajs (AP). Nedz Severdņeckā nedz Lisičanskā nekas nefunkcionē, ūdensvadu un elektrību ieskaitot. Līķi guļ uz ielas un neviens tos nesavāc. Tie pūst tveicē un reģionā ir neciešama smaka. „Krievi prot tikai ārdīt, demolēt un tukši plātīties, viņi nav spējīgi neko savest kārtībā“, – uzsver Haidajs ārzemju medijiem.

Cilvēki, kas līdz šim bijuši iesprostoti uzlidojumu dēļ, tagad nevar izkļūt no pilsētas, jo krievi ir likvidējuši visas izejas uz ukraiņu kontrolētajām teritorijām. Pēdējo nedēļu laikā notiek metodiski uzbrukumi Slovjanskai un Karamatorskai. Tāpēc Doņeckas gubernators Pavlo Kiriļenko lūdz visus bēgt projām un evakuēties. „Krievi tupina šaut civilos iedzīvotājus kā medību trofejas un viņi nepārtrauks to darīt arī turpmāk“, – viņš raksta savā ziņojumā (Telegram).

Līdzīgi aicinājumi bēgt saklausāmi arī Ukrainas dienvidu reģionos. Zaporožjē un Hersonā. Ukrainas televīzijā šī reģiona iedzīvotāji tiek uzrunāti, aicinot bēgt, lai izvairītos no nokļūšanas kauju krustugunīs (The Guardian).

ASV ārlietu ministrs Entonijs Blinkens G20 apspriedes laikā konstatējis, ka ar Krieviju neizdodas nekādas loģiskas, diplomātiskas sarunas Ukrainas kara situācijas noregulējuma virzienā. Viņš pārmeta daļai valstu pasivitāti Ukrainas virzienā un nevēlēšanos reaģēt principiāli un godīgi.

Tikmēr Krievija savelk spēkus atkal ap Ukrainu. Esošie jānomaina ar jauniem (Reuters). Krievu artilēriju pārvieto ar MT-LB, kas faktiski ir ļoti vecs tanks jeb 50.gadu traktors. Laikam nekā labāka krieviem vairs nav. Neraugoties uz to, ka ceturtdien Putins publiski pavēstīja, ka līdz šim neesot bijis nopietna kara ar Ukrainu un tagad viss tikai sākšoties, no malas tā viss neizskatās.

Kā norāda britu aizsardzības departaments, tad grūti iztēloties kā moderna un spēka pilna armija stieptu lielgabalus uz ukraiņu robežām ar veciem traktoriem. Taču krievi tagad tieši tā dara.

Ukrainas kaujās gājis bojā jau otrais Francijas pilsonis – Adriens Dugajs-Lerūds. 20 gadus vecs. Viņš esot devies uz Ukrainu palīdzēt cīnīties par taisnīgu lietu (Le Monde). Viņu ievainoja krievi artilērijas uzbrukuma laikā Harkovā. Neilgi pirms tam bojā gāja arī otrs francūzis Vilfrīds Bieriots, 32 gadus vecs. Tajā pašā Harkovā, krievu uzlidojuma laikā.

Lieliska ziņa ir tā, ka ASV gatavojas nosūtīt uz Ukrainu vēl 4 Himarsus (High mobility artillery rocket system). Tas nozīmē, ka ukraiņiem būs tagad jau 12 Himarsi. Bez tam tiks piegādāti ieroči 400 miljonu dolāru vērtībā. ASV aizsardzības departaments informējis medijus, ka krievu centieni nogurdināt ukraiņus un tādejādi panākt padošanos, neizdosies. Ukraiņiem tiks piegādāts tieši tik daudz cik vajadzēs.