Droni virs Kremļa un nodevēju tirgus 

Vakardienas aktuālākā ziņā – divi „baismīgi droni“, kas it kā lidojuši no Ukrainas uz Krieviju, lai Kremlī nogalinātu tieši Vladimiru Putinu. Tā ziņo Kremļa mediji. Zeļenskis vakar Helsinkos šo „vēsti“ komentēja lakoniski: „ Mēs neuzbrūkam Krievijai. Mēs aizstāvam savas pilsētas un ciemus“. Pēc viņa domām, Putinu nevajag nogalināt. Labāk nodot viņu starptautiskajiem kara tribunāliem. 

Kāpēc Kremlim pēkšņi ievajadzējās izplatīt šādu neloģisku ziņu?

Iemesli varētu būt vairāki: a) sagatavot savu publiku tam, kas krievi mēģinās „atriebties“ mērķējot uz Zeļenski, b) liela krievu daļa negrib karot un šis tad nu būtu „iemesls“ likt viņiem doties uz Ukrainu, lai „aizstāvētu Kremli“ jeb c) „Tas ir vienkārši. Šādi var labāk piespiest krievus doties uz Ukrainu un karot par Putina idejām“ (Zeļenskis) 

Pāris minūšu garais krievu videoieraksts, ka it kā fiksē vienu no droniem, kuru notriec Kremļa teritorijā, izskatās pēc inscenētas filmas. Kamera nekustās līdzi objektam un ir vēl daži apstākļi, kas liecina, ka filmētājs atspoguļo scenāriju, nevis „notver“ spontānu mirkli.

Kā uvertīra gaidāmajai 9.maija parādei Sarkanajā laukumā, kas tomēr notikšot. Visiem par spīti.      

Krievijas taktika šajā karā ir savāda. Masu manipulācija, neizsvērts uzbrukums, civilo šaušana, infrastruktūras graušana un tagad – nodevēju uzpirkšana par brangu naudu. Pašlaik gigantiskas summas Kremlis maksā tiem, kas Ukrainā ir gatavi savu dzimteni un demokrātiju nodot. Krievus interesē informācija par ieroču noliktavu atrašanās vietām, vācu Leopardu un amerikāņu Patriotu izvietojumu. 

Visu ziemu krievi dragāja kopā ukraiņu infrastruktūru, komunikācijas. Taču ukraiņi nesalūza un palika uz vietas. Tagad – pavasara uzbrukumu priekšvakarā, Kremlis ķeries pie nodevēju kolekcionēšanas. Viņi vēlas zināt kur atrodas munīcija, ieroči un tanki, lai tos būtu iespējams iznīcināt pirms uzbrukuma. „Viņi ļoti vēlas noskaidrot kur ievietota pretgaisa aizsardzības sistēma un Leopard II“ – atklāj Alekss Gorgans.

Kopš augusta jau apcietināti vairāki Ukrainas iedzīvotāji, kuri par 100 000 USD ir gatavi šādas ziņas krieviem piegādāt. Vakar vienu šādu cilvēku apcietināja. Aizturētais ir pusmūža vīrietis no Odesas, kuram ļoti vajadzējis naudu. 100 000 USD krievi piedāvājuši, ja viņš atklās (pārdos) krieviem ieroču noliktavu atrašanās vietas Ukrainas dienvidos. Viņu novēroja, pieķēra un arestēja. 

Naudu par nodevību krievi maksā kriptovalūtā, lai nebūtu iespējams atklāt maksātāju un saņēmēju. Runa nav tikai par nodevējiem militārpersonu vidū. Krievi vervē arī narkomānus un noziedznieku pasaules pārstāvjus, kas lielā mērā jau sen tiek kontrolēti no Krievijas. 

„Krievi visu laiku tiek klāt informācijai no kamerām, kas izvietotas uz šosejām un automaģistrālēm. Tā viņi seko kā un kurp pārvietojas armija un transports. Ir cilvēki, kas no Ukrainas par naudu Kremlim šo informāciju pārdod“- konstatē Gorgans.  

Liela daļa šādu pamaksātu nodevēju ir Ukrainas austrumu sektorā, jo viņi simpatizē Krievijai. 

Informācijas karš ir ļoti nopietna lieta un tāpēc Ukraina ir šādam izaicinājumam gatava. Kamēr sekli nodevēji pārdod krieviem transporta kustību Ukrainā, tikmēr valdības līmenī tiek darīts viss, lai neviens netiek klāt patiesajiem plāniem un īpaša nodaļa Kijivā strādā ar melīgas informācijas sagatavošanu un izplatīšanu. „Šī darba daļa ir ļoti svarīga. Katru dienu tiek sagatavota nepatiesas informācijas plūsma ar mērķi to iebarot krieviem. Tas arī izdodas. Viņiem piegādā melus un Kremlis vēl par to samaksā“, –  konstatē Alekss Gorgans (SvD)

Eksperts Jans Hallenbergs uzskata, ka šī ir ļoti gudra un tālredzīga kara darbības taktika. „Krievi izmanto savu nodevības uzmudrināšanas taktiku, lai izsistu no līdzsvara ukraiņus. Okupētajās austrumu zonās tas viņiem izdodas vieglāk. Protams, ka visos laikos būs cilvēki, kas būs gatavi visu nodot par naudu. Tā tas ir. Jāpieņem, ka šie informētāji strādā visu gadu un tāpēc daudzas ukraiņus neveiksmes ir tieši šo nodevēju roku darbs“.

Pēc viņa domām šie nodevēji neko neizmainīs kara gaitā. Viņi varot sabojāt detaļas, bet nevar sagraut lielas lietas. 

Ilmari Kaiko (kara eksperts) jau ievērojis, ka krievi šim nolūkam izmanto „ spēles“ internetā. Nodevējam it ka piedāvā spēlēt spēli ar Leopardiem un Himariem un aicina šim nolūkam Ukrainas karti. Naiviem tas izskatās pēc spēles, bet faktiski ir veids kā saņemt informāciju no nodevējiem.   

Vakar medijos uzzinājām, ka Krievija pašlaik aktīvi nodarbojas ar zemūdens kabeļu sabotāžu, lai traucētu NATO valstu interneta komunikāciju (Reuters)

Hersonā ieviesta komandanta stunda. Iespējams, ka tas saistīts ar gaidāmo ukraiņu pavasara uzbrukumu. (TT, The Guardian)

Vakar krievu atkala uzbruka Kijivai ar irāņu droniem. Visus dronus ukraiņi notrieca, taču trauksme naktsmieru visiem Ukrainas galvaspilsētā tomēr iztraucēja. Taču Hersonai klājas smagi pēc krievu dzelzs raķešu lietus.

Rodas iespaids, ka Krievijas kā lielvalsts stundas (palikušās) var sākt skaitīt.

Leave a Reply