Kā popmūziķi izplata konspirācijas teorijas

Speciāli TVNET

Pēdējā laikā šis jautājums kļūst aizvien aktuālāks. Aminatas savādie argumenti atceļot koncertu un apgalvojot, ka viņai neesot „tiesību prasīt cilvēkiem vakcinēties koncerta dēļ“, vai Vestarda Šimkus divdomīgie izteikumi par vakcināciju pret covid19, liek saprast, ka radošā inteliģence nav „uz viena viļņa“ ar zinātniekiem. Pret nostājas arī Madonna, Wiz Khalifa un Keri Hilson, sākot attīstīt „teorijas“ par 5G mastu bīstamo dabu dažādu vīrusu izplatīšanā un ļaužu uzraudzīšanā, kontrolēšanā. Kurā brīdī un kāpēc mūzikas pasaule sāka pievērsties konspirācijas teorijām? Iemesli varētu būt daudzi un dažādi. Taču atšķirībā no parasto jeb „caurmēra iedzīvotāja“ izdomājumiem par lietu un cilvēku dabu, šie fantāzijas izpaudumi piesaista diezgan lielu sekotāju skaitu. Sarežģī sabiedrības izglītošanu par zinātnes sasniegumiem pandēmijas apkarošanā un traucē panākt epidēmijas novēršanu. Zinātniekiem neatliek nekas cits kā pārsteigti brīnīties par ļaužu nespēju sekot intelektuālās domas uzplaiksnījumiem eksakto atklājumu jomā un nevarību saprast dabaszinātņu loģiku.

Izdomātas teorijas par sabiedrību un pandēmiju

Bīstamos un neskaidros brīžos cilvēki cenšas izskaidrot to, kas notiek visapkārt. Visos bīstamajos cilvēces momentos baiļu priekšā vienmēr nostājas fantāzija. Proti, tā atļauj nepieņemt patiesību un ievietot tās vietā izdomātu (sev simpātisku, bet saturā nepatiesu) loģiku. Daudzi ir cieši pārliecināti, ka Elvis Preslijs nupat nosvinējis savu 86.dzimšanas dienu un klusiņām dzied tālāk. Starp citu, šīs pasakas izdomā ne tikai piekritēji un fani, bet arī mākslinieki paši. Piemēram Deivids Krosbijs ( David Crosby) savulaik pavēstīja, ka vienīgais zina patiesos Džona Kenedija nogalināšanas apstākļus. Reperis Mos Defs (Mos Def) kategoriski uzsvēra, ka pārzina visus faktus saistībā ar teroristu uzbrukumu dvīņu torņiem Ņujorkā 2001.gadā un šo procesu vadījusi valdība. Kanjē Vests (Kanye West) 

 neslēpj ka AIDS epidēmiju esot izsaukusi ASV valdība un piespiedusi to attīstīt ASV, eksperimentējot ar cilvēkiem. Šo uzskaitījumu varētu turpināt, analizējot kādas kārtējās iedomas kurš mūziķis ir publiski izplatījis kā „nepārbaudītu patiesību“ jeb kā sensāciju, kurai tic tikai viņš pats un šokēti tiek daudzi.   

Taču viskošāk šie izdomājumi izplatījās pandēmijas laikā, kad virkne pazīstamu mūziķu sāka izplatīt ar covid19 saistītu dezinformāciju. To skaitā bija Madonna, Ian Brown, M.I.A., Ice Cube, Right Said Fred, Jim Corr no The Corrs un Wiz Khalifa.  Roka leģenda Van Morrison izveidoja pat veselu albūmu ”Latest record project, vol. 1”, kas pilns ar konspirācijas teorijām. Viņa nostāja sakļaujas ar Qanon-kustību un Naidžels Farāžs (Nigel Farage) viņa dziesmās skaitās „pestītājs“ un visi citi nelieši un nodevēji. Protams, ka vara jāatgriež baltajiem vīriešiem labākajos gados un beigta balle. Kāpēc tā notika? Kāpēc šāda izgāšanās? Iespējams, ka uz šiem jautājumiem var atbildēt mākslas procesu analītiķi, kas nodarbojas ar radošas personības radošās laboratorijas procesu analīzi. Sers Džordžs Aivans Morisons  jau sen meklēja patiesību gan ķeltu misticismā, gan transcendentālās guru izpausmēs un aizrāvās ar astrālajām nedēļām, lai tagad pēkšņi mainītu virzienu un sāktu klaigāt uz apkārtni reliģiozo fanātiķu stilā. Kāpēc šāda mētāšanās?

„Protams, ka katrs mākslinieks var un drīkst paust to, ko viņš domā. Taču neaizmirsīsim, ka mūziķiem ir samērā liela ietekme uz tautas un sabiedrības viedokļiem. Ja kāds, piemēram, stāv uz skatuves un sāk dziedāt dziesmu par to, ka vakcīnas ir bīstamas un kaitīgas cilvēka veselībai, tad šāda sludināšana var šodien panākt vairāku cilvēku reālu nāvi. Lai arī vokālists ar šo tekstu citiem negribēja vēlēt ļaunu, viņa rīcība var izraisīt tiešām traģiskas sekas citu cilvēku dzīvībai.„, „“, – konstatē kolēģis, mūzikas žurnālists Kents Verne (Kent Werne).

Pie kam – mūziķi vienmēr ir aizrāvušies ar okultām lietām, dažādām ticībām, kuras daži maina ekstrēmi strauji. Piemēram  Šineida O’Konora (Sinead O Connor), Dženete Džeksona (Janet Jackson), Pāvels Kosolapovs vai pašmāju Imants Kalniņš pievērsās islama ticībai. Kristīgais mūziķis Jon Steingard (Hawk Nelson) arī pērn paziņoja, ka „Dievam vairs neticot“ un nesludinās vairs kristīgo pārliecību savā mākslā, bet Adams Jaučs un Tīna Ternere no kristīgās ticības jau sen pārgājuši budismā. Tas nozīmē, ka mākslinieka ceļš ir meklējumu process, kas nav rozēm kaisīts. Taču brīdī, kad savos meklējumos mākslinieks pārstāj nodarboties pats ar sevi un mēģina nepatiesi izskaidrot lietas un procesus, tad iestājas atbildības brīdis. Kopš 90.gadu vidus amerikāņu reperi nodarbojas ar Illuminati kustības „atmaskojumiem“. Šī slepenā organizācija trūcīgajiem amerikāņiem nozīmē varas brālību, kas valda pār pasauli un ir atbildīga par visām netaisnībām un pārestībām, kas uz zemes (cilvēku sabiedrībā) notiek. Starp citu, arī pie mums Latvijā liela sabiedrības daļa ir cieši pārliecināta, ka saujiņa „masoņu“ valda pār pasauli un nosaka lietu kārtību savās interesēs. Loģiski, ka šie trūcīgie mākslinieki uzskatīja par savu pienākumu atbrīvot paverdzināto pasauli no šiem „valdošajiem neliešiem“, kas eksperimentē ar mums – apspiestajiem. Šī iemesla dēļ daudzu populāru amerikāņu popmūziķu darbos pamanāmi Illuminati kustības simboli. To skaitā ir:  Jay-Z, Beyoncé, Rihanna, Lady Gaga un daudzi citi. Pēc viņu domām, visu pasauli vada „illuminati grupējums“, kas ir atbildīgs par Maikla Džeksona (Michael Jackson) vai Prince nāvi. Tieši „viņi“ esot izraisījuši šo pandēmiju, lai izrēķinātos ar cilvēci.

Vai mūziķu apsēstību ar iedomām var izskaidrot?

Pētnieciskajā literatūrā mēdz uzsvērt, ka ļoti intensīva radoša darbība bieži izraisot paaugstinātu saslimšanas risku ar bipolāro vai šizofrēnijas saslimšanu. Abās diagnozēs iedomas ir parasts, normāls simptoms. Par šīm tēmām nav pieņemts skaļi un publiski runāt un lielākajai mūsu sabiedrības daļai šādas saslimšanas ir tabu tēma. Taču publiskās spītības dēļ problēmas un lietas nepārstāj eksistēt. Iespējams, ka pārējai sabiedrības daļai ar šo īpatnību jāsamierinās un jāpieņem tas, ka mūziķa fantāzija reizēm kļūst ļoti mežonīga un pārkāpj pāri loģikas vai patiesības robežām. Iespējams, ka tieši šī robežu pārkāpšana palīdz radošajā – mūzikas veidošanas procesā, kas strikti un gana loģiski domājošam cilvēkam ir nerealizējams process. Mūziķi nav vienīgie, kas „uzvelkas“, izmantojot konspirācijas teorijas un iedomātus izskaidrojumus, kas savā būtībā ir tālu no patiesības. Apmēram 25% mūsu sabiedrībās locekļu pieķeras tām pašām teorijām. ASV šis procents ir  daudz lielāks no 20-40%. Tāpēc nebrīnīsimies pamanot, ka Madonna pērn apgalvoja, ka „varenajiem jau sen esot vakcīna, tikai viņi to nedod parastajai tautai“. Vēlāk Instagram šo apgalvojumu marķēja kā viltus ziņu un māksliniece pati to izņēma no laika joslas. Ian Brown (The Stone Roses) skaļi protestē, ka visi pandēmijas ierobežojumi, ieskaitot maskas un vakcīnas, esot nevajadzīgas lietas. Viņš pat salīdzina vakcinācijas sertifikātu ar nacisma instrumentu un ir atteicies piedalīties koncertā, kurā tiek ielaisti tikai klausītāji ar vakcinācijas sertifikātiem. Tātad – rīkojas kā Aminata. M.I.A. ir klasisks vakcinācijas pretinieks. Viņš izplata Twitter slejā stāstus par to, ka ar vakcīnu cilvēkā tiek ievadīts „čips“ un vakcinācijas vietā noteikti izvēloties nāvi. Keri Hilson ir pārliecināta, ka mobila telefona torņi 5G ir cieši saistīti ar „koronas izplatīšanu“, taču vēlāk anulēja šo paziņojumu un tas vairs nav publiski pieejams.

Kāpēc šie mūziķi turpina izplatīt konspirācijas teorijas un traucē sabiedrībai atlabt no pandēmijas? Izskaidrojumu varētu būt daudz. Taču galvenais, kas būtu jāsaprot, ka šajos ļoti komplicētajos koronas pandēmijas apstākļos, visas ziņas un nostādnes ir jāuztver analītiski un kritiski. Arī viedokļus, kurus izsaka pazīstami un iemīļoti mūziķi. Kritiskā domāšana nav greznība, bet nepieciešamība.