Emigrācija ir arī Zviedrijā. Talantīgākie aizlido.

2011. gada 14. novembrī.

Nodokļi dzenā cilvēkus un piespiež mainīt darba vietas. Zviedri nav izņēmums. Viņu augstie nodokļi kļuvuši par šķērsli valsts darba tirgus tālākai attīstīšanai.

Globalizētajā vidē darbaspēks rīkojas brīvāk un pārvietojas straujāk.

Valdība pašlaik gatavojas izskatīt izmaiņas savā nodokļu likumdošanā, lai noturētu zviedrus uz vietas. Pašmāju darba tirgū.

Līdz šim ārzemju ekspertiem Zviedrijā tika radīta izņēmuma iespēja – samazināt vietējos nodokļus sev par labu ( tā saucamais – ekspertu nodoklis).

Zviedriem (par to pašu algu) nācās maksāt ragā savai valstij pēc vecās shēmas.

Tagad likumi tiks mainīti.

Tiks mēģināts nobremzēt kvalificētā darbaspēka aizplūšanu no Zviedrijas.

Ikvienai valstij ir svarīgi piesaistīt un saglabāt augsti kvalificētus darbiniekus.

Tikko publiskotais pētījums  – Cirkulär migration och utveckling (SOU 2011:28) liecina, ka katrs trešais 2010. gadā Zviedrijā ieceļojušais un darba atļauju saņēmušais ārzemnieks, ir ar augstāko izglītību, augsti kvalificēts.  Galvenokārt IT inženieri no Indijas un ārzemju ārsti.

Vienlaikus turpina izceļot paši zviedri.

Dodas uz ārzemēm un paliek strādāt tur.

Izglītības Departamenta 2010. gada analīze liecina, ka apmēram 5000 izglītoto zviedru katru gadu atstāj dzimteni, lai strādātu ārzemēs.

” Mums jālikvidē sistēma, kad pase nosaka cik liels nodoklis mūsu valstī katram strādājošajam jāmaksā”, – šodien, savā ievadrakstā uzsver SvD.

Lasītāji nenogurst apspriest šos priekšlikumus.

Kāds diskusijas dalībnieks pievērš uzmanību citai tēmai – ” varat mainīt likums cik vēlaties, taču pats galvenais nav nodokļi. Galvenais iemesls (kāpēc es pārcēlos darbā uz ārzemēm) bija:  1) alga, kas man šeit ASV ir trīs reizes lielāka, 2) nožēlojamā spiediena mentalitāte, kas mums zviedriem tā raksturīga (ir jāiederas darba vietas hierarhijā, jāievēro pakārtotība princips, nedrīkst lekt acīs). Te visu nosaka mans darba rezultāts; 3)karjeras iespējas (ja labi strādāju man paceļ algu vai maksā prēmijas), Zviedrijā visiem paaugstina vienādi +2% katru gadu; 4) te man ir labākas iespējas strādāt progresīvi! Viss!!!

Cerams, ka likuma rakstītāji Stokholmā un Rīgā iepazīsies arī ar sabiedrības domām.

Pasaule ir atvērusies un cilvēki lido projām.

Nav slikti.

Gājputni vienmēr atgriežas.

Arī tie, kas  … neiederas.

Leave a Reply