Pavasara kauju gaidīšana

Ukraiņu mediji ziņo, ka pašlaik notiekot gatavošanas pavasara kaujām. Pateicoties mācībām rietumos un moderniem ieročiem, ukraiņiem ir cerības uz veiksmi. Tā uzskata zviedru kara eksperts, pulkvežleitnants Joakims Pāsikivi. „Ukraiņi jau agrāk ir apliecinājuši sevi kā labi uzbrucēji“ – uzskata Pāsikivi. Tāpēc ir pamats plānot krievu okupēto teritoriju atbrīvošanu. (EER)

Visu ziemu fronte bija gandrīz statiska. Galvenais kustīgais centrs – Bahmuta, kurā nonāvēto skaits bijis nenormāli augsts. Ukrainas puse pamato savu palikšanu Bahmutā ar vajadzību nokausēt krievu armiju.  Taču jāpieļauj, ka ir bijuši arī citi motīvi. Tie paši par kuriem runājām vakar. 

„Vēl neesam gatavi kaujām, jo nedrīkstam sūtīt kaujās mūsu varonīgos karavīrus bez pietiekoša daudzuma tanku, artilērijas un tālās distances raķetēm“, – deklarēja Zeļenskis aizvadītās nedēļas beigās. 

No 300 pieprasītajiem tankiem Ukraina pagaidām saņēmusi tikai 100. Oleksijs Rezņikovs ir jau apstiprinājis, ka vācu tanki Leopard 2 ir būtiska pavasara ofensīvas sastāvdaļa. Tiek gaidīti atlikušie.

Eksperts Jākobs Hedenskūgs uzsver, ka ir milzīga atšķirība starp krievu vecajiem tankiem (ANNO 1950) un viņu jaunākajiem modeļiem, kas pamatīgi atpaliek no Rietumeiropas ieroču standarta. Tas nozīmē, ka tehniski ukraiņiem būs pārsvars. Tas nav maz. 

Kauju ievilcināšana un vēlu pavasari ir ne tikai ieroču piegādes, bet arī laika apstākļu noteikta. Māli agrā pavasarī ir smago transporta līdzekļu lamatas. Pašlaik tiek gaidīts sauss, silts laiks un piemēroti apstākļi. Vienlaikus jāuzsver, ka krievi ir paguvuši pamatīgi nocietināties savā frontes pusē (ierakumi, betona sienas, dzelkšņi, mīnas) un kaujas tāpēc ukraiņiem būs daudz smagākas nekā pirms gada.

Ukrainas aizsardzības ministrs jau informējis, ka uzbrukumi krieviem notiks vairākos virzienos. Precīzi plāni netiek ziņoti. Taču var prognozēt, ka tas būs Zaporižjes zonā un Azovas jūras virzienā. 

Tiek pieļauts, ka viens no mērķiem varēt būt Kerčas tilts, lai nogrieztu Krimai ceļu uz Hersonas pusi.  

Kāpēc ir izdevīgi nogriezt ceļu uz Krimu?

Tāpēc, ka krievi Krimā ir izvietojuši plašu kara ieroču un materiālu arsenālu. Nogriežot ceļu uz Krimu, var būtiski reducēt krievu karošanas jaudu.  

Protams, ka krievu puse arī gatavojās šīm kaujām. Maskavā un citur pašlaik tiek rīkotas plašas aģitācijas kampaņas jaunu karotāju vervēšanai. Kremļa plānos ir sagrabināt ap 400 000 jaunu karavīru, kurus sūtīt uz karu Ukrainā (TT)

Starp citu.

Notiesāti četri Šveices bankas darbinieki, kuri atļāvuši Krievijas prezidenta tuvam draugam iemaksāt „gigantiskas summas“ (50 miljonus dolāru) savā kontā. Par to bankas līdzstrādniekiem nāksies nosēdēt cietumā septiņus mēnešus. (BBC) Viņi visi ir bijušie „Gazprombank“ Šveices filiāles darbinieki. Trīs krievi un viens šveicietis. 

Maksātājs ir bijis Putina privātais draugs un prezidenta meitas krusttēvs čellists Sergejs Roldugins. (TT)      

Leave a Reply