Vai šī ir jauna fāze kara gaitā?

Sprādzieni Krimas karabāzē labi apskatāmi šajā attēlā. Izskatās, ka vismaz 8 krievu lidmašīnas pagalam. Krievu mediji apgalvo, ka nekā „tāda“ nav. Nekas nav saspridzināts, viss lieliski! Ukraiņi ziņo, ka munīcijas noliktava uzspridzināta un deviņas lidmašīnas arī. Nē, Kremlim tā neliekas. Tās esot vietējas nozīmes neveiksmes, nekā traģiska. Nekas nav noticis.

Šis veids kā melot par savām neveiksmēm, lai nekādas sliktas ziņas nesasniegtu krievu ausis,  ticis izmantots arī agrāk. Kad ukraiņi nogremdēja krievu kuģi Maskava, tad krieviem tika melots, ka vainīgais esot bijis ugunsgrēks uz klāja. 

Ja krievi uzzinātu patiesību, tad noskaidrotos cik sliktā stāvoklī ir Krievijas aizsardzības sistēma (Institute for the study of war, US). Protams, ka ukraiņi naski izmanto šo apjukumu, lai āzētu krievus un stāsta,, ka šis esot bijis slepenais ukraiņu ierocis“ (New York Times). 

Kā īsti bija? Joprojām nav pierādīts un apstiprināts kurš ir vainīgais. 

Taču viena lieta ir skaidra – šāds pārdrošs uzbrukums Krimai ir ar milzīgu emocionālu un militāru nozīmi krieviem un Kremlim. Smēķēšana šeit nenotika. Ja divās vietās vienlaicīgi sprāgst un eksplodē (500m attālumā), tad tas nav nelaimes gadījums.

Krima ir ļoti jūtīga Jaunkrievijas zona. Pirms divām nedēļām it kā tika pamanīts ukraiņu drona uzbrukums flotes bāzei Sevastopolē. Pēc tam visi to noliedza: gan tie, kas palaida gaisā, gan tie, kas notrieca. Tagad atkal trāpīts Krimā. Vietā, kas ir krievu vienīgā vasaras atvaļinājumu paradīze, ar leģendāro Bezdelīgas ligzdu un pionieru nometni Arteks. Tagad ukraiņi to sāk pārvērst par kara skatuvi. Šāds notikumu pavērsiens nav Putina scenārijā, kur Krima ir pirmais solis viņa triumfa projektā gigantiskās Krievijas impērijas atjaunošanā. Attēli, kas rāda no Krimas ar bēgošus krievu atpūtniekus, kas mūk projām no pludmales, kuras fonā gaisā  paceļas melni dūmu stabi, ir sensācija.

Daudziem šķiet, ka šis trāpījums nozīmē, ka ukraiņi ir uzsākuši savu ofensīvu pret iekarotājiem. Ar šo iesākusies jauna, kritiska fāze kara gaitā (Politico).

Iespējams, ka šis ir ne tikai kara pagrieziena punkts, bet arī psiholoģisks trieciens, kas var būtiski ietekmēt krievu kaujas spējas. Psiholoģiski tas, ka var trāpīt ļoti tālu un konkrēti – šīs lidmašīnas vairs neuzbruks ukraiņiem.    

Vakar Kopenhāgena tika atklāta Ukrainas atbalsta konference. Tajā piedalījās 26 valstu pārstāvji. Iespējams, ka tiek runāts par supermoderniem ieročiem, kas varētu būtiski mainīt kara gaitu.