Jauns likums Krievijā – kara vajadzībām

Vakar Vladimirs Putins parakstījis jaunu likumu, kas nozīmē pakārtot visu valsts ekonomiku Kremļa militāro aktivitāšu atbalstam. Formāli šis likums saucas „terorisma apkarošana un citas operācijas“, taču faktiski nozīmē naudas novirzīšanu karam (CNN). Likums paredz vēl dažādus noteikumus, kas ierobežo militārajā industrijā strādājošo tiesības. Uzbrukums Ukrainai joprojām skaitās nevis karš, bet „specoperācija“. 

Krievu raķetes no Melnās jūras zemūdenēm vakar uzbruka Viņņicai.  22 cilvēki gājuši bojā. No tiem – 3 bērni. 34 cietušie pašlaik atrodas slimnīcā, smagā stāvoklī (CNN). Krievu šāvēji mērķējuši uz biroju ēkām un daudzdzīvokļu namiem. Šis ir pirmais uzbrukums Viņņicai. 

Vakar Hāgas tiesā 45 valstis vienojās un parakstīja politisku deklarāciju, kas veltīta kara noziegumu izmeklēšanai Ukrainas karā. 20 miljoni eiro tiks novirzīti Ukrainas ģenerālprokurora vajadzībām un ANO attiecīgajiem dienestiem (Reuters). 

Kremlis (lielā steigā) vēlas organizēt referendumu Zaporižjā par reģiona pievienošanu Krievijai (Le Monde). Tas turpmāk saukšoties krievu valodā un uz rudeni jau viss būšot pārkārtots tā kā Kremlim vajag. Līdz šim neviens no krievu  okupantiem neminēja konkrētus referendumu datumus Hersonā vai Zaporižjā. Taču okupācijas vara steidzas ar rusifikāciju. Tiks ieviests rublis, pārņemta kontrole pār sociālo nodrošinājumu, uzņēmumiem, skolām un visiem iedzīvotājiem nāksies obligāti pieņemt Krievijas pasi. 

Beidzot pierādījies, ka krievi Ukrainā izveidojuši filtrācijas nometnes ukraiņiem (OSSE). Ukraiņi, kuri sadarbojušies ar Kijevas varu, tur pazūd. Daudzi nogalināti vai ieslodzīti (AFP).

7 jūlijā ukraiņi atguva Čūsku salu, taču krievi neliekas mierā. Trešdienas naktī to centās bombardēt vairākas krievu Su-27. Taču viss sakrita jūras ūdenī, jo sala maza un krievu lidotāji nemāk trāpīt mērķī (Telegram). Krievi šo ziņu neapstiprina. 

1,6 miljoni ukraiņu no krievu okupētajām zonā ar varu deportēti uz Krieviju. Krievi uzskata, ka šos cilvēkus ir „izglābuši“. Tas ir smags cilvēktiesību pārkāpums. Kā norādīts ziņojumā, ar varu uz Krieviju deportēti 260 000 ukraiņu bērni. Vairums no tiem tālāk aizvesti uz Tuvējiem austrumiem un Sahalīnu (TT).