ASV problēmas Ķīnā – Čeņs Guančens

2012.gada 4. maija

Daudz laimes Latvijas dienā!

Šeit  to nejūt, jo ikdiena ”dara savu”. Diemžēl.

Tikmēr no Rīgas pienāk skaistas un saulainas pavasara fotogrāfijas un mazliet palīdz iedzīvoties sajūtās, kas šodien valda dzimtenē.

Lieliski.

Tikmēr pasaules notikumi ripo tālāk. Kā parasti.

Čeņs Guančens. Expressen video stopkadrs

Skandināvu mediji šodien turpina satraukties ar ķīniešu disidenta likteni.

Kamēr Latvijas premjerministrs Valdis Dombrovskis (nez kāpēc!) apbalvo ar ”Lāčplēša cepuri” kādu B vai Z kategorijas filmu amerikāņu – ķīniešu aktieri Jelgavā, neredzīgais ķīniešu cilvēktiesību aktīvists Čeņs Guančens turpina savu dramatisko cīņu Pekinā.

Tikko, dramatiskas telefona sarunas laikā, viņš vērsās pie ASV kongresa , pieprasot politisku patvērumu Amerikas Savienotajās Valstīs.

Aktuālā situācija ļoti apgrūtina Stratēģiska un ekonomiskā dialoga sanāksmi, kas ir  jau sākusies Pekinā.

Bija cerēts šīs sanāksmes laikā panākt lielāku Ķīnas atbalstu un līdzdalību Sīrijas, Irānas un Ziemeļkorejas konfliktu risināšanā. Šī iemesla dēļ vakar Pekinā ieradās ASV Ārlietu ministre Hilarija Klintone.

Tagad izskatās, ka neveiksmīgi risinātās ”disidenta problēmas dēļ” plāni var izgāzties.

Incidents ir novedis pie politiskas krīzes gan ASV, gan Ķīnā.

Pirmais kritikas vilnis jau sasniedzis Obamas administrāciju Vašingtonā, jo vēstniecība Pekina nav spējusi pienācīgi palīdzēt Čeņam. Šo faktu tagad intensīvi izmanto republikāņu prezidenta amata kandidāts  Mits Rommejs, lai cīnītos pret Obamas iespējām tikt pārvēlētam amatā.

Šodien Ķīna beidzot pieļauj iespēju, ka neredzīgais disidents ar ģimeni varētu pamest valsti, lai studentu jurisprudenci ASV.

Līdz šim Čeņam tika piedāvāta ”pajumte” ASV vēstniecībā Pekinā un medijos parādījās ziņas, ka disidents pats labprātīgi atstājis vēstniecības telpas. Tagad izrādās, ka ASV vēstniecība darbinieki viņu ”izmanevrējuši ārā” no savas teritorijas, lai ar šo neaptumšotu Klintones vizīti Pekinā.

40 gadus vecais disidents ir pašmācības ceļā apguvis advokāta specialitāti un aktīvi iestājas pret piespiedu abortiem Ķīnā.

Izskatās, ka Čeņs Guančens negrasās klusi atstāt valsti un netraucēt lielvalstīm ”taisīt tālāk politiku”.

Viņš ir šodien pieprasījis vizīti Pekinā ar Hilariju Klintoni. Atgādināšu, ka līdz šim Obamas administrācija aktīvi atbalstīja šī cilvēktiesību cīnītāja nostāju un aktivitātes. Tagad, izrādās, ka aktīvists krietni traucē abām lielvarām.

Pašlaik notiek konsultācijas un laiks ir apstājies.

Paradoksāli, ka ASV netiek galā ar šo problēmu, ka Obamam priekšvēlēšanu kampaņas laikā var izmaksāt ļoti dārgi.

Visbeidzot pēcpusdienā tika atrasts kompromiss – Ķīna piekrīt, ka disidents ar ģimeni (sievu un 2 bērniem) dodas studēt uz ASV. Šovakar to apstiprināja arī ASV Ārlietu departaments, uzsverot, ka Čeņam tiek piešķirta pat stipendija studijām ASV.

Protams, ka šāds notikumu pavērsiens ļauj Ķīnai traktēt disidentu ” kā parastu studentu”, kas ir “tieši tāds pats students, kā visi pārējie”.  Pagaidām Ķīnas varas iestādes notikušo vēl nav oficiāli komentējušas, taču ārlietu resora informācija liecina, ka šāds kompromiss ir panākts.

Čeņa gadījums izrādījās smaga pārbaude divām pasaules lielvarām. Sekosim notikumu attīstībai.

 

Leave a Reply