F-16 ukraiņiem būs, bet krievi tāpēc turpina spīdzināt Kijivu

Pirmais kara upuris mēdz būt patiesība. Abas puses cenšas slēpt neveiksmes un pārgaismot panākumus. Krievu puse šī kara apstākļos mēdz izlikties, ka Rietumu sankcijas viņiem „neko nenozīmē“ un Krievijas armija esot tā pati “neuzvaramā Sarkanā armija“. Taču vairāki industrijas sektori Krievijā jau šodien ir sabrukuši un Centrālā banka nespēj saglabāt rubļa kursu. Izglītotie jaunieši pamet valsti, cerot uz laimi ārzemēs. Jūnijā vidū (14.-17.06.) Pēterburgā atkal notiks ekonomistu konference un atkal tiks stāstītas pasakas par Krievijas industrijas un ekonomikas labo veselības stāvokli. Organizētāji uzaicinājuši daudzus ietekmīgus Rietumu uzņēmumu vadītājus un jau izsludinājuši sarakstu ar cilvēkiem, kas vispār nav gatavi pašlaik doties uz Krieviju. Taču tas Kremli neinteresē. Saraksts ir un propaganda savējiem darbojas. Krievijai vienmēr bijusi dubultā grāmatvedība attiecībā ar Rietumiem. No vienas puses doma – „mums viņi vispār nav vajadzīgi“, bet no otras puses  – līdz ar Pēterburgas dibināšanu (1704) franču valoda kļūst par krievu elites dominējošo saziņas līdzekli. Frontē karoja ar francūžiem, bet smalkajos salonos paši (savā starpā) sarunājās franču valodā. Tagad paši pērk mājas Rietumos, nosūta savus bērnus skolās Lielbritānijā un Šveicē, bet verbāli un publiski gāna Rietumos visos nāves grēkos. 

Ar „ledu māgā“ turpināt spiest ienaidnieku pie sienas. Tāda ir krievu ikdienas loģika. Šī iemelsa dēļ medijos tiek melots par patieso krievu ekonomikas stāvokli. Šodien G7 nolēma ierobežot arī krievu dimantu un zelta eksportu uz Rietumiem, taču Kremlis nebeidz apgalvot, ka krievi varot iztikt bez tirdzniecības un visās jomās varot paši sevi apgādāt kā kārtīga hipiju kopiena. Visus likumus varot apiet un priekš tam esot ekonomiskās noziedzības paņēmieni un instrumenti. Runāt var daudz, taču reālo ainu parāda faktiskie novērojami procesi. Tie liecina, ka vairākas krievu industrijas nozares ir apstājušās. 

Ukraiņiem pašlaik ir labāka kara tehnika pasaulē. Krievi pārtiek no šmugulētas elektronikas, kas tiek zagta caur Kazahstānu. 

Rodas iespaids, ka Rietumiem bija vajadzīgs gads, lai saprastu ko krievi ar Ukrainu ir izdarījuši.  G7 sola beidzot galīgi nogriezt skābekli Gazprombank, kas tirgojas ar krievu gāzi ārzemēs. Briti (kuriem pieder transporta kuģu apdrošināšanas monopols), beidzot sola atteikties apdrošināt rēderejas, kas transportē krievu naftu.  

Tātad – mēs arī varam – „ar ledu māgā“ spiest ienaidnieku pie sienas. 

Piemēram, vakar amerikāņi beidzot apsolījuši sāk apmācīt ukraiņu kara lidotājus cīņai ar F-16. Beidzot tas ir noticis. Šis apstāklis vēl vairāk pasliktinās ASV – Krievijas attiecības. Šis lēmums ir izšķirošs. Tagad arī citas valstis var piegādāt ukraiņiem šo kaujas lidmašīnu, kas viņiem ir ļoti nepieciešama. 

Pagaidām nav skaidrs vai amerikāņi dāvinās ukraiņiem šo lidmašīnu. 

Zināma amerikāņu daļa nevēlās atbalstīt Ukrainas cīņu, uzskatot, ka naudai jāpaliek pašu mājās. Taču eksistē noteikums, ka citas valstis (kurām ir F-16) nedrīkst šo kaujas lidmašīnu dāvināt vai pārdot trešajai valstij bez ASV atļaujas. Tagad šī atļauja ir dota un 25 valstis (kurās ir šī lidmašīnas) var sākt tās piegādāt ukraiņiem. 

Protams, ka F -16 nav burvju nūjiņa,  jo krieviem ir masīva un liela gaisa flote.  Ir vajadzīgas vismaz 40 šāds lidmašīnas, lai ukraiņi varētu nostāties gaisa kaujās uz abām kājām. (DN)

F-16 ir nepieciešama speciāla vadības centrāle un mehāniķi, kas nestrādā ar eļļainām rokām. Arī šo problēmu būs jāatrisina. 

Zeļenskis pašlaik apmeklē arābu valstu apspriedi Saūda Arābijā un pēc tam lidos uz Japānu, lai piedalītos G7 apspriedē, bet Krievijas premjers viesojās Ķīnā. (TT)

Tikmēr tupinās nakts uzbrukumi Kijivai. „Krievi bombardē vai triec mums virsū dronus vairākos viļņos. Starp uzbrukumiem ir īsi klusuma intervāli“- raksta Serhijs Popko (Telegram). Šādi uzbrukumi krieviem vajadzīgi divu iemeslu dēļ: 1) „spiest“ uz Kijivas pretgaisa aizsardzības sistēmu, cerot, ka tā salūzīs; 2) veikt psiholoģisku spiedienu uz Ukrainas galvaspilsētas iedzīvotājiem. (TT)       

Attēlā F – 16 (DN)

Leave a Reply