Zviedrijā šovasar dzims pārāk daudz bērnu. Dzemdību nami pārslogoti

2012. gada 9. jūnijs

Bēbīšu bums Zviedrijā
Bēbīšu bums Zviedrijā

Mediji ziņo, ka šovasar dzemdību namiem būs daudz darba, jo gaidāms ”bēbīšu bums”. 

Slimnīcas ir tuvu histērijai, jo lielais jauno māmiņu skaits izjauc akušieru un medmāsu vasaras atvaļinājumu grafikus.

Izskatās, ka daudziem mazuļiem būs jānāk pasaulē kādā citā pilsētā, ja ”pašu klīnikās” visas gultas vietas būs aizņemtas. 

– Šī problēma man ir nepatīkams jaunums, – saka jaunā māmiņa Anna Jonsone, kas augustā gaida ierodamies pasaulē savu otro mazuli. Iedomājieties, jūs aizbraucat uz savu tuvo slimnīcu, bet izkārtne paziņo, ka klientus tur vairs nepieņem. Ko nu?-

Fakti rāda, ka mazuļu zviedriem šovasar būs par 20% vairāk nekā caurmērā. 

Slimnīcas un dzemdību nami tagad mēģinā koordinēt savu darbību, lai pārslodzes situācijā vasarā zinātu kurp sūtīt dzemdētājas.

Kopš 2000. gada Zviedrijā ar katru gadu dzimst aizvien vairāk mazuļu. 

Šovasar Dienvidzviedrijas slimnīcas un dzemdību nami  pieņēmuši darbā dāņu personālu,  jo ar savējiem mediķiem vairs nepietiks. 

 

4 comments


 1. Un, drīkst uzzināt, kādi iemesli dzemdību bumam? Respektīvi, kas savādāk kā iepriekšējos gadus?


  • Zinātniski pagaidām nav pētīti šie konkrētie iemesli, taču ir pierādījies, ka zviedrus no izmiršanas paglāba mātes un bērna stāvokļa kompleksa uzlabošana sabiedrībā (veselības aprūpes modernizēšana, bērnu iestāžu pilnveidošana, skolu tīkla rekonstrukcija) un bērnu pabalsta izmaksas vientuļajām mātēm. Kamēr pie mums Latvijā mātei būs jāsamierinās ar “dzemdēšanas mašīnas” statusu, valsts dzemdību nami būs tik arhaiski un patriarhālais spiediens tik fundamentāls, sievietes izvairīsies no bērniem un ar to saistītajām problēmām. Pie mums visu risina kungi, izejot no savas loģikas. Arī demogrāfijas jautājumus.


   • Nu, Talsos vispār vairs nevar dzemdēt… Savukārt astoņdesmitajos vidējā norma Talsu dzemdību nodaļā bija ap vienpadsmit jaundzimušajiem diennaktī.
    Un – arī neatceros, ka būtu bijis veikts kāds pētījums – bet atmiņā palicis, ka pašas māmiņas tolaik to skaidroja ar Gorbačova “māmiņu algu” palielināšanu… gan piebilstot, ka tas nav pašām tiešais iemesls. Bet tomēr. Tiešām neatceros, cik liels bija tas cipars kā tāds – tas protams jāskatās kontekstā ar toreizējām dzīvokļu, elektrības, u.t.t. cenām.
    Jā, te nesāku propagandēt “padomijā bija labāk”, nebūt ne. Bet nu tā viš’ i.


    • Jā ir vajadzīga stabilitāte, veselība. ideāli (kam līdzināties) un sabiedrības atbalsts. Tas laikam ir galvenais. Nevarētu teikt, ka mūsu sabiedrība būtu laipna pret bērniem. Paradoksāli, bet mazam bērnam uz ielas pat garāmgājēji laipni neuzsmaida un nekādi neizrāda uzmanību. Arī tas ir rādītājs.

Leave a Reply