Latvija – visdrošākā vieta uz pasaules? Bez jokiem.

Terora riska līmenis dažādās Eiropas valstīs. Avots: Lielbritānijas Ārlietu ministrija
Terora atentātu riska līmenis dažādās Eiropas valstīs. Avots: Lielbritānijas Ārlietu ministrija

Aizvadītajā nedēļā zviedru prese sāka publicēt kartes, kurās ar tumšsarkanu un dzeltenu krāsu tika norādīts terorisma bīstamības piesātinājums katrā no valstīm Eiropā. Latvija, Lietuva, Igaunija, Čehija un Polija atzīmētas ar visnevainīgākajiem toņiem un atzītas par drošākajām valstīm pasaulē. Vai jūtieties tagad labāk?

Britu drošībnieku sastādītājā kartē tumši sarkanā krāsa nozīmē 4.līmeni jeb visbīstamāko, gaiši sarkanā – 3 līmeni = normālu bīstamību, oranžā pazeminātu bīstamību un dzeltenā jeb Nr. 1 = zemu riska līmeni.

Sešas valstis Eiropā pašlaik ir ļoti bīstamas: Lielbritānija, Francija, Beļģija, Spānija, Krievija un Turcija.

No Ziemeļvalstīm Norvēģija un Somija ir mazāk bīstamas nekā Zviedrija.

Latvija izrādās visdrošāko grupā.

Pēkšņi ir noticis tas ko agrāk negaidījām – mazāk industrializētās valstis ir tās drošākās un katrs bēglis tiek taktēts kā potenciāls terorists. To panāca Parīzes notikumi pirms nedēļas. Kā pēc ”līdakas pavēles” – visi eiropieši no samāriešiem pārvērtās par kaujiniekiem vienā rāvienā un patlaban jūtas apdraudēti pat paši savā gultā. Taču neraugoties uz visu – bēgļu straumes Eiropas virzienā tāpēc nesamazināsies. Sabruks Šengenas vienošanās un pases tagad nāksies rādīt par braucot uz Igauniju, taču problēmas tāpēc nesagāzīsies. Migranti tiks cauri visām robežām un bēgļu ciešanas ”nobremzētajās valstīs” tikai palielināsies.

Visus skrienošos bēgļus Eiropa nespēs adoptēt tāpēc, ka šodienas vecais kontinents nav pagājušā gadsimta Amerika. Francija pēc Parīzes notikumiem ir atteikusies no atvērto durvju politikas. Zviedri un vācieši tam steidzas sekot. Var gadīties, ka Parīzes terora akts izglāba Angelu Merkeli un tagad atļauj viņai aizvērt savas valsts durvis bēgļu paisumam. Agrākais “ielūgums bēgļiem” vairs nedarbojas un solidaritāte ar Franciju tagad šķiet svarīgāka nekā līdzjūtības žesti pret ārpus-Eiropas bēgļiem un migrantiem.

Vācija un Zviedrija izskatās noslīcinātas un nenogurst brīnīties, ka ūnijas dalībvalstis nevēlas tām palīdzēt ”izsmelt ūdeni no laivas”. Spēcīgi populistiskās partijas Rīgā, Budapeštā un Prāgā pašlaik airējas cik var, cenšoties iegūt sabiedrības simpātijas pret sevi ne tikai ar lāpu gājieniem, bet arī ar neslēptu ksenofobiju sadzīves līmenī.

Vai eiropiešu cerības – kontrolēt bēgļu plūsmu realizēsies? Ja ar to saprotam – ”samazināt bēgļu plūsmu”, tad laikam tomēr nē. Neizdosies. Cilvēki plūst un jūt, ka bagāto valstu durvis ir bijušas atvērtas visiem. Kāpēc gan to neizmantot?

Viens ir skaidrs: vācu-zviedru spiediens uz pārējiem ar prasību sadalīt uzaicinātos bēgļus visiem, ieviešot obligāto kvotu sistēmu, ir sabrucis jau vakardien. Pirmkārt tāpēc, ka neviens šos bēgļus nevēlas pieņemt pie sevis un otrkārt tāpēc, ka paši bēgļi nevēlas atstāt izraudzītās valstis Vāciju un Zviedriju. Plāna ”B” nav nedz Vācijai, nedz Zviedrijai. Vāciešiem un zviedriem nāksies samierināties, ka viesistaba ir pārpildīta un ciemiņi dzīvos visur, bez solidāra atbalsta no sabiedrības puses.

Svarīgāks jautājums man šķiet Eiropas ārējo robežu nostiprināšana. Grieķiem ir jāuzņemas atbildība. Taču, kurš šīs robežas apsargās? Pestīšanas armija un pāris brīvprātīgo? Būvēsim arī mēs sienu gar Krievijas robežu? Kaut ko līdzīgu Berlīnes vai Ķīnas mūrim? Šausim, ja mūrim tuvosies neapbruņotas vjetnamiešu sievietes ar bērniem?

Pēdējo dienu laikā man liekas, ka Briseles ”ārpolitikas mahinatori” atkal cenšas atrisināt šo problēmu, deleģējot to citiem. To pierādīja Ankaras konference, kurā Eiropas vadošie politiķi mēģināja mūsu robežu aizsardzību pieprasīt no Turcijas! No valsts, ka pati nav ES dalībvalsts! Tas nozīmē, ka Turcija būs mūsu leģionārs un pie kam, prasīs par to …naudu?

Visi, īpaši ”tumšsarkano valstu” grupas politiskie vadītāji tagad aicina iedzīvotājus neuztraukties. Mums ne no kā neesot jābaidās. Mēs dzīvojot atklātā un atvērtā sabiedrībā. Taču brīdī, kad ”iestādes” paaugstina trauksmes līmeni, slēdz metro un aicina izvairīties no masu pasākumiem (tā kā šovakar Briselē), paliek neomulīgi.

Pa ielām maršē armija un televizors mēģina mums uzburt drošības ilūziju, kuras faktiski nav. Politiskie vadītāji saka, ka esot lieliski, ka šādi mums izdodas izvairīties no ”uzbrukumiem, kas būtu līdzīgi Parīzes notikumiem” (Beļģijas premjerministrs), taču šie izteikumi nekādi nespēj mūs nomierināt. Pagaidām nav skaidrs vai šo informāciju sarūpēja drošībnieki, vai ir izteikušies paši teroristi. To mums nepaskaidro. Protams, ka IS vēlas turēt mūs stresā un viņiem vairs nav jāpūlas ar spridzināšanu, lai mēs satrauktos. Pietiek padraudēt un viss.

Politiķus var saprast. Nekad agrāk (miera laikā) viņiem nav nācies tik nopietni atbildēt par savas līdzšinējās politikas efektiem. Ja sprāgs arī Briselē, tad viņu galvas ripos. Tas, ka Beļģija varētu būt nākamā terorisma sekvenču skalā, nav nekas pārsteidzošs. Četri no Parīzes slepkavām ir no ”teroristu supermārketa”= Mulenbekas rajona Briselē. Pats bandas vadonis Salahs Abdasalams joprojām slēpjoties Beļģijā. Nenoķerts. Starp citu, Briselē atrodas arī Eiropas Savienības ”sēdekļi” un NATO ģenerālštābs.

Kā šie cilvēki jutīsies nākamnedēļ ieejot savos darba kabinetos?

Beļģija līdz šim auklējās ar saviem džihādistiem. Neviena cita valsts ”per capita” nav nosūtījusi uz Sīrijas IS fronti tik daudz kaujinieku kā beļģi. Nekur citur nav tik viegli ievest ieročus kā Beļģijā. Tagad būšot citādi. Likumi tikšot mainīti rekordtempā. Francija vakar pagarināja ārkārtas stāvokli uz vēl trim mēnešiem. Policijai un armijai piešķirtas ārkārtas pilnvaras. 800 ēkās veikta kratīšana, 90 aizturēti, 160 apcietināto.

Cik ilgi tas turpināsies? 
Vai mums nav jāsāk pozicionēt Latvija kā visdrošākā valsts Eiropā un piedāvāt turīgiem eiropiešiem savus tukšos dzīvokļus?

Varbūt ”pretterorisma drošība” ir Latvijas jaunā biznesa ideja? Bez jokiem?

6 comments


 1. Lai cik tas ciniski neskanētu, relatīvā drošībā nēs esam tikai tāpēc, ka arī teroristiem patīk publicitāte, gan arī elementāra stratēģija, sarīkot uzbrukumu “centros”, kur ne tikai tiešais, bet arī psiholoģiskās sekas daudz jūtamākas, smagākas. Ne jau nu pateicoties mūsu “orgānu” (kuri nespēj pasargāt no huligāniem pat Ministru Kabineta durvju priekšu) preventīvajai darbībai. Vai vēl ciniskāk, mēs vienkārši neesam interesanti.
  Par “Lielo Eiropu”… dažiem labiem šķiet sabrukusi vēl viena ilūzija – labi, mēs jau esam sapratuši, ka mūsu vadošie un atbildīgie neredz tālāk par savu degungalu, bet tad vismaz “tur. īstajā Eiropā”, ir tālredzīgāki, atbildīgāki, parasti izsakoties – gudrāki. Eh, bēgļu pļusmas sākās jau pirms diviem gadiem! Ko tur “viņi” analizē? Un bez jebkādas “dziļas” analīzes ar grafikiem un smukām epīrām, skaidrs ka turpmāk drastiski pieaugs to politisko spēku popularitāte, kuri sola norpobežoties, pasargāt, turēties pretī. Nu tas ir neizbēgami.
  Un atbildīgi par “labējo” (kuri var arī “kreisi” ekonomiskajā aspektā, ne politiskajā) ir paši šodienas Brioseles “liberālie” runas vīri. Un sievas protams.


 2. Nu jā, pat daudzi eiropieši nezina, kas mēs esam un kur mēs īsti atrodamies, tiesa, ja šurp gribētu pārcelties kāds no Eiropas varenajiem (kuriem, pateicoties modernajām tehnoloģijām, vienalga kur mist), viņam nāksies samierināties ar zemākiem standartiem. Labi, ārstus atradīs bez problēmām (mazā valstī ne viss ir pieejams), juristu, finansu konsultantu, grāmatvedi var paķert savējos, bet, ko, piemēram, iesākt ar konstruktīviem priekšlikumiem, kas šejienes varas gaiteņos nevienam nav vajadzīgi (bija, piemēram, pirms kāda laika sižets par ārzemnieku, kas mēģināja ierosināt pārmaiņas darba aizsardzības jomā, bet…)?
  Bet vietnmiešu sievietes ar bērniem-pieredze rāda, ka publiskās vietās spridzinās gan vieni, gan otri. Re Irāna tika piem savā baby-boomerang vispirms nosūtot nāvē neskaitāmus bērneļus un pēc tam sarīkojot ļoti efektīvu dzimstības veicināšanas programmu …. Un arī daudzu jaunu vīriešu vēlmes noteiki ir ļoti piezemētas: atrast sievu, darbu, varbūt mazu biznesiņu uztaisīt…..
  Bet, pat ja atbrīvosimies no priekšstata par viņiem kā par vienotu masu (nabaga bēgļi/pasaules staiguļi un liekēži/ļaunie teroristi), vēl paliek pārliecība, ka visu par viņiem zinām. Man, piemēram, ļoti interesē, kas īsti notika pagājušajā gadsimta divdesmitajos gados padomju Vidusāzijā? Sievietes izdarīja pašnāvības, jo nevēlējās staigāt bez maisa galvā, vīrieši piespieda, jo nevēlējās lai viņas staigā bez maisa galvā? Bet tam, kas vēlas iejaukties, ir jāzina tāda veida lietas, jo pirmajā gadījumā ir jāskaidro lietas būtība sievietei, bet otrā – jāpiedāvā sievietēm patvērums. Lai gan varbūt vispār nebūs nekādu problēmu, un attiecīgie vīrieši tikai priecāsies? Bet nepajautājuši jau nezināsim.
  Protams, var nospļauties, stingri nospraust noteikumus, atzīt sev, ka zaudējumi būs neizbēgami, bet tas prasīs stingrību, konsekvenci un robežas, lai, piemēram, vīriešus, kas apspiež savas sievietes aizvestu ārpus robežām un viņi vairs tā vienkārši netiktu atpakaļ. Līdzekļus, protams, vajadzēs lielus, bet arī integrēšana būs dārgs prieks. Tāpat kā visa atstāšana pašplūsmā.


  • Kristietības ( šķiet katoliskās) telpā islāms vienkārši ir herēze – kaut kas BŪTISKS no Mācības atmests, ne par santīmu labāk vai sliktāk par Krievijas komunismu vai to, kas viņiem tur tagad ir, Vācija nacionālsociālismu vai brāļu Grimmu pasakām
   **
   NO kibernētikas viedokļa – katrai vadāmai un vadītai sistēmai, tās stūrēšanā ir jābūt brīvgājienam. Tas nozīmē – stūres nav vai tā nu galīgi ļurkājās – nepabrauksi VISPĀR. Stūre cieti fiksēta – braukt ar mašīnu ātrāk kā iet kājām reāli nav iespējams. TAD? Nu tad it kā top skaidrs, ka civilizācija, tehnika, zinātne, izglītība, labklājība vistaisnākajā ceļā ved pie ….. nu sātana taču. Tā tad arī ir radikālo islāmistu ideoloģija, par kuru viņi atdod savas dzīvības kopš ajatollas Homeini laikiem 1970-ajos


 3. Dear Sandra, thank you for your contribution. It´s very interesting article and I agree with your impressions. Baltic East area is safe. It´s a good thing. Let them stay safe still. Although Baltic States have a depopulation problem, I think, this type of migration is not the solution. As we see in the countries which decided to be very tolerant and open the doors to migration, even offering migrants high financial benefits (!), now we just discover a big mess as result. That´s not to take as example.
  Cienījamie Sandra, paldies par jūsu ieguldījumu. No šejienes ir ļoti interesantu rakstu, un es piekrītu saviem iespaidiem. Baltic East platība ir droša. No šejienes ir laba lieta. Ļaujiet viņiem būtu droši joprojām. Lai gan Baltijas valstis ir depopulācijas problēmu, es domāju, ka šāda veida migrācijas nav risinājums. Kā mēs redzam tajās valstīs, kuras nolēmušas būt ļoti toleranta un atvērt durvis uz migrāciju, pat piedāvājot migrantiem augstu finansiālu labumu (!), Tagad mēs vienkārši atklāt liels haoss, kā rezultātā. That’s neņemt par piemēru.

Leave a Reply