Interneta forumi, kuros nevajadzētu piedalīties…

18.aprīlī Zviedrijas sabiedriskais radio publiski pameta mikroblogošanas vietni Twitter. Kāpēc? Jo ir vietnes, kurās nopietnam un kvalitatīvam mediju uzņēmumam nevajadzētu piedalīties. „Vairs nespējam šajā platformā darboties tā, kā tas bija iespējams agrāk“, – komentē aiziešanu sociālo mediju kontu menedžeris Kristians Gillingers. Zviedrijas sabiedriskais radio ir aktīvi informējis Twitter slejā par savām aktivitātēm kopš 2008.gada.  Šis bija viens no pirmajiem sociālajiem medijiem, kuru radio izvēlējās savām sociālajām aktivitātēm. Kāpēc medijam tagad jāpamet vietne, kurā var lieliski sekot pasaules notikumiem, ievērojamu personu izteikumiem un uzzināt par jaunumiem, kurus lielie mediji tiražē krietni vēlāk?   

Troļļu, masku un viltus profilu hipodroms

Galvenais iemesls esot „mūdžu“ skaita palielināšanās šajā platformā. Tā tas arī ir. Pirms pāris gadiem Twitter pārvērtās līdz nepazīšanai. Ja sākumā bija iespējams komunicēt ar līdzīgi domājošiem reāliem cilvēkiem, tad pēdējo gadu laikā tas vairs nav iespējams, jo toni nosaka „desantnieku brigādes“, kas kāda politiskā pasūtījuma uzdevumā aprej, nomelno vai pat psiholoģiski iznīcina noteiktus kontus, kuru turētāji ietekmīgam politiskam pasūtītājam vai grupējumam nepatīk. Pāris gadu laikā šī platforma ir pārvērtusies par gladiatoru kauju arēnu, kurā norisinās batālijas starp apmaksātu uzbrucēju grupām un viņu upuriem. Aizstāvēties faktiski nav iespējams, jo Twitter neatļauj izņemt konta turētājam ārā pazemojošus, apmelojošus vai kā citādi, cilvēka cieņu ievainojošus atbildes tvītus.  Nekādas diskusijas izveidot nav iespējams, jo platformas loģika ir tuvāka upura grupveida izvarošanas vai eksekūcijas loģikai, nevis diskusijas formātam. Vai aiziešana ir saistīta ar pārkārtojumiem, kurus ieviesis jaunais īpašnieks Īlons Masks?  Proti, pievienojot kontam apzīmējumu – ”Publicly funded-media”? Nē, šis neesot iemesls, jo sabiedrisko radio patiešām apmaksā sabiedrības un valsts. Pēcāk Masks pēkšņi šo „birku“ noņēma. Taču kopš pagājušās nedēļas Zviedrijas radio twitterkonts vairs neeksistē.

Kā tas šādi varēja notikt?

Pirmām kārtām šis ir neprasmīga platformas vadīšanas rezultāts. Konti izveidoti tā, ka tie labi paļaujas uzbrukumiem, nevis aizstāvībai vai diskusijām. Proti – ja sabiedriskā kārtība veicina noziedznieku bandu sirošanu un policijas vai likumu (kas aizsargā cilvēku) nav, tad toni pārņems organizētā noziedzība, kas šajā formātā izpaužas verbālu uzbrukumu akcijās. Jums var uzbrukt anonīmi konti, bet aizsargāties pret tiem nav iespējams. 

Kopš Īlons Masks pārņēmis Twitter vadību (2022. gada oktobrī), 80% no līdzstrādniekiem atlaisti no darba kā nevajadzīgi. Nejaušam vērotājam var likties, ka „tirgus regulē pats sevi“ un „katrs var iztiekties kā vēlas“, taču reāli šādos apstākļos vienmēr neformālo vadību pārņem troļļu spiediena grupas un „organizēta noziedzība“ (ietekmes staļļi), kas apzināti pļauj savus nedraugus un nekritiski sumina sev vajadzīgos (sabiedrotos). Tādā veidā izveidojot viltus sabiedrisko domu, kurā „tiesu spiež“ boti un troļļi. Tā kā Twitter līdzstrādnieku skaits tika samazināts uz pusi, tad nozīmīgi platformas iekšējās kārtības noteikumi tika atstāti pašplūsmai. Pagājušajā nedēļā, piemēram, tika nopludināti daudzu personu privātie dati noteiktam Twitter lietotāju pulciņam. Šos faktus varēja saņemt arī cilvēki, kas “iesaistīto pulciņa“ nepiedalījās. Tas nozīmē, ka ir jābūt ļoti piesardzīgam ar faktiem un datiem, kas tiek pausti Twitter slejā. Tiešās vēstules starp kontiem tiek publiskotas. 

Otrs iemesls ir maska nemākulība komunikācijas loģikā. Pirms viņa tika mēģināts neatļaut izmantot kara slavēšanu, seksismu, homobobiju, kūdīšanu pret minoritātēm un citus cilvēktiesību pārkāpumus. Masks šo projektu atcēla un tagad izsmiet un ņirgāties par citiem tur ir vieglāk nekā agrāk. 

Masks ir mēģinājis pat provocēt žurnālistus, kūdot tos pret sabiedrību un savā starpā. Piemēram, viņš nosūtīja tikai dažiem žurnālistiem dokumentus par Donalda Trampa tiesāšanos (saistībā ar uzbrukumu Kapitolijam) un centās apzināti izraisīt tviterkaujas. Viņam patīk provocēt ar konspirācijas teorijām un viņa vadībā Twitter no jauna aktualizētas diskusijas par to, ka Trampam vēlēšanās uzvara esot „tikusi nozagta“, lai gan ir pierādīts, ka vēlēšanas norisinājās godīgi un nekādi balsošanas noteikumi netika pārkāpti. 

Visi līdz šim slēgtie Twitter konti, kas tika aizvērti dēļ dezinformācijas izplatīšanas, tagad atkal ir atvērti un strādā „uz pilnu klapi“. To skaitā arī boksera Andrew Tate un politiķa, konspiratora Donald Trump konti. 

Twitter pamet reklāma

Jaunā situācija ir likusi no platformas aiziet arī reklāmdevējiem. Februārī aizgāja 625 no 1000 reklāmas devējiem. Reklāmas ienākumu zaudēšana ir nopietna lieta katram medijam. Taču aprīļa beigās Twitter sāk reklamēt marihuānu ASV. 

Maskam ir plāni izveidot maksas servisu, kas piedāvās esošo tvītu rediģēšanu un iespēju rakstīt daudz garākus tekstus. Kā arī dod iespēju pievienot skaņas failus un videoierakstus. No vienas puses ir labi, ka izredzētajiem (kas maksā) šādas iespējas tiek dotas, taču no otras puses ir nejēdzīgi, ka esošie Twitter komunikācijas defekti parastajiem lietotājiem tiek saglabāti. 

Masks turpina saglabāt anonīmos lietotājus, kas ir tipiskas tehnokrātijas loģikas rezultāts, uzskatot, ka anonīmie konti ir brīvības apliecinājums. Būtībā ir otrādi – ja cilvēks nav gatavs komunicēt ar savu vārdu un uzvārdu un atbildēt par to ko saka, tad šādai personai nav tiesību piedalīties publiskā komunikācijā. Masks to nesaprot un, lai glābtu situāciju, izveidojis Twitter Blue. Tagad zilā krāsā būs visi cilvēki, bet pārējie boti varēs ņemties bez zilās krāsas. Iznāk absurdi, jo izskatās, ka tikai muļķi maksās Maskam par savas identitātes apliecinājumu, bet pārējie turpinās „vicoties“ ar meliem, apsaukāšanos un rupjībām tāpat kā agrāk.  

Pats Masks uzskata, ka ir brīvības bruņinieks. Domā, ka ar šo piedāvā visiem anonīmajiem kontiem brīvību izpausties. Tas nozīmē, ka viņš joprojām nesaprot, kas ir “satiksmes noteikumi“ drošā komunikācijā un viņam nav jausmas par to, ka šāda – grupu bandītismu atbalstoša loģika, faktiski grauj demokrātiju. 2023.gada 20.aprīlī tika noņemts zilais putniņš arī no mana konta un tagad man būtu jāmaksā viņam par to, ka patiešām esmu tā par kuru uzdodos. 

Mediju kļūdaina apzīmogošana

Pirms dažām dienām Masks piekrita intervijai Džeimsam Kleitonam  (BBC) kurā Twitter īpašnieks pavēstīja savus uzlabojumus. Viņš esot bijis spiests nopirkt šo vietni, viņa suns Floki esot mikrobloga izpilddirektors, pie kam – ļoti labi veicot savu darbu.

Nākamais sasniegums esot burta “w“ izmešana no nosaukuma un tagad biroja ēku greznojot uzraksts “Titter” (nevis Twitter).  Viņam šķiet, ka tas ir ļoti asprātīgi. Viņam patīkot troļļu medības Twitter sleja un upuru sāpju kliedzieni. Viņš esot izmetis ārā NewYork Times un visus sabiedriskos medijus apzīmogošot ar kauna zīmi – „valsts finansēts“. Lai šādi konti pazūdot. Viņam par to sirds nesāpot. 

Tā kā tādiem “valsts medijiem“ kā Krievijas un Ķīnas mediji šādi marķējumi bija jau agrāk, tad tagad tieši tāpat apzīmējot BBC vai SR liekas, ka ir notikusi ļoti smaga kļūdīšanās. Viena lieta ir valsts mediji diktatūras valstī, kurā visu saturu nosaka politikas vadītāji . Otra lieta – demokrātisku valstu sabiedriskie mediji, kuros visu nosaka atbildīgais izdevējs, nevis politiskā vadība. Šādi nosaucot BBC vai SR, tiek grauts šo mediju neatkarības respekts. Tas ir nepareizi un kļūdaini. Pat kaitīgi. Pēc ilgas domāšanas Twitter (pirms dažām dienām) šo marķējumu pēkšņi anulēja. Taču uzbrukums brīvajam vārdam (no platformas puses) tas bija.  

Iespējams, ka Twitter ir pārvērties par platformu, kurā piedalīties iespējams tikai anulējot visas sarunas iespējas un norobežojoties no uzbrucēju uzbrukumiem. 

Taču var gadīties, ka šajā platformā piedalīties vispār vairs nevajadzētu.    

Leave a Reply