IKEA retušē reklāmas ilustrācijas Sauda Arābijā. Piemērojas?

2012. gada 1. oktobrī

Retušētā IKEA ilustrācija
Retušētā IKEA ilustrācija

Zviedrijas Sabiedriskās TV ziņu dienests šodien ”vārās” par pašmāju mēbeļu koncerna IKEA rīcību Sauda Arābijā.

Arābu katalogā retušētas sievietes, meitenes.  Diezgan daudz izdzēsto personu. To vietā “iesēdināti” priekšmeti un kungi.  “Anulēta” pat kataloga dizainere.

Ikea Inter System, kas atbild par katalogu izdošanu un franšīzes kontraktu nodrošināšanu, šodien ”uzsāk pārrunas” ar vietējo kompāniju Sauda Arābijā par šo tēmu.

-IKEA koncepcija pieļauj variācijas, taču diskriminācija nav pieļaujama. Vienlaikus, protams, mēs cenšamies pieskaņoties attiecīgās valsts kultūrai un likumiem, – taisnojas medijiem Ikea Inter Systems preses sekretāre Ulrika Englesona Sandmane.

Visām valstīm esot jāievēro franšīzes līgums. Taču Sauda Arābija izlēmusi savādāk. Gaišmatainā sieviete no reklāmas attēla ir aizvākta un viņas vietā ”sēž” pleds.

Koncerna vadība esot nelaimīga, ka ”mediji uzbrūk” un taisnojas, ka IKEA katalogam esot 63 versijas 29 valodās un tēla adaptācijas jautājumi ”viņiem” esot aktuāli ik dienas visos 290 lielveikalos 26 valstīs.

Interesanti, kurš un kāds tipāžs Sauda Arābijas katalogā sēdēs pie ”liktenīgā galda” rīt?

Diskusijas pašlaik vēršas plašumā. H&M nekad neretušē savus katalogus 47 valstīs, kur notiek tirgošanas ar apģērbiem. Turpretī mēbeles izrādās sensitīvāka zona.

Islamologs Jans Hjerpe šodien taisnojas, ka IKEA “neesot citas izejas valstī, kur sievietes joprojām nedrīkst vadīt automašīnu un balsot vēlēšanās”. Turpretī tirdzniecības ministre Eva Bjorlinga šodien medijiem uzsver, ka “troksnis esot simbolisks”, jo liecinot par vēlmi retušēt sievietes visās dzīves jomās un, ka Sauda Arābijai “vēl garš ceļš ejams”.

Reklāmas “adaptācijas problēmas” var trāpīt pa koncerna kasi Rietumeiropā.  Šis “lokālais variants” var izraisīt Rietumeiropas pircēju IKEA preču boikotu.

"Adaptētais" attēls IKEA
“Adaptētais” attēls IKEA

 

2 comments

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s