Decibelu pirāti Ventspilī. Vara pārdod manu miegu.

2012. gada 21. jūlijā

Kolāža no Google

 

Šodien krosiņu gar jūru noskrēju novēloti. Vakar piespiedu kārtā nācās noklausīties kempinga diskotēku, jo vietējā pašvaldība šeit nosaka pilsētnieku un pilsētas viesu gulētiešanas laiku un tas bija pārdots starptautiskam pasākumam. Atbraucēji skaļi dzīroja un mums, blakus māju un viesnīcu iemītniekiem bija jānoklausās. Piespiedu kārtā. 

Primitīvs diskžokejs un viņa repertuārs tepat līdzās (pāris priedes tālāk) vakar naktī klaigāja, cik skaļi vien iespējams un mēs visi (gulētgatavie)  bijām spiesti īsināt nakts stundas ar patīkamām sarunām, visiem spēkiem ignorējot lielo troksni, kas spiedās cauri aizvērtiem logu stikliem un rāmjiem līdz nakts vidum.

Normālā valstī 23.00 tiek pārtraukti visi publisko decibelu ražotāji.

Latvijā tā nav.

Te katras pašvaldības vadītājs var diktēt mūsu gulētiešanas laiku.

Tāds likums esot Latvijā.

Tāpēc mēs esam unikāli.

Vara pie mums nosaka ne tikai finanšu politiku, bet arī miegu un caur to diktē manu un jūsējo veselības stāvokli.

Vietējā vara šeit nosaka kad es drīkstu gulēt un kad nē.

Ja pašvaldībai vajag, tad atbraucēji var ”nopirkt nakts klusumu”, plosoties un gārdzot vai nu līdz vēlai nakts stundai vai pat līdz rītam.

Vai nav grandiozi?

Pirms pāris gadiem nācās šeit Kurzemē saskarties ar līdzīgu problēmu. Toreiz biju noīrējusi samērā dārgu kempinga istabiņu pie stāvkrasta Jūrkalnē, kur visu nakti nebija iespējams gulēt, jo 100 metrus tālāk kempingā Sīļi vietējā pašvaldība bija atļāvusi turienes īpašniekam rīkot nakts tusiņus lieliem, kliegtgataviem uzņēmumiem.

Brēkt un klaigāt pa nakti esot liels luksus. Katram to neatļauj. Tikai tiem, kas par trokšņošanu naktī ir gatavi samaksāt brangu naudu, var atļauties šo unikālo iespēju – trokšņot un nesodīti neļaut gulēt citiem.

 ”Kliedzamā laika” pārdošana naktī esot šī reģiona biznesa ideja.

Toreiz kāds liels Latvijas uzņēmums Sīļos, Jūrkalnē divas diennaktis rīkoja dienas un nakts pasākumu ar mīklainu nosaukumu – ”sporta spēles”. Būtībā šī aktivitāte bija kolektīvās dzeršanas un nakts ālēšanās pasākums. Brēcēji un vientuļie zombiji izbaudīja iespēju ķērkt un klaigāt mikrofona visu nakti. Viņi sludināja pie mikrofona visu, kas vien ienāca prāta – ”o mamma!”, ” stulbenis no Gulbenes”, ” tā jums vajag – negulēsiet maitas, mēs to noteiksim!” – utt.  Mēs (tie, kas gulējām gultiņās viesu namos blakus kempingā)  bijām spiesti skatīties griestos un izgulēties pa dienu, jo nakts melnumā ”sporta spēļu”  plosīklas mums neatļāva laisties snaudā pat līdz rīta gaiļiem. Visvairāk toreiz man bija žēl bija mazu bērnu un viņu vecāku, kas nomocījās galīgi.

Miega trūkums nav patīkama lieta.

To zina katrs, kam šo riebīgo efektu ir nācies piedzīvot.  Īpaši pretīgi, ja esam noīrējuši istabiņas atpūtai, bet decibeli aiz loga mums piedāvā akustisko spīdzināšanu Gvantanamo stilā.

Tagad man atkal jārēķinās ar līdzīgu situāciju tajā pašā Kurzemē.

Šoreiz Ventspilī.

Šovakar te turpina dārdināt vietējā motociklistu salidojuma diskotēka.  Paši ”mocīši” jau nav vainīgi, ka organizētāji izvēlējušies nakts koncertiem pilsētas teritoriju.

Pats Ventspils galva ”papus A.L.” esot šī pasākuma entuziasts, tāpēc pat vietējā pašvaldības policija nakts vidū atteicās braukt uz apklusināt kempinga trokšņotājus, lai gan atzinās, ka viņiem esot atļauts dārdināt pastiprinātājus ”līdz vieniem”. 

” Mēs tur neko nevaram izdarīt” – pēc 02 naktī vakar telefoniski atzinās vietējās pašvaldības policists.

” Brauciet un izraujiet viņiem to štepseli no kontaktiem” – es aicināju kārtībnieku.

” Nē, mēs to nevaram izdarīt”, – viņš nopūtās.

Un troksnis turpinājās.

Izskatās, ka Lemberga sindroms šoreiz darbojas un nostrādāja ļoti nesimpātiski.

Ļoti. 

Nožēlojami, ka Latvijā pašvaldības var noteikt savu iedzīvotāju gulētiešanas laiku, pārdodot nakts stundas ciemiņiem trokšņošanai.

Decibelu bizness pieprasa attiecīgā likuma pārskatīšanu.

Steidzamības kārtībā.

Iedzīvotāju tiesības gulēt ir augstāka kategorija nekā pašvaldības vadītāju vēlme nopelnīt, pārdodot nakts klusumu viestrokšņotājiem.

Tik vienkārši tas ir.

Lūdzu nomainiet šo likumu.

Atgrieziet Latviju civilizētas valsts apritē.

Ar obligāto aizliegumu trokšņot pēc plkst. 23.00

Vēl jo vairāk tāpēc, ka Ventspils sevi profilē kā ģimenes atpūtas vietu.

Šo luksusu pagaidām izbaudīt nav izdevies daudziem.

14 comments


 1. Sandras raksti parasti ir saturiski interesanti un vienkāršoti lasāmi. Bet nu šis gan laikam “vētra ūdensglāzē” vai “izpūš ziloni no mušas” stilā.
  Var jau atsaukties uz Zviedrijas un vēl kādu praksi, bet vai tiešām visur ārzemju likumi ir labāki par mūsējiem?
  Šoreiz mūsu likumi ir ļoti OK, jo ja saskaņo ar pašvaldību, tad visiem pārējiem jābūt mierā ar to!
  Tūlīt jau nākamnedēļ būs liela krievu mūzikas(?) balle krastmalā Rīgā (arī pa nakti), līdz ar to jābrīdina Sandras kundze, lai neapmetas Vecrīgas viesnīcās uz šo laiku.


  • Šoreiz mūsu likumi nav labi. Tie jāmaina, jo nav visas sabiedrības interesēs.

   Varai nav jāklausa. Vara ir mūsu pilnvarotie pārstāvji un valsts ir priekš mums nevis mēs priekš valsts.

   Es nepūšu mušas, es vienkārši paužu civilo nepiekāpību, jo PSRS laika “varas diktāts” manā dzimtenē vairs nedarbojas. Vara ir mūsu vēlētie “tautas kalpi”, kuriem jākalpo mums. Par Maskavas gaidamajiem decibelu jandāliņiem Vecrīgā būs jāpacīnās. Ušakovs ar šo pasākumu riskē.


 2. Esmu bijis tajā normālajā valstī, astoņos vakarā visas ielas tukšas, visi sēnes salīduši alās! Man labāk patīk mana normālā valsts, kurā cilvēki brīvdienās atpūšās un svin!


  • Kāpēc man būtu jāpiedalās Tavās svinībās, ja man ir pašam savas, bet Tavas svinības traucē manām svinībam!

   Autore, manuprāt par to raksta ka vajaga empātiju pret citiem, ka visa Ventspils varbūt negrib piedalīties līdz trijiem rītā motociklistu party, bet grib savu party, kas citiem neuzbāžas ar savu troksni?

   Tas ir kultūras jautājums, ja Tu to saproti?


 3. Ir teiciens: Ventspils ir pilsēta ar rītdienu, bez šodienas….
  Tai pilsētā, izskatās, mainīt kaut ko var tikai Londonas tiesa, jo pašlaik elektorāts ir nopirkts ar druskām no karaļa galda, pārējie var iet bekot.
  Valsts mērogā – varas decentralizācija ir labi un it kā jau nav slikti, ka pašvaldība var noteikt kaut kādas vietas, kur var trokšņot, ja pašvaldība parūpējas par iedzīvotāju labsajūtu. Piemēram, ja vienīgais, kam traucē skaļā mūzika, ir tuvumā esošā rūpnīca, kas pati trokšņo. Jautājums ir, kā, veicinot varas decentralizāciju, panākt, ka tā strādā iedzīvotāju, nevis šauru interešu loka labā?


  • Jān tā tas ir – šaurās intereses pagaidām dominē ne tikai šajā jomā. Man liekas, ka ir tādas fundamentālas vērtības ka cilvēku veselība ar kurām improvizēt ir barbariski. Vēl interesanti, ka mēs neko nemākam svinēt pa dienu. Tikai pa vakariem un naktīm. Tā ir jau cita tēma, bet cieši saistīta ar tautas nākotni. Ja nepiedalās berni, tad svētki ir garām. Es te domāju draugus, gimeni un nevis pilsētas svētkus vai zīmēšanas konkursus… Vai nebutu pienācis laiks generēt Līgo svētku aktivitātes arī pa dienu, kopā ar bērniem?


 4. Liekas, ka Ventspils nav Latvijā kādas vēl atrunas par trokšņiem. Es dzīvoju Mārupē un tur pēc 23.00 nedrīkst skaļi dārdināt mūziku ir pasākums nav pasākums nedrīkst un viss. Man kaimiņam meita laida mūziku tā ka pus Mārupe dārdēja mūsu pašvaldības policija atbrauca pat bez zvanīšanas un to ļembastu aizklopēja.


 5. Jūrmalā vēl trakāk. Majoros, Jomas ielā 64, kur ēku apsaimnieko tāda Barča, netiek prasītas ne kādas atļaujas. Kad ienāk prāta, tad arī saceļ troksni. Pašvaldībā sūdzības netiek ņemtas vērā. Atliek iet uz Administratīvo tiesu un par faktisko rīcību prasīt morālo kaitējumu. Varbūt tikai tad kaut kas mainīsies?


 6. Jāatdzīst, ka abi šie god.Veinbergas kundzes bloga ieraksti mani vienkārši nošokēja!!
  Negribētu to uzskatīt par autores seklumu, jo šai gadījumā tā nevajadzētu būt (?).
  Drīzāk piemērs, cik tomēr autore ir ‘atrauta’ no lielākās Latvijas sabiedrības daļas!

  Kāpēc gan zvanīt Geslem, varējāt jau uzreiz Aivaram!
  Vai arī kādam citam ietekmīgam Jūsu zvanu cienīgākam pārstāvim.


  • Nē, es neesmu “atrauta no lielākās sabiedrības daļas”- kā Jūs norādāt. Esmu tāda pati pilsone kā visi pārējie un tāpēc zvanu policijai. Tieši tāpat kā to darītu arī Jūs šādā gadījumā. Gesle nav policists un nav vainīgs, ka viņa mūziku “dragā” diskoteka pēc pusnakts un neļauj gulēt visam mikrorajonam. Man noteikti nevajag zvanit nevienam “pazīstamam” vai “ietekmīgam” cilvēkam, jo žurnālists ir mazā cilvēka aizstāvis, nevis “lietu bīdītājs savās interesēs”. Jā, man sabojāja atvaļinājumu. Ne tikai man, bet vēl daudziem šīs pilsētas viesiem un ir jādomā par to vai šo nakts dzīru dēļ ieteikt šo pilsētu kā tūrisma objektu ceļotājiem no tālām un tuvām zemēm. Jūrmala zaudējusi Zilo karogu, Ventspilī – neļauj gulēt pa naktīm. Nabaga valsts tūrisma organizētāji, ar kādiem argumentiem lai viņi tagad strādā?
   Pieļauju, ka nakts dzīru organizētāji Ventspilī vispār nezina ka akustika daudzstāvu ēku rajonā ir tik savāda, jo atbalso skaņu un to pamatīgi pastiprina. Istabā man bija sajūta, ka televizors skan “uz pilnu klapi”, lai gan diskotekas skaņa Ventspilī “nāca” no tuvējās meža estrādes kempingā 03. naktī. Nevarētu būt, ka dzīru organizētāji to zina un spīdzina regulāri vietējos iedzīvotājus? Tik ļauni negribētos domāt.
   Man šis fakts bija jāpasaka skaļi, jo vietējie baidās par to atklāti runāt.
   Vēl varu pateikt, ka Venstpilī nav arī normālu sieviešu un vīriešu apģērbu veikalu. Ne Zara nedz kāda cita no starptautiskajām ķēdēm. To, starp citu, man vakar izstāstīja venstpilnieces. Viņas baraucot iegādāt apģērbu uz Rīgu, uz Spici un pat Alfas centru!!! Vai Alfas centram nevajadzētu ieviest īpašas atlaides šīm dūšīgajām ceļotājām no Kurzemes, kas brauc pēc kleitām pāri pusvalstij, jo pašmājās līdzvērtīgu veikalu vienkārši nav. Kā Jūs domājat, kurš pie tā vainīgs? Pers Gesle?


   • Jēziņ.. Jūs to nopietni?!!
    Sāk likties, ka Jums ir tik pat daudz kopīga ar “mazo cilvēku” interesēm,
    kā Starptautiskajam Valūtas Fondam!
    Par sabojāto atvaļinājumu piekrītu, bet dažreiz “shit happens”.

    Par “nabaga valsts tūrisma organizētāji”..
    Šo es nesapratu, kas Jūsuprāt ir tie “valsts tūrisma organizētāji?
    Domāju, ka tik liels tūristu pieplūdums Ventspilī varētu būt vēl tikai pilsētas svētkos.
    Nu ja, Jums jau tos ‘barbarus’ par tūristiem grūti nosaukt, bet varbūt kāds ‘īstais’ tūrists atbrauca tieši dēļ šī pasākuma, ne?

    Par “vietējie baidās runāt”..
    Jums nav nekādas nojēgas, par ko Ventspilī baidās, un par ko nebaidās runāt!

    Par tiem veikaliem.. nu tas bij kronis visam!!!
    Vai Jūs zināt, ka Latvijā nav neviena IKEA veikala?!!! Kā Jūs domājat, kurš pie tā vainīgs? Aivars Lembergs? 🙂

    Bet ‘mazā cilvēka aizstāvis’ skanēja labi.. Ventspils kontekstā!! 🙂


    • Tāda parupja Jums tā komunikācija, laikam reti iznāk komunicēt ar izglītotākiem cilvēkiem. Traki kategoriska arī, jo briesmīgi cenšaties novilkt mani līdz savam līmenim. Savādi, ka Jūs visu zināt labāk par mani, ieskaitot manu distanci pret mazo cilvēku. Laikam kaut kas Jums nav labi saskatāms. Tā gadās. Acīmredzot ļoti pavirši lasāt. Man faktiski ir “nojēga” par stipri vairāk lietām nekā Jums šķiet.Par IKEA veikaliem Latvijā esmu gatavojusi vairākus sižetus arī LTV, kurus jūs, šķket, neesat redzējis. Tā arī gadās. Paldies par vulgāro uzmudrinājumu. Laikām elegantāk Jums neizdodas. Labi piedosim. Mazajam cilvēkam visu var piedot. 🙂 Esmu augstsirdīga.

Leave a Reply