Islāmistu uzbrukums Mali – piektdienas fakts

Teroristu uzbrukums MalīPagaidām eksperti nav atzinuši, ka šodienas terora atentāts Mali būtu kā saistīts ar nesenajiem, asiņainajiem Parīzes notikumiem. Mali ir vairākas, aktīvas islāmistu kustības ar dažādiem rīcības motīviem. Alkaida (ar lokālas organizācijas Aqim palīdzību) tur spēcīgāk noenkurojusies nekā IS, taču izslēgt pagaidām nevar neko.

Tieši tāpat kā Parīzē, arī šeit uzbrukuma mērķis bija ārzemnieki, kas veido galveno viesu kontingentu viesnīcai Radisson Blu, kurai islāmisti (Al Murabitun) uzbruka šorīt. Sākumā gūstā tika saņemti vairāki ķīlnieki, bet rezultātā vairumu no viņiem pēcpusdienā izdevās atbrīvot. Ouest-France ziņo, ka sagūstot ķīlniekus, teroristi vispirms klaigājuši ”Allahu akbar!” un tikai pēc tam sākuši šaut. Ķīlniekiem nācies citēt rindiņas no Korāna, lai tos atbrīvotu no ieslodzījuma. Savādi, ka teroristi savā starpā esot sarunājušies tikai angļu valodā (vēlāk liecināja sagūstītie ķīlnieki), lai gan valstī vēsturiski dominē franču valoda. Pulksten 11.35 hotelī iebruka valdības speciālās vienības. Pieci no teroristiem tika nogalināti un 124 viesi palēnām atbrīvoti arī bez Korāna citēšanas.

AFP ziņo, ka vēlāk no hoteļa izvesti 18 bojā gājušie.

Valstī valda pilsoņu karš ”kā fona situācija”, kas izvērsās pēc tuaregu sacelšanās valsts ziemeļu reģionā (Azavada trīsstūrī). Pēc tam to ”pievāca” islāmistu kustības Ansar Dine un Aqim Mali. Rezultātā valdība lūdza palīdzību bijušajiem “kolonizatoriem” Parīzē, lai stabilizētu situāciju valsts ziemeļos. Tas arī izdevās. Vienu brīdi.

Atšķirībā no kaimiņvalstīm, kurās valdībām ir izdevies islāmistus ģeogrāfiski izstumt (Alšabab Somālijā un Boko Haram Nigērijā), šeit islāma fundamentālisti tomēr tagad devušies atklātā uzbrukumā galvaspilsētas luksusa hotelim jau otru reizi. Šī gada augustā notika pirmais šāds uzbrukums viesnīcai Sevares pilsētā. Toreiz uzbrukuma rezultātā gāja bojā pieci Apvienoto Nāciju Organizācijas pārstāvji. Šodien piedzīvojām jau otro uzbrukumu Malī galvaspilsētā Bamako. Pašlaik visi ķīlnieki esot atbrīvoti.

Piektdienā sākusies nepatīkami.

Leave a Reply