Nebēgļi un Krimas spridzinātāji

Neraugoties uz obligāto evakuāciju no Doņeckas reģiona, apm. 350 000 pieaugušo un 50 000 bērnu to nepamet un paliek uz vietas. Mīkla? Iespējams, ka viņi ir tā saucamie – „gaidītāji“, kas rēķinās ar krievu atnākšanu vai veci ļaudis, kuri nejaudā bēgt.

Tikmēr medijos nenorimst diskusijas par sprādzieniem krievu kara bāzē Krimā. Pirms brīža Krievijas puse pēkšņi paziņoja, ka sprādzienu iemesls esot nolaidība un viss. It kā nekas nav šauts, it kā ukraiņi nav vainīgie. Taču kāda anonīmā intervijā New York Times augsta ukraiņu militārpersona apgalvo, ka tomēr ukraiņi esot inscenējuši šos sprādzienus Krimā. „Avots“ nepaskaidro kā tas darīts, taču pačukst, ka tas esot bijis „ļoti specifisks ukraiņu slepens ierocis“. Joks, ironija vai patiesība? Viens cilvēks (sprādziena rezultātā) gājis bijā, 5 ievainoti. Trešā versija – tie esot bijuši ukraiņu partizāni Krimā (Dozhd).

Kādā Telegram tekstā, kuru citē Kyiv Post, bijušais Zelenska padomnieks Viktors Andrušivs apgalvo, ka ukraiņi jau tagad spēj izmantot raķetes ar radiusu 200-300 km un šis sprādziens esot šāda ieroča apliecinājums. 

Saki karabāze ir krievu 43.gvardes flotes divīzijas bāze. Tajā izvietotas ap 40 kaujas lidmašīnas un helikopteri. Sprādziena brīdī bāzē bija 13 Su-30SM, 12 Su-24MR, viens IL-76, seši Mi-8. TSN filmētajā materiālā (no satelīta) var redzēt iznīcinātu krievu lidmašīnu. Kādā citā videoierakstā (kas filmēts no ugunsdzēsēju mašīnas) var redzēt rindu daudzstāvu paneļnamu ar sasistām logu rūtīm. Ēkas atrodas apmēram 1 km attālumā no kara lidlauka.  Šajā kara bāzē atrodas krievu armijas izglītības centrs karakuģim Admiral Kuzņecov, kas pašlaik karo Melnajā jūrā. 

Kas īsti noticis? Krievu interesēs ir novelt incidentu uz nolaidību vai apstākļu sakritību. Iespēja, ka to būtu izdarījuši ukraiņi, šķiet pārāk bīstama, jo var izsaukt paniku Krievijā. Ukraiņi labi redz šo nervozitāti un tāpēc joko par to, ka ir jāievēro drošības noteikumi arī kara bāzēs un nepareizās vietās smēķēt nevajadzētu.  

Kāda aina šodien Ukrainas frontēs? Lielākā krievu uzvara ir pavirzīšanās uz priekšu Donbasa reģionā par 10 km pēdējā mēneša laikā. „Krievi nav sajūsmā par kara rezultātu“- secina Joakims Pasikivi. Vislabāk viņiem gājis pie Bahmutas. Tur arī ir šie 10 km (Lielbritānijas aizsardzības departamenta ziņojums). Citos punktos līdzīgas pavirzīšanās uz priekšu nav, izņemot vienu – 3 km. Kāpēc Ukrainas iekarošana notiek tik lēni? Tāpēc, ka krieviem nepietiek kājnieku. Šī iemelsa dēļ viņi turpina zvetēt ar artilēriju „uz aklo“. Taču ukraiņi ir izveidojuši sev salīdzinoši drošas pozīcijas un neatkāpjas.  „Ienaidniekam vairs nav panākumu“, – konstatē Doņeckas domes priekšsēdētājs Pavlo Kiriļneko Euronews.

Tātad krievu armijas daļas joprojām ir izvietotas ap Bahmjutu un Slovjansku, taču to izturība pavājinājusies un pašlaik krievu pārgrupē spēkus, lai izturētu ukraiņu ofensīvu Hersonai. 

Izskatās, ka kauja par Hersonu būs izšķiroša.