Krievu dezertieru radošums ukraiņu uzbrukuma fonā 

Pirmo maiju Kijiva sagaidīja trauksmes sirēnu varā. Krievi bija sarīkojuši kārtējo raķešu uzbrukumu pat starptautiskajā darbaļaužu solidaritātes dienā. „Aiz loga dun un dārd. Pretgaisa aizsardzības sistēma ir savu pienākumu augstumos“ – komentēja „krievu uguņošanu“ britu vēstniece Melinda Simons mikroblogā Twitter. Ekspozijas un sprādzieni vakar tika konstatēti arī Sumos un Dņipropetrovskā. Tā esot bijusi krievu atriebība ukraiņiem par sprādzienu naftas noliktavā Krimā. (TT)  

Pavasara ukraiņu ofensīva jau sākusies un notiek. Ukraiņu armija devusies uzbrukumā arī Bahmutas zonā. Krievi bijuši spiesti atkāpties vairākās pozīcijās (The Kyiv Independent)

Gaidāmo kauju dēļ, Krievija gatavojas evakuēt iedzīvotājus no Zaporižjas reģiona. Daļu no šīs zonas krievi tur savā kontrolē. Ukraiņu ziņā ir vienīgi rajona centrs. (Sky News)

Brjanskas rajonā (eksplozijas rezultātā) aizdedzies krievu vilciena sastāvs, kas transportē degvielu. (Reuters) Lokomotīve un septiņi vagoni nobraukuši no sliedēm. Avārijas vieta atrodas tuvu Ukrainas robežai. 

Ukraiņu spēki komentējuši naftas noliktavas eksploziju nedēļas nogalē Krimā. Tā esot bijusi pavasara uzbrukuma sastāvdaļa. (DN)

Vēl 400 krievu cietumnieku ieradušies Ukrainas frontē, lai karotu „Vāgnerarmijas“ sastāvā. (CNN). Līdz šim vāgnerieši karoja tikai Bahmutā, taču tagad tie izvietoti pie Zaporižjas. Ukrainas dienvidos. 200 cietumnieku ieradīsies arī Luhanskā. Pavisam drīz. (DN) 

Cietumi un apcietinātie slepkavas ir neizsmeļama krievu armijas rezerve. Putins turpina šiem cilvēkiem solīt brīvību pēc 6 mēnešiem, ja viņi karos krievu pusē Ukrainas frontē. 

Pats Prigožins atkal tēlo satraukto. Viņš šķiet, ka ukraiņu maija uzbrukums var pārvērsties „krievu traģēdijā“. Kāpēc šādas vaimanas? Tāpēc, ka Putins joprojām nedod viņa privātajai armijai pietiekami daudz munīcijas no valsts noliktavām. „Mums ir tikai 10-15% no nepieciešamā daudzuma“- sūdzējies Prigožins AFP.  

Tikmēr Krievijā turpinās tūkstošiem tiesas procesu pret dezertieriem. Kā dezertēšana notiek?  Piemēram, kāds virsnieks vienojās ar dažiem karavīriem, ka viņu „uzmanīgi ievainos“, lai nonāktu pie ārsta nevis frontē. Taču iecerētais neizdevās un virsnieks atkal saņēma nosūtījumu uz Ukrainu. Tad viņš nolēma bēgt. „Esmu gatavs aizstāvēt savu dzimteni, ja tas būs vajadzīgs. Taču nevēlos riskēt ar savu dzīvību dēļ tiem noziedzniekiem, kas sēž Kremlī un uzsāka šo karu“ – viņš apgalvo The New York Times. 

Kāds cits virsnieks pārģērbās par sēņotāju un pārkļuva pāri robežai uz Kazahstānu. Kabatās viņam bijušas mazas konjaka pudelītes.  Ja krievi robežsargi būtu viņu aizturējuši, tad bija iecerēts tēlot dzērāju. Taču bēgšana neizdevās. Viņu aizturēja Kazahstānā un nosūtīja atpakaļ uz Krieviju. Tagad viņu gaida tiesa. 

Kādu citu karavīru “nolaupīja“ mamma. Viņa ieradās ar taksi armijas daļā un pieprasīja tikšanos ar dēlu. Dēls izkļuva no armijas daļas pa caurumu žogā. Vēlāk viņa iegrūda atvasi taksometrā un aizveda projām no frontes. (DN)

Pašlaik ap 300 krievu dezertieru esot ieslodzīti tuvu frontei Ukrainā. (Astra) Kā cietums tiek izmantots pagrabs. Šiem puišiem neļauj mazgāties, iet uz tualeti, nedod ēdienu un sauc par cūkām. Advokāts Dmitrijs Kovaļenko uzņēmies 10 šādu dezertieru aizstāvību. Viņš arī informē medijus par to kādos apstākļos šie vīrieši ir spiesti uzturēties. Divi no viņa klientiem ir ieslēgti cisternā bez ūdens un pārtikas.  „Šie cilvēki neredz jēgu karam. Viņu priekšnieki arī neredz jēgu. Viņiem jāiet karot „uz aklo“  un tas nav akceptējami“, – saka advokāts laikrakstam New York Times. 

Pērn tika notiesāts 1121 krievu dezertieris. (DN)

No septembra līdz aprīlim – 1064.

Apsūdzības mēdz būt šādas: nepakļaušanās pavēlēm, prombūtne, dezertēšana. Vieglāk pierādīt nevēlēšanos iet uz kara komisariātu, nekā dezertēšanu. (Mediazona)

Frontes apstākļos tiek izmantota linča tiesa, viltus „notiesāšana“, lai iebaidītu. 

„Krieviem nav motivācijas karot. Viņi nepaļaujas uz savu vadību, nepietiek izglītības un aprīkojuma. Viņiem ir slikti ieroči“, – konstatē eksperts Jorgens Elfvings.  

Tikmēr Putins Kremlī visu laiku „piegriež pogas“ likumos. Tagad par pavēļu ignorēšanu var „dabūt“ 10 gadus cietumā. 

Kāpēc Putins šādi rīkojas?

Tāpēc, ka dezertējošo krievu karavīru skaits pieaug un drīz nebūs vairs karotāju zem Krievijas karoga. 

Tāpēc diktators trako.  

Attēls no Meduza

Leave a Reply