Patriotisma mācīšana pirmdienās pēc Putina modeļa

Speciāli TVNET

Krievijas izglītības ministrija izstrādājusi jaunu priekšmetu patriotisma mācīšanai skolā. Lekcijas nosaukums „Saruna par svarīgo“, kas iemācīšot bērniem dzimtenes mīlestību un pareizu domāšanu par specoperāciju Ukrainā. Tātad – tiek darīs viss, lai bērni un jaunieši nedomātu nepareizi. Katru pirmdienu skolēniem tiks klāstīts patriotisms un norādes. Instrukcijas, kā to darīt, esot atrodamas Izglītības ministrijas mājas lapā. Tas nozīmē, ka Putinam nepietiek ar boļševiku izstrādāto lielkrievu šovinisma modeli pieaugušajiem. Ir vajadzīgs arī piegriezums bērniem – militārā patriotisma stilā.

Smadzeņu skalošana krievu skolā

Materiāls izstrādāts atšķirīgi pa klasēm. Mazajiem pirmklasniekiem nestāstīs par karu Ukrainā, bet „mācīs mīlēt Krievijas dabu“. Tas esot svarīgi. Šis esot dzimtenes slavinājuma aspekts – mīlēt tās dabu. Kā to darīs? Vai ies mežā un klausīsies putnu dziesmas? Nē, viss notiks klasē. Skatīsies centralizēti piegādātās dabas bildes, klausīsies dabas skaņu ierakstus un patriotiskas dziesmas (Meduza).

Trešajās un ceturtajās klasēs apgūs tēmu „Mīlēt dzimteni, kalpot dzimtenei“. Skolotāju pienākums būs iemācīt bērniem saprast, kā notiek kalpošana dzimtenei Putina garā. Piemēram – dodoties karā par dzimteni uz svešām zemēm un valstīm.

No piektās klases ir paredzēts izglītot bērnus par specoperāciju Ukrainā. Piektklasniekiem piedāvās dažādus varoņstāstus no frontes, kur bērni varēs uzzināt par krievu karavīru drosmi un izturību Ukrainas cīņās. Meduza ziņo, ka skolotāju apvienība ir jau protestējusi pret šādām patriotisma mācībām skolā. Cenšas iesaistīt protestos bērnu vecākus, taču pagaidām bez redzamiem rezultātiem. Skolotāji uzskata, ka tā ir propaganda. Viņiem šķiet, ka ir daudz citu veidu, kā iemācīt bērniem dzimtenes mīlestību.

Domāju, ka no protestiem krievu skolotājiem nekas neizdosies, jo likums neatļauj kritizēt armiju un to, kā Putins komandē notikumus Ukrainā.

Sovjetistu mentalitāte

Tātad – sovjetistu mentalitāte ir vajadzīga arī šodienas Krievijā. Izskatās, ka lielākā Krievijas iedzīvotāju daļa joprojām atbalsta karu Ukrainā. Tā informē neatkarīgais Levadas aptauju centra jūlija (2022) pētījums. Rāda, ka 76% krievu pašlaik atbalsta savas armijas rīcību Ukrainā. Tātad – nedaudz mazāk nekā martā (81%), bet vienalga šis ir pārliecinošs vairākums. Vai Krievijas pilsoņi saprot, ka ar šo viņi atbalsta ukraiņu iznīcināšanu?

Nē, izskatās, ka lielākā daļa to patiešām neaptver. Viena daļa noveļ vainu uz socioloģisko pētījumu melīgumu. Pēc vairāku aptaujāto krievu domām ir skaidrs, ka viņi saprot visus Krievijā veiktos pētījumus kā tendenciozus. “Kā citādi? Ja teiksi, ko domā, tad dabūsi problēmas. „Uz āru“ te vienmēr jāatbalsta vara. Tā te pieņemts,” atcērt Olga.

Sociologs Ļevs Gudkovs ir citās domās. Viņam šķiet, ka te lieliski novērojams Džordža Orvela aprakstītais dubultās domāšanas vai „dubultās grāmatvedības domāšanā“ fenomens. „Šī ir krievu politiskās kultūras sastāvdaļa. Katra krieva kaulu smadzenēs ir iekodēta pārliecība, ka vienmēr un visur jābūt lojālam pret savu Krieviju un tās vadoņiem“.

Kurā brīdī sākās šī krievu nekritiskā pakļaušanās Krievijas varai? Cilvēku selekcionēšana pēc tautības un piesliešanās savējiem, kas var tikt atbalstīti arī tad, ja ir nelieši, taču turas pie varas? Izskatās, ka idejas radītāji bija boļševiki un pēdējo 100 gadu laikā viņiem izdevies to pārvērst valsts reliģijā. Pilnīgi atradinot savu pilsoni no kritiskās domāšanas. Rezultātā notiek tas, ko mēs visi lieliski tagad varam novērot, – parastie krievi ar šo piedalās savas valsts noziegumos.

Tā tas ir, bet pilsoņi paši atsakās to saprast. Ja viņiem Levada jautā, vai atbalsta krievu armijas uzbrukumus Ukrainā, tad vairuma atbilde ir „jā“. Taču, ja pārjautā, vai katram krievam būtu jāuzņemas atbildība par to, ko armija dara Ukrainā, tad „jā“ atbild tikai 29%. Ļevam Gudkovam šķiet, ka šeit saskatāmas pēdējo 20-30 gadu izpausmes Krievijā, kad 75-80% iedzīvotāju nekādi nespēja ietekmēt notiekošos procesus valstī. Tas noveda pie izlikšanās, liekulības un bailēm. Varu pilsonis nevar ciest, bet izliekas, ka to atbalsta. Visiem spēkiem izvairoties no jebkādiem kontaktiem ar tiem, kas „ir pie varas“.

No malas tā neizskatās. Kaut arī tikai 7-8% iedzīvotāju Krievijā spēj un prot apiet informācijas bloķēšanu ar VPN, vairumam ir dziļi un svarīgi saglabāt savu kolektīvo krievu identitāti, un tas nozīmē – skriet baram līdzi. Tātad – turpināt sumināt boļševiku iedēstīto lielkrievu šovinisma modeli, kurā krievu tauta skaitās visas pasaules atbrīvotāja no ļaunuma. Tāpēc kara noziegumiem šajā daiļajā pasakā nav vietas un krievu lielākā daļa nepieņem, ka viņu karavīri ir masu slepkavas vai izvarotāji. Visu krievu identitāte esot cita – cēla, daiļa, varena un tikumīga.

Šo iedomāto modeli Putins ir uzturējis dzīvu 30 gadus ne tikai 9.maija propagandas akciju laikā, bet arī aģitācijas mākslā (kino, teātrī), un nostiprinājis krievu domāšanā kā aksiomu. Ja krievam parāda patiesību spogulī, tad viņš saskaišas un noslēdzas. Nespēj uztvert piedāvāto patiesību nedz par Ukrainas karu, nedz Otro pasaules karu, nedz par okupācijas gaitu Latvijā pēc vienošanās ar Ulmani. Tad atliek tikai viens ceļš – iztulkot reālo patiesību kā rusofobiju. Tātad – kā nepamatotu krievu nīšanu un viss. Iestāstīt sev, ka Rietumu pasaule ienīst krievus un tāpēc izplata šādu informāciju, kas krieviem ir nepatīkama. Ka Rietumi ar šādu „attieksmi“ vēloties vājināt Krieviju.

Pēc Ļeva Gudkova domām, liela daļa Krievijas iedzīvotāju jūt skaudību un mazvērtības kompleksus pret rietumniekiem. Šī iemesla dēļ viņi vēl aktīvāk pieķeras Putina izskaidrojumiem. Tā kā lielākajai daļai no krieviem Krievijā ir pieejami tikai Kremļa kontrolēti mediji, tad tos viņi arī patērē un savu aizskarto pašlepnumu ārstē ar Putina frāžu atkārtošanu.

Liela daļa labi saprot, ka Kremlis neziņo patiesību un it kā norobežojas no meliem, taču savā domāšanā tomēr pieslejas Kremļa piedāvātajai, sagrozītajai patiesības ilūzijai. Jo interneta kanāls Telegram arī ziņo tieši to pašu, tikai nedaudz maigākā formā un savā būtībā neatšķiras no Ostankino televīzijas ziņojumiem.

Krievi „nesaprot“ Ukrainas kara iemeslus

Šo apgalvojumu piedāvā pazīstamā krievu politoloģe Jekaterina Šulmane, kas pašlaik dzīvo un strādā Vācijā. Krievija kļuva par lielvalsti tikai tāpēc, ka gadu simteņiem ilgi bija uzbrukusi kaimiņvalstīm, lai tās pievienotu savām teritorijām. Sistemātisku iekarojumu ceļā izveidojās lielvalsts. Šis uzbrukuma modelis nav nekas jauns. Taču paziņa Taņa atsakās saprast Ukrainas kara patiesos iemeslus un faktu, ka kaimiņvalstis nekad nav ielūgušas Krieviju kā atbrīvotāju.

Tieši tāpat kā Latvijas politiskās partijas “Krievu savienība” līderis Miroslavs Mitrofanovs intervijā Latvijas radio pirms nedēļas pauda viedokli, ka Krievija neesot okupējusī Latviju 1940.gadā, bet gan reaģējusi uz vienošanos ar Kārli Ulmani. Neraugoties uz to, ka Mitrofanovs sevi uzskata par zinātnieku, viņa lielkrievu pārliecība anulē visus reālos un loģiskos argumentus.

Tas nozīmē, ka boļševiku radītais krievu pārcilvēka tēls nepieļauj domu, ka krievu karavīrs varētu rīkoties netikumīgi un slikti. Vainīgie ir visi pārējie, nevis lielkrievu – impērijas pielūdzēju domāšana. Tieši tāpat kā Mitrofanovam negribas piekrist, ka sarkanā armija savulaik okupēja Latviju (un tā patiešām arī bija), caurmēra krieviem šodien nav vēlmes saprast, kāpēc krievi karo Ukrainā. Taņai „tas viss“ ir nesaprotami, jo šādi ir vieglāk iziet no situācijas nekā analizēt un saprast visu, kas notiek visapkārt.

Šai „nesaprašanas“ pozīcijai pievienojas vēl pāris stereotipi pieņēmumi par to, ka „visi ir traki“, “visi karo pret visiem“, „pasaule ir sajukusi“ utt. Tas ļauj rādīt ar pirkstu uz citiem, nevis uz sevi. Vainīgie ir ārzemnieki, nevis Krievija un krievi. Neraugoties uz to, ka 54% aptaujāto tikai daļēji tic Kremļa medijiem un 11% uz tiem nepaļaujas nemaz.

Manuprāt, būtisks zombēšanas iemesls ir Padomju Savienības laikā ievazātā morāle, ka godīgu, taisnīgu un gudru cilvēku vispār nav – visi tikai meļi un nelieši. Šis cinisms un relatīvisms ir ļoti noderīgs Putinam un viņa propagandai. Proti – vairs nevar pacelt galvu neviens loģisks oponents, kuru troļļi iedzen zemē zibenīgi kā biedēkli. Domāju, ka ir jāturpina Krievijas ekonomiskā blokāde, lai arī krievu cilvēks beidzot saprot, ka nav vērts atbalstīt savējos blēžus, bet jāseko kritiskajai domāšanai un veselajam saprātam.