Vai Zelenskim ir dubultnieks?

Speciāli TVNET

Kas ir vīrs kadra fonā, Zelenskim un Baidenam aiz muguras? ASV prezidents Džo Baidens un Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis kāpj augšup pa kāpnēm, bet aiz muguras kadrā iesprūk vīrs gaišās biksēs un tumšā džemperī. Pa gabalu ļoti atgādina Zelenski. Gandrīz vai kopija. Tāpēc Kremļa mediji un mūsu vietējie „Krievijas eksperti“ (pēc šī video sižeta publiskošanas) bija absolūti droši, ka šī ir Zelenska štāba izgāšanās, jo kadrā esot iesprucis Zelenska slepenais dubultnieks.

Vai valstsvīriem ir šādi dubultnieki? Vai Polijas televīzija ar šo sižetu patiešām atmaskojusī politikas „slēpjamo virtuvi“, kurā notiek lietas, „par kurām mums nestāsta“? Par šo tēmu gan pie mums, gan visā postsovjetisko valstu teritorijā pašlaik daudz runā. Tiek izplatītas galvu reibinošas teorijas par to, cik dubultnieku ir pašam Putinam. Kā arī par to, kur un kā viņš “šīs kopijas“ lieto. Tiek atklāti iesmiets par Zelenski un viņa dubultnieka „ieskriešanu kadrā“ Baidena vizītes laikā Kijivā. Taču vai tā patiešām ir patiesība?

Liktenīgais kadrs?

Miljoniem cilvēku internetā ir noskatījušies šo sižetu, kurā aiz muguras abiem valstu vadītājiem redzams vīrs, kurš ārēji atgādina Zelenski. Konspirācijas teorijas puto un palo, visi zina stāstīt Twitter un Facebook vidē par dubultnieku tēmu. Proti: kā viens valsts vadītājs aizbrauc ar melnu limuzīnu, bet dubultnieks tādu pašu auto. Tātad – neviens nekad nevar zināt, kurš no viņiem ir īstais Putins vai Zelenskis. Jā, šāda pārliecība sociālajos medijos eksistē. Minēto apgalvojumu retorika skan skaļi. Taču vai tā patiešām ir? Loģiski neredzu nekādu jēgu šādam prezidentu teātrim ar dubultniekiem. Ja reiz vienu no viņiem kāds „novāks“, tad otrs tāpat nevarēs valdīt īstā prezidenta vietā. Kāda jēga šādam teātrim?

Eksperti šajā jomā (drošības dienesti) šādu izdomātu teoriju nojauc ar argumentiem vienā rāvienā. Nē, šāda prakse pasaules politikā nepastāvot. Tā nav. Tā nekad nekas nenotiek.

Tad kas ir mīklainais vīrs kadrā? Pie tā atgriezīsimies mazliet vēlāk, bet vispirms pamēģināsim saprast, kāpēc tieši no Krievijas nāk šāda informācija par augstu amatpersonu dubultniekiem. Vai viņiem ir šādas tradīcijas?

Krievu līderu dubultnieku tradīcija

Jā, Krievijā ir šāds ieradums. To iesāka boļševiku līderis Staļins. Viņš pieprasīja sev dubultniekus un tos izmantoja tribīnēs Sarkanajā laukumā, kad pats baidījās no atentāta iespējas. Līdzīgu tradīciju esot atjaunojis arī Vladimirs Putins, kuram (tieši tāpat kā Staļinam) nepatīk sociālie kontakti, un viņš ļoti izvairās no fiziski tuviem kontaktiem ar svešiem cilvēkiem. Nelabprāt iet pie tautas pūlī Krievijā, izvairās sarunāties ar citu valstu vadītājiem tuvā distancē. Lieto garu, baltu, ovālu galdu. Šis komunikācijas veids nav tikai Covid-19 pašizolācijas sekas, tā esot Putina sociālā fobija. Viņam esot bail no algotiem slepkavām. Jā, to var saprast. Taču vai tā patiešām ir?

Par šāda dubultnieka iespēju Putinam ir daudz runāts, taču reāli tas nav nekad bijis pierādīts. Pats Putins ir izteicies, ka viņam tikusi piedāvāta šāda iespēja – izveidot dubultnieku štābu, taču viņš pats esot no šādas iniciatīvas atteicies. Tas nozīmē, ka stāsti par Putina dubultniekiem varētu būt izdomājums.

Kas ir mīklainais vīrs Zelenska un Baidena fonā?

Tas ir Zelenska ilggadējais (kopš 2019. gada) miesassargs Maksims Donecs. (Reuters). Starp citu, šo Maksimu var redzēt Zelenska tuvumā fotomateriālos un videoierakstos ļoti bieži. Taču, ja paskatās tuvplānā, tad vairs līdzība ar pašu Zelenski nešķiet tik uzkrītoša kā kopplānā, kuru filmējuši reportāžā poļu TV kolēģi.

Par šo tēmu ir publicēti materiāli, kas skaidro situāciju un mēģina anulēt konspirācijas teorijas. Taču pagaidām – bez lieliem panākumiem. Cilvēkiem patīk pasakas, un pieaugušie nav izņēmums.

Tātad – Volodimiram Zelenskim nav dubultnieka.

Tas arī viss.

Leave a Reply