Prāgas protesti pret palīdzību ukraiņiem un munīcijas beigas Krievijā

Gorbačova aiziešana notika klusi. Nepiedalījās nedz Krievijas, nedz pasaules politiskā elite. Ukrainas karš marķēja arī šo notikumu. Vienīgais kā piemineklis stāvēja Ungārijas Orbans -populists un Putina sabiedrotais. Neiederīgs ainā. Pēkšņi parādījās Dmitrijs Medvedjevs, kas agrāk pārstāvēja Kremļa liberālo spārnu, bet tagad ir konservatīvāks par pašu Putinu. Iespējams, ka pie vainas ir krievu tradīcijā, ka uz bērēm ir jāiet. Tāpēc visas Krievijas valdības boikots pierādīja, ka Gorbijs viņiem nav un nekad nav bija savējais. Rietumi sēroja vairāk nekā krievi paši vai bijušie Padomju Savienības pilsoņi. Vieniem MG bija nodarījis pāri iznīcinot Padomju Savienību pret savu gribu.  Otriem – neizlēmīgas ietiepības dēļ. Taču daudz vairāk par Gorbija aiziešanu mani  vakar sarūgtināja masu protesti Prāgā pret atbalstu ukraiņiem Ukraina skarā, pret Eiropas Savienību un NATO (Reuters). Labējo (konservatīvo) un komunistu partijas grupējumi to esot rīkojuši, lai gan var labi redzēt, ka arī aiz šīs kustības (tāpat kā aiz Stambulas konvencijas neparakstīšanas) atkal stāv Kremlis. Šī ir sena boļševiku tradīcija – inscenēt masu protestus valstīs kas skaitās ienaidnieki. To piedzīvoja Francija ar „dzeltenajām vestēm“, Lielbritānija ar „brexitieriem“ un mūsu pašu divvalodības referendums.  Tātad arī mums jārēķinās, ka Kremļa apmaksāti cilvēk sāks šo akciju Rīgā, Jelgavā, Liepājā un citur. Tā tas parasti ir – scenārijs viens, bet realizācija ar Kremļa stipendiātiem vadošos amatos attiecīgajā valstī. Nepatīkami. Īpaši tagad – vēlēšanu laikā. 

Ukraiņiem ir izdevies pavirzīties uz priekšu Hersonas frontē. Krievu piegādes tur apturētas un 29.augustā uzsāktais uzbrukums turpinās. Visus lielos tiltus pār Dņepru ukraiņiem izdevies likvidēt. Lielbritānijas avoti ziņo, ka ap jaungadu krieviem bar beigties munīcija (The Insider). Kara gaitā, katru dienu (intensīvas ofensīvas apstākļos) tiek izlietotas 40 000 -60 000 dažāda veida munīcijas vienības. Tas nozīmē, ka krievi ir jau izlietojuši ap septiņiem miljoniem šāviņu un granātu kopš februāra beigām. Eksperts Joakims Pāsikivi domā, ka krievu aizraušanās ar artilēriju panākusi 2 efektus – vairs nav ar ko šaut un nolietoti šaujamie. Tie vairs nav precīzi. 

Problēmas viņiem arī ar tankiem. T-72 un T-80 mūža ilgums esot 1000 stundu. Pēc tam motors jāmaina. Lai to izdarītu, vajadzīgas importa detaļas, kuru Krievijā pašlaik nav.    

Taču šaudīšanās Zaporižjes AES tuvumā turpinās. Par to sašutis IAEA delegācijas vadītājs Rafaels Grosī. Ukraina informējusi, ka veikts uzbrukums krievu armijas bāzei Enerhodarā, netālu no Zapaorižjes. Iznīcinātas trīs artilērijas sistēmas un munīcijas noliktavas. (AFP). 

G7 valstis piektdien limitējušas krievu naftas griestus Rietumos (Washington Post).