Iepirkšanās maratons Stokholmā

Iepirkšanās maratons Stokholmā | Kur un ko pirkt Stokholmā? 

Zviedrijas galvaspilsētā ir daudz, dažādu veikalu, tāpat kā visās citās metropolēs. Lielākā daļa no tiem grupējas ap noteiktām ielām, kā bites ap medus kāri, veidojot noteikta profila “iepirkumu zonas”. Jūsu ieskatam piedāvājam vairākus maršrutus pa Stokholmas centru, kas ietvers četras “galvenās veikalu ielas” jeb kvartālu ķēdi. Gribētu uzsvērt, ka ieteiktie “iepirkšanās maratona” maršruti nenozīmē, ka šajos veikalos jums, kā tūristiem, noteikti jāiegādājas mantas un jāatstāj sava nauda. Ieteikto drīzāk būtu jāuztver kā savdabīgu ekskursiju, kura iepazīstinās ar stokholmiešu gaumi, stilu un ikdienu.

Iepirkšanās maratons pieprasa laiku, uzmanību un enerģiju. Tāpēc apbruņojieties ar pacietību, ērtiem apaviem un iespējami mazām mugursomām.

Pirmā iepirkumu maratona kārta, Bibilotekas iela (Biblioteksgatan).

Īsa bet kolorīta distance. Tēma: mode, modernais. Cenas – nesamērīgi augstas.

Starta vieta – Normalmes laukums (Norrmalmstorg). Nostājieties ar muguru pret Jūras ceļu (Strandvägen) un dodieties Karaliskās bibliotekas virzienā, kuru var no laukuma saskatīt ielas pašā galā. Šeit koncentrējušies daži visdārgākie un arī kvalitātes ziņā interesantākie Stokholmas veikali. Patiks tiem, kas interesējas par apģērbu modi.

Zviedru preču zčīme Filippa K un Nilson apavu veikals. Te var apskatīt un iegādātiesmodes apavus.  Pretējā pusē tā sauktajā Ņujorkas stilā izveidotais veikals, kura īpašnieki mēdz mainīties. Patlaban (grāmatas tapšanas brīdī) šajās telpās izvietojies Kookai. Neatkarīgi no tā, ko šajā veikalā pārdod, apskatiet iekštelpas. Šīs ir vienas no glītākajām veikalu telpām Stokholmā.

Izcili eleganti un dārgi modes apģērbi. Iepirkties šeit ieteicams tikai tad, kad Zviedrijas galvaspilsētai veļas pāri “cenu atlaižu vilnis”, t..i, pēc Jaunagada ziemā un Jāņu svinībām vasarā. Tad arī Stokholmas visdārgākajos veikalos  dažas kvalitātīvas preces var iegādāties ar atlaidi līdz 70%. Par cenu atlaidēm veikali ziņo ar lieliem uzrakstiem “REA“, kas nozīmē “realizācija par pazeminātām cenām” jeb izpārdošana. Šādos gadījumos arī ikdienā tik dārgo “Armani” var nopirkt krietni lētāk.

Šķērsojot ielu un stūra jūs sagaidīs zviedru jaunākās paaudzes iepirkšanās vieta itāliešu apavu veikals Rizzo. Apavus te izmēģina visu vecumu un gaumju cilvēki. Dāmas un kungi. Veikals piedāvā ar iegādāties kopā ar apaviem arī atbilstošu rokassomiņu.

Tālāk seko vesela virkne modes apģērbu veikalu, sākot ar  brīvajā laikā paredzētu kungu apģērbu, piemēram, zviedriem piederošajiem Peak Performance, MarcoPolo, Gant, Jackpot u.c. Pastaigas galā jūs sagaidīs jau iepriekš pieminētais restorāns East.

Pa labi, pāri ielai ir redzama “sēne” un aiz tās ieeja nākamajā veikalu sērijā jeb “Lielajā galerijā” (skat. nodaļu “veikalu galerijas”)

Otrā iepirkumu maratona kārta. Nybrogatan.

Distances sākums pie Karaliskā Dramatiskā teātra. Nostājieties ar muguru pret jūru un to pašu Jūras ceļu (Strandvägen) un sāksim ceļu augšup. Pret kalnu. Vispirms apskatiet teātra fasādi, tad atveriet durvis un aplūkojiet salonu pirmajā stāvā un iepazīstieties ar biļešu kasēm. Stils pamanāms jau ar neapbruņotu aci.

Tālāk seko maratona starta vieta uz Nybrogatan tā, ka pa labi no jums teātra siena. Kreisajā pusē aiz veikals “Fired Earth” Nybrogatan 3, tas ir specializēts veikals ar roku darinātām flīzēm un citiem ļoti ekskluzīviem apdares materiāliem, krāsām un dekoratīviem audumiem.  Te pārdod pēc Kelly Hoppen un Kevin McCloud skicēm veidotus izstrādājumus, kas atšķiras ar ļoti atturīgu eleganci un ļoti augstu kvalitāti. Veikals sadarbojas ar Zviedrijas vadošajiem interjera dizaineriem un piedāvā klientiem ļoti oriģinālus risinājumus. Te var apskatīt flīzes no Francijas un Meksikas, krāsas un audumus no Anglijas, ar roku darinātas terakotas grīdas no Spānijas, marmoru no Itālijas, dabisko šīferi no Ķīnas, Indijas un Āfrikas. Mozaīkas no Japānas un Tunisijas. Noteicošais kvalitāte, oriģinalitāte, veiksmīga detaļu izvēle un dizains.

Aiz krustojuma labajā pusē teātra restorāns. To sauc par Dramatenrestaurang Frippe” un jau atverot durvis var redzēt pazīstamu aktieru fotogrāfijas, kas grezno šī restorāna sienas. Te var nobaudīt pusdienas priekšpusdienā un apmeklējot šo restorānu arī izrāžu starpbrīžos vakaros. Restorānu ar teātri savieno tunelis.

Pusdienu laikā, jeb kā Zviedrijā pieņemts teikt “lenča laikā”, maltītes šeit (tāpat kā citur Stokholmā) tiek  piedāvātas no 11.00 līdz 15.00. Šajā laikā stokholmieši ieturas. Tipiski, ka šajā laikā ēdiens ir pieņemamās cenās un vislētākais un labākais šajā laikā ir tās sauktais “dienas ēdiens” (dagens rätt), t..i, tieši šodien paredzētais. Viena daļa stokholams kafejnīcu un restorānu atzīmē atsevišķi šo “dagens rätt” , izdalot to no pārējo ēdienu klāsta. Pie “dienas ēdiena” parasti automātiski pienākas arī salāti ar maizi un sviestu (pirms siltā ēdiena), bezmaksas dzēriens (minerālūdens, sula vai tml.) un kafijas tase pēc maltītes. Smalkākos restorānos “dienas ēdiens” netik īpaši izdalīts, taču ēdiena kartē lenča laikā norādīti ēdieni: visās nedēļas dienās, t..i, pirmdienas pusdiena, otrdienas pusdienas u.t.t. Vienmēr izvēlei piedāvā arī veģetāriešiem paredzētos ēdienus. “Frippe” nav lēta pusdienošanas  vieta, te jārēķinās ar vismaz  100 kronu pusdienām vienam cilvēkam, taču cena ir vienāda pusdienlaikā un vakaros. Tiem īpašajiem teātra draugiem, kas noteikti vēlēsies iebaidīt šeit pusdienas vai vakariņas, var ieteikt ēdienus ar lasi, kas zviedriem vienmēr izdodas un  pieder “Frippes” klasisko maltīšu grupai.

Nākamakā krustojumā pa labi konservatīvu apavu veikals “Jerns“, kuru bieži apmeklē karaliskās ģimenes dāmas.

Labajā pusē ieejas durvis Ziemeļu galerijā (Nordiska Galleriet). Te izvietotas ziemeļu dizaineru mēbeles. Salons paredzēts sabiedrisko telpu un privātu dzīvokļu iekārtojumam. Mode mainās, līdzi pārveidojas arī mēbeles un galerijas dizaineri piemērojas laika prasībām, moderno funkciju noteikumiem un elegances tradicijām.  Ieteicams iepazīties ar šo kreatīvo kultūru, krāsu sabalansētību, funkcionālo stilu. Te sastopami visu vadošo pasaules dizineru darbi: Fabiani, Corbusier, Cittero, Ponti, Scarpa, Aalto, Wegner, Jacobsen u.c. “Kopš 1913. gada mēs piedāvājam arhitektu un dizaineru zīmētas mēbeles un uzskatām, ka oriģināls vienmēr ir interesantāks nekā kopijas”, – rakstīts galerijas katalogā.  Pievērsiet uzmanību ne tikai mēbelēm bet arī lampām, krēsliem, plauktiem un detaļām. Nenobīstieties no cenām. Māksla maksā naudu.

Galerija izvieto savus eksponātus vairākos stāvos un lielākā daļa zviedru dodas šurp lai gūtu iedvesmu un smeltos zināšanas par patlaban modernāko šajā jomā. Tāpēc – droši uz priekšu! Iespējams, ka visas idejas jūs neuzrunās, taču zināma pieredze pēc galerijas apmeklējuma, palīdzēs arī jums pārkārtot sava privātā dzīvokļa mēbeles vai rosinās idejas nākotnē.

Pretējā pusē sirmām kundzēm sens modes parfimērijas un rotu veikals “Flodin“. Te tiek piedāvāts visplašākais matu sprādžu un rotājumu sortiments pilsētā. Matu sprādzēm ir jābūt īpaši apstrādātām, lai tās lietošanā būtu ērtas, liela svētku rotas lietu izvēle (īpaši auskari, klipši un kaklarotas) un pareizo seno smaržu piedāvājums, piemēram Robert Picuet  Fracas“, kas, it kā neesot nopērkams nekur citur pilsētā un to savulaik lietojusi Grēta Garbo.

Tagad mēs esam nonākuši pie Ostermalmes laukuma. Pēc laukuma apskatīšanas dodieties iekšā tirgus paviljonā. Pēc tam tālāk nogriezieties pa kreisi no Nybrogatan, pa Humlegårdsgatan uz bibliotekas pusi. Apbus ielai būs redzami apģērbu veikali, dāmām.

Ieraudzīsiet “Ingelsta kalkon“, kas nozīmē ēdienu veikalu, kurā tiek piedāvāti izstrādājumi no tītaru gaļas. Veikala pirmajā vitrīnā redzamas desas, filejas, pastētes, salāti, taču ejot dziļāk,  var redzēt arī nelielu kafejnīcu, kurā piedāvā tītaru maltītes promnešanai un apēšanai “uz vietas”.  Iesaku sinepēs marinēta tītara krūtiņas šķēles ar rīsiem un marinētām saknēm. Tas maksā 40 kronas. Krāna ūdens tiek piedāvāts bez maksas (starp citu, stokholmieši ir ļoti lepni, ka krāna ūdeni Zviedrijas galvaspilsētā var droši nevārītu lietot uzturā). Svaigs un nevis atsaldēts vai konservēts ēdiens.

Turpinot ceļu uz priekšu nonāksiet līdz lielajai ielai, kās tā arī saucas Storegatan. Griezieties pa kreisi un jūs nonāksiet atkal pie jau pazīstamās “sēnes”.

Trešā iepirkšanās maratona kārta

Distances sākums Karalienes iela (Drottninggatan) no Sergela laukuma (Sergels torg) līdz Tegnēra ielai (Tegnergatan). Cenu līmenis zemāks nekā iepriekšējās “distancēs”. Starta vieta pie lielveikala “Åhlens“. Foto: YouTube.

Visu ceļu nāksies rēķināties ar apģērbu un apavu veikaliem, kas atkārtosies ritmiskā secībā. Uz stūra veikals Impulss, kas piedāvā modes apģērbus jauniem cilvēkiem. Labs džinsu piedāvājums, kā arī apavi un rotas. Ielas otrajā pusē lielais Hennes & Mauritz, kur iespējams nopirkt gandrīz visu, jūsu garderobei nepieciešamo, tāpat arī kosmētiku un rotas.

Kreisaja pusē kārtējais indiešu stila veikals Indiska, kas piedāvā ne tikai apģērbu bet arī somas, interjera detaļas, svečturus u.c. pievilcīgas mantas. Ielas otrajā pusē cimdu un somu veikals Handskmakarn. Te atrodami cimdi un somas, ieskaitot teātra somiņu un glazē cimdus. Līdzās sporta veikals Stadium, bet ielas pretējā pusē 57. namā klasiķis Buttericks.Te pircējiem tiek piedāvātas “šausmu maskas” un ”šausmu lietas”, priekšmeti svētkiem, maskas un karnevāla tērpi ne tikai bēnriem bet arī pieaugušajiem.

Pretējā pusē visvecākais šī ielas veikals – aptieka Ugglan (Pūce), dibināta 1798. gadā.

Tālāk seko lielveikala PUB abas ēkas (ar tūristiem paredzētu suvenīru nodaļu pagrabstāvā) un aiz tām, pēc Kungsgatan šķērsošanas labajā pusē jūsu skatieniem pavērsies audumu veikals Sidencarlson 80. namā, kas dibināts 1873. gadā. Šis veiklas specializējas zīda un vilnas audumu pārdošanā un katru mēnesi iztirgo vienu kilometru zīda! Plānos zīdus veikals iepērk no Ķīnas, biezākos jeb tā dēvētos “Tai zīdus” no Taizmes un Indijas.

Aiz Ulofa Palmes ielas  labajā pusē ķīniešu veikals China, kas noderēs tiem, kam patīk vīraka sveces, miniatūras un citi austrumu priekšmeti. Paejiet garām ielas namam, kura ieeju greznos uzraksti “Rakstnieku nams” un “Dramaturgu apvienība” un dodieties cauri iekšējā pagalma apstādījumiem uzraksta “Bad” virzienā.  Šeit, šajā vietā izvietojies senākais Stokholmas jūgenstila pedbaseins, kas celts 1904. gadā un saucas “Centralbadet” jeb “Centrālā peldvieta”. Pie ieejas foajē ievietots neliels restorāns un aiz stikla durvīm labi redzamas baseina iekštelpas, kas ir apskates cienīgs pasākums. Tiem, kam ir vēlēšanās nopeldēties un pasauļoties vasarā jumta izbūvē, var to darīt, turpinot ceļu iekštelpās nākamā uzraksta “Bad” virzienā. Pa kāpnītēm nokāpjot pusstāvu zemāk, nonāksiet pie ieejas. Te var noīrēt pedkostīmu/peldbikses un dvieli, taču vienreizējās ieejas maksa ir samērā dārga. Tajā ietilpst pelde baseinā, trenažieru zāle, romiešu-turku pirts, “sauļotava” uz jumta, burbuļvannas, atslābināšanās vannas, tvaika vannas.

Tiem, kas nav gatavi peldēties, pietiks ar telpu un peldbaseina apskati caur stiklotajām durvīm foajē. Turpinot ceļu “uz augšu” pa Karalienes ielu, nonāksiet pie pie iecienītā posteru un afišu veikala Frameland. Turpinot ceļu tālāk, sastapsiet savdabīgu audumu veikaliņus, sudrablietu pārdotavu un vēl citas sīkas, oriģinālas un apskates cienīgas vietas.

Ceturtā iepirkšanās maratona kārta

Vecpilsēta. Dosimies no iepriekšējās starta vietas pretējā virzienā, t..i, uz Zviedrijas parlamenta namu. Pirms tā, uz tiltiņa,  pavērosim pa kreisi Stokholmas pilsētas nama zeltīto “trīskroņu” torņa rotājumu un dosimies tālāk tūristu “brodveja” – Västerlånggatan virzienā.

Šo ielu tūristi apmeklē visbiežāk un tāpēc visi veikaliņi šeit pakļauti pilsētas viesu interesēm. Sensenos laikos ieliņa atradās tieši pie pilsētas aizsargmūra. Pašā krastmalā. Taču vecpilsēta pletās plašumā uz savu atkritumu rēķina un pa labi izveidojās veseli namu kvartāli. Tagad ēkas, kas atrodas pa labi no “tūristu brodveja”, it kā lēni grimstot, taču tūristus šie procesi nespēj traucēt. Ejiet droši tālāk pa šo ieliņu un mazāk domājiet par kvartāla iegrimšanu bet vairāk par tūristu slazdiem.  Ar pēdējiem jāsaprot veikali, kas pārdod pilsētas viesiem paredzētās mantas par nesamērīgi augstām cenām. Tāpēc, pirms iegādājieties, iecerēto preci, pamēģiniet salīdzināt šīs pašas mantas cenu dažādos veikalos un neiekrītiet pirmajā “tūristu slazdā”.

Šajā ielā bieži mainās veikaliņu īpašnieki, piedāvājums ir līdzīgs tāpēc atzīmēšu tikai dažus objektus, kas saglabā savu statusu un nepazūd laika gaitā.

Ielas pašā sākumā atrodas parlamenta informācijas centrāle jeb Riksdagens Infocentral, kurā varat iepazīties ne tikai ar parlaemta politiķu darbu bet arī ar likumiem, uzzināt tikšanās laikus ar politiķiem, partijām un nopirkt atmiņai, piemēram, suvenīrus ar Zviedrijas riksdāga (parlamenta) emblēmu. Piemēram jubilejas glāzes ar “trīskoņu rotājumu”, lietussragus un citus suvenīrus. Starp citu, Zviedrijas parlaments ir atvērts apmeklētāju ekskursijām un sēžu zālē īpašā balkonā notiekošajā (sēžu norisē) var klausīties gan zviedri gan tūristi no ārzemēm.

Līdz pat Dzelzslaukumam seko neskaitāmu interesantu suvenīru veikalu ķēde.

Visbeidzot ielas galā, tajā pašā Dzelzslaukumā (Järntorget), ievērosiet kā Dienvidu bankas nama priekšā stāv Everta Taubes statuja. Nofotografējieties kopā ar šo mākslas darbu, tas nesot laimi. Tepat līdzās atrodas senā  Sundbergu konditoreja, kuras vara “samovārā” ir vienmēr karsta kafija. Konditorija esot 200 gadus veca, taču maizītes pavisam svaigas un tikko ceptas. Dibinātājs – beķeris Juhans Ludvigs Sundbergs esot šo veikaliņu dibinājis jau 1785. gadā un kā stāsta leģenda, tad karalis Gustafs III no pils bieži esot nācis uz šejieni pēc našķiem.

 

Piektā iepirkšanās maratona kārta. Dienvidu priekšpilsēta (Söder).

Te sastopami ļoti moderni, nelieli veikaliņi jauniem un “laika prasības” jūtošiem cilvēkiem. Šo rajonu mēdz saukt arī par Stokholmas “Soho” un to veido iela Götagatan starp metro stacijām “Slussen” un “Medborgarplatsen“. Te ielas malā cieši saspiedušies ir bāri, kafejnīcas, pubi un izaicinošas bodītes.

Starts – pie Götagatan nogāzes. Dodieties augšup pa šo šauro ieliņu un rūpīgi apskatiet visu, kas pa ceļam, līdz nonāksiet līdz laukumam “Medborgarplatsen“, kur apskatiet līdzās izvietotās “Dienvidu halles” jeb Söderhallarna.

Varat turpināt pastaigas pa šo reģionu, kas ir interesants un izpētes cienīgs objekts tiem, kam patīk neparastas lietas, priekšmeti, netradicionālas kafejnīcas un kontinentāla atmosfēra. Tā kā piedāvājums šajā rajonā mēdz mainīties, mēs īpaši neatzīmēsim veikalus un kafejnīcas.

Ceļveža sadaļas:

Sākums: viena diena Stokholmā. Digitāls ceļvedis

Mazliet par Stokholmas vēsturi

Vecpilsēta 

Kungsholmena (Kungsholmen)

Normalme ( Norrmalm) un pilsētas centrs

Vāsastāna (Vasastan) Ēstermalme (Östermalm)

Sēdermalme (Södermalm)

Jūrgordena sala (Djurgården)

Stokholmas muzeji

Centra muzeji

Nacionālie parki

Praktiska informācija tūristiem

Peldbaseini

Skatu vietas

Restorāni

Dažas pusdienu un vakariņu vietas vecpilsētā

Restorāni ārpus vecpilsētas

Klubi, bāri, diskotēkas

Kafejnīcas

Īpašas kafejnīcas ārpus centra

Iepirkšanās maratons Stokholmā

Lielveikali un veikalu galerijas

Noderīga informācija

Īsa vārdnīca

Piezīme:

Ceļvedī minētās adreses, nosaukumi, telefonu numuri var ar laiku tikt nomainīti. Šāda prakse Zviedrijā eksistē, tāpēc lūdzam lasītājus ņemt vērā šo apstākli. Norādīto datu nomaiņas gadījumā, iesakām griezties Zviedrijas ziņu birojā, telef. nr. 118118.

 

Översättningsbyrå Baltic Media Translations .jpeg
Översättning – Översättningsbyrå Baltic Media Translations

 

 

 

 

Leave a Reply