Trauksme, tanki un TikTok

Vakar gaisa trauksme dārdēja gandrīz vai visās Ukrainas pilsētās. Vissmagāk cieta Zaporižja (17 raķetes stundas laikā) un Harkiva (no plkst. 04. rītā), kur krievi atkal dragāja elektropārvades līnijas Kijevas iedzīvotāji (10 raķetes) vairākas reizes bija spiesti bēgt no krievu artilērijas lādiņiem uz patvertni. Attēlā redzams kā viņi glābjas no uzbrukuma metro stacijā. Upuru nav, taču arī galvaspilsētas elektropārvades līnijas krievi atkal ievainojuši.(TT)

Pretgaisa aizsardzības sistēma notrieca 61 no 71 raķetēm: KH-101, Kh-555 un Kalibr. Uzbrukums sākās agri no rīta un beidzās ap 12.30. Vēlāk pienāca ziņas, ka raķešu skaits ir bijis ap 100. (TSN) Kremļa uzbrukumā Ukrainai vakar piedalījās: tālās distances artilērija, raķetes. No krievu kara kuģiem un kaujas lidmašīnām un izmantojot Irānas Shahed dronus.

Uzbrukumā Harkivai un Zaporižjas rajonam krievi izmantoja 35 S-3000. Šīs raķetes ukraiņiem nav iespēju notriekt.  

Vairākas krievu raķetes izlidoja cauri Rumānijas teritorijai nokrita arī Moldāvijā. Krievi šo noliedz un apgalvo, ka skārta esot bijusi tikai Moldāvijas gaisa telpa. 

Vienlaikus krievi beidzot pavirzījušies uz priekšu pie Bahmutas. Tātad iemaršējuši 2 līdz 3 km uz ziemeļiem no Bahmutas. Tur turpina cīnīties vāgnerieši (krievu privātā armija). Viņu plānos ir pārņemt savā kontrolē visu Donbasa reģionu, kuru jau rudenī proklamēja kā Krieviju. Vienlaikus krieviem gandrīz izdevies ieņemt Vuhledaru valsts dienvidos. Upuru krievu pusē ir ļoti daudz. (DN)
Ja viņiem uzbrukums neizdodas un ir vajadzība mesties bēgt, tad krievi mēdz atstāt kaujas laukā tehniku ukraiņiem. Tikko, šādas atkāpšanas apstākļos, ukraiņu rokā nonāca ap 30 neizmantotu krievu bruņu mašīnu. 

No malas izskatās, ka ar šo krievi ir atkal ņēmuši savās rokās šī kara iniciatīvu. Uz priekšu iet kājnieki, tankisti izmanto jaunākus modeļus nekā pērn. Veco T72 vietā Kremlis nosūtījis uz Ukrainu jaunos T90. Ar ko šis uzbrukums atšķiras. No iepriekšējiem? 

„Pirmā atšķirība ir tā, ka krieviem pašlaik frontē ir ļoti daudz karavīru. Puse no rudenī mobilizētajiem 300 000, tagad gatavojas Ukrainas frontē. Šie vīri ir apmācīti Krievijā un Baltkrievijā un teorētiski tiem vajadzētu būt labāk sagatavotiem par tiem, kas cīnījās pirms gada“, – uzskata Joakims Pāsikivi. 

Jaunie tanki neko nenozīmējot. Pirms gada krieviem arī esot bijis milzīgi liels tanku skaits, martā uzbrūkot Kijivai. Taču tas viņiem neko nedeva. Tagad krievi esot mainījuši taktiku un ķērušiem pie spīdzināšanas stratēģijas. Cenšoties nomocīt ukraiņus. Tāpēc šis karš esot ļoti asiņains. 

Kādas ir krievu vājas puses?

„Viņi nespēj aizstāvēt, piemēram, savus tankus. Uzbrukuma apstākļos.“, – konstatē Pāsikivi. Piemēram, novembrī ukraiņu medijos nonāca slepens krievu dokuments, kas pierādīja, ka krievi ir ļoti slikti aprīkoti ar visu nepieciešamo pat iepriekš plānota uzbrukuma apstākļos. Tā tas ir bijis pie Hersonas, augustā. „Tur krievu spēki – 1000 karavīru, bet tikai pieci tanki un 11 bruņutransportieri. Viņiem faktiski vajadzēja vismaz 40 bruņutransportierus, kas netika piegādāti.“, – uzskata Pāsikivi. Proti – krievu uzbrukuma operācijas nav gudri un loģiski plānotas. Ja arī tagad viss notiks līdzīgi, tad nekādu dižu panākumu krieviem februārī nebūšot.

„Viņi sūta kaujās neaizsargātus tankus. Mehanizēts uzbrukums pieprasa noteiktu loģiku. Visiem kaujas dalībniekiem nepieciešams pārvietoties uz priekšu sinhroni. Vienā tempā. Ja karavīri, kuru uzdevums ir aizsargāt tankus no prettanku ieročiem, izlaužas uz priekšu, tad kopējais temps palēninās. Ja šim tempam piekārtojas arī tanki, tad tie kļūst par perfektu laupījumu artilērijai vai droniem. Bahmutā tieši tā arī notika – uz priekšu vienmēr izlauzās cilvēki, nevis tehnika“, – secina Pāsikivi. 

Ukraiņu pusē viss ir otrādi. Ukraiņi ir apguvuši modernā kara loģiku, viņiem ir gan tanki, gan bruņutransportieri, taču ar nepacietību tiek gaidīti jauni un modernāki no rietumiem. Leopardi un Abramsi ieradīsies tuvāko mēnešu laikā. “Man šķiet, ka ukraiņi nogaida. Izglīto savējos un plāno pareizo brīdi. Gaida modernāku tehniku“, – spriež Joakims. 

Pašlaik krievu uzbrukumam pretī nostājušies ukraiņu zemessargi. Karavīri, kas apgūst rietumu tehniku ir vai nu ārzemēs vai valsts rietumu daļā. Tāpēc vienā virzienā krieviem izdevies pavirzīties vakar uz priekšu un tas ir Dvoričnes rajons. Starp Lugansku un Harkivu. (ISW). Eksperti domā, ka tālu krievi netiks. Mīņāsies uz vietas. 

„Tas ko krievi tagad atvēzējas nebūs nekas liels. Tā būs lokāla, ierobežota uzvara tikai vienā noteiktā frontes punktā. Tas ko viņi pašlaik dara, nav jaunas frontes atvēršana.“ (Joakims Pāsikivi)    

Turpinās jezga ar starptautisko olimpisko komiteju. Tās priekšsēdis Tomas Bahs saskaities uz ukraiņiem par to, ka viņi cenšas neļaut Krievijas komandai startēt olimpiskajās spēlēs Parīzē 2024.gadā. Aģentūra Reuters iepazinusies ar vēstuli, kuru SOK (starptautiskā olimpiskā komiteja un olimpisko spēļu rīkotāja) nosūtījusi Ukrainas olimpiskajai komitejai. Pēc Baha domām nav labi iebilst pret krievu un baltkrievu līdzdalību olimpiādē. Viņam šķiet, ka pret šo iniciatīvu nevienam nebūs iebildumu. Ja krieviem un baltkrieviem neatļaušot piedalīties, tad tās būšot nepamatota viņu diskriminācija. Domāju, ka olimpiskajās spēlēs nedrīkst piedalīties valstis, kas ar ieročiem uzbrūk kaimiņvalstīm. Ziemeļvalstu olimpiskās komitejas ir jau nostājušas pret šo Baha priekšlikumu. Parīzes domes priekšsēdētāja Anne Hidalgo uzskata, ka nav normāli, ja Francijas stadionā iesoļos krievu sportistu delegācija laikā, kad „bumbas krīt Ukrainā no krievu lidmašīnām“. Man personīgi sāk riebties visas šīs nejēdzības ap starptautisko sportu, kurā daudz lielāks svars ir izdevīgumam, kukuļdošanai, nevis taisnīgai rīcībai.  

Uzņēmums, kuram pieder TikTok pamanījis, ka 1700 kontu izplata krievu propagandu rietumvalstīs: Lielbritānijā, Vācijā un Itālijā (Bloomberg). Šo „stūrētos“ melu sižetus 2022.gada vasarā jau noskatījušies 133 000 TikTok lietotāju. Saites ar Kremli pierādīt nevar, taču saturs runā pats par sevi. Visi šie konti tika slēgti tagad. Eiropas Savienība jau agrāk izteikusies par to, ka ir jāizveido analīzes centrs, kurš saprot propagandas tehniku un spēj apturēt organizētas propagandas kampaņas, kuru mērķis ir izplatīt dezinformāciju.   

Meduza ziņo, ka 21. februārī Putins uzrunāšot „tautu“. Tas notikšot gigantiska koncerta laikā Lužņiku stadionā Maskavā. Peskovs šo balli stadionā nav pagaidām komentējis. (SvD) 

Attēlā metro stacija Kijivā. Vakardienas krievu uzlidojuma laikā

Leave a Reply