Režīmi rada naidu

Jo skarbāki tie ir, jo rupjāka kļūst valoda. 

Nevaru prognozēt kas notiks ar krievu valodu pēc šī kara beigām. Domāju, ka tās reputācija būs sagandēta, lai gan nedz Tolstojs, nedz Bulgakovs to nav pelnījuši. Pašlaik varu pār krievu valodu pārņem Putins un viņa propagandas aparāts. Tāpēc cilvēki mācās tādu jaunvārdus kā: „specoperacija“(Putina apzīmējums Ukrainas karam), „naciķi“ (nosaukums deminutīvā, kas apzīmē iedomātu un neesošu cilvēku grupu Ukrainā), „ukropi“ (rupjība, kuru Kremlis  nekautrīgi izmanto ukraiņu apzīmēšanai), „zapadnij jakej“ (rokaspuisis rietumiem, kas nozīmē pazemojošu apzīmējumu ukraiņiem) utt. 

Valoda nav vienkārši saziņas līdzeklis. Tā var būt impēriska (ar varmācības un lielmanības akcentiem), propagandas toņos iekrāsota ar emocionāliem apgalvojumu imperatīviem vai kā apspiešanas instruments, kuras mērķis ir sagraut un pakļaut. Pašlaik Putins iznīcina literāro krievu valodu. Viņš radījis platformu rupjai un nežēlīgais apspiedēju valodai, kas dominē saziņā un masu komunikācijā. Šie procesi ir iznīcinoši. Tie saēd kultūru un sagrauj toleranci cilvēku starpā. Paliek pāri primitīvisms un cinisms, atriebīgums un nežēlība.   

Līdz otrajam pasaules karam krievu valoda, neraugoties uz Staļina režīmu, tika uztverta kā kultūrtautas valoda. Otrais pasaules karš un Hitlers panāca ne tikai vācu nācijas goda un cieņas eroziju, bet izstūma no starptautiskās aprites vācu valodu.  Tagad Putins dara tieši to pašu ar krievu kultūru un valodas statusu. Nospiež kā odu. To mācīties vairs nebūs ar mieru pat tie, kas mēdz iepirkties lētajos Rīgas automašīnu rezerves daļu šrotos. Pat vajadzība nepiespiedīs runāt krieviski. Tik tālu esam. Pateicoties Putinam.  

Taču mans varonis šonedēļ ir krievu reģionu politiķis Mihails Abdalkins, kurš vēl pirms dažām dienām bija krievu komunistiskās partijas biedrs. Jā, bija. Tagad vairs nav. Kāpēc? 21. februārī viņš bija nofilmējis sevi sēžam pie televizora un klausāmies Putina uzrunu tautai ar makaroniem uzkārtiem uz abām ausīm. Ko tas nozīmē? Krievu kultūrā eksistē paruna, kas vēsta, ka ja kāds cilvēks atklāti un bezkaunīgi melo, tad tas „karina makaronus klausītājiem uz ausīm“. Proti, ja kāds melo, tad varat palūgt, lai beidz Jums karināt „makaronus uz ausīm“. Šajā gadījumā Mihails sēdēja pie televizora un uz viņa ausīm vizēja makaroni Putina runas laikā. Secinājums – Putins melo.

Viņu aizturēja un apsūdzēja krievu armijas apmelošanā. 

Par ko?

Par makaroniem uz ausīm? 

Jā. 

Tagad par notikumiem frontē. 

Ziņu pašlaik no turienes maz. Prigožins apgalvo, ka ukraiņi esot Bahmutu pametuši. (TASS). Taču paļāvības uz šiem apgalvojumiem nav, jo ukraiņi „atkāpjas“ no turienes jau 2 mēnešus. (DN)

Šveice turpina neatbalstīt Ukrainu un traucē ieroču piegādi. Vainīga esot neitralitātes politika.  Tāda esot tradīcija. Taču Krievijas sankcijas šveicieši atbalsta. (TT)

Šonakt krievi apšaudījuši vairākas Ukrainas pilsētas: Harkivu, Žitomiru un Ļvivu. Četri cilvēki gājuši bojā. Divi vīrieši un divas sievietes. (The Guardian)

Leave a Reply