Kremlis tvarsta ārzemju žurnālistus Krievijā un bombardē Hersonu

Krievijā aizturēts amerikāņu The Wall Street Journal līdzstrādnieks Evans Gerškovičs. It kā par spiegošanu. Protams, ka šī ir ļoti nepatīkama ziņa, jo krievi pamazām stumj ārā no Krievijas profesionālus mediju cilvēkus, kas spēj un var mums pārējiem sakarīgi pastāstīt kas Krievijā notiek. Kā viņi vērtē notikumus Ukrainā, ārpasaules reakciju utt. Krievija ir kā hermētiski noslēgta konservu bundža, kas bloķē jebkādu informācija plūsmu – uz iekšu un uz āru. Pavisam drīz tā būs nostājusies līdzās Ziemeļkorejai.  

Šis cilvēks jau vairākus gadus strādāja kā korespondents Rietumu medijiem (AFP, Moscow Times), taču tagad ir spiests pavadīt laiku Lefortovā un viņam draud ieslodzījums cietumā no 10 līdz 20 gadiem.

Viņu aizturēja Jekaterinburgā. FSB cilvēki. Sekojošais tiesas process būšot slepens. Tas nozīmē ka mums neko nepaskaidros un krievi varēs darīt visu (ar šo cilvēku) kas viņiem ienāks prātā. 

Kā tas ir ar žurnālistiem? Vai viņi patiešām spiego? 

Žurnālistu profesionālā ētika šādu nodarbošanos nepieļauj, taču ir ļoti daudz valstu, kas izmanto saviem spiegiem žurnālistu „ārieni“ kā dekorāciju. Tātad – nevis žurnālisti spiego, bet spiegi izmanto žurnālista profesiju kā masku vai aizsegu savam darbam. 

Par žurnālistiem šodien strādā diezgan daudz cilvēku, kas nav mācījušies mediju darbu skolā vai augstskolā. Viņi uzdodas, ka ir žurnālisti vai publicisti. Sabiedrība to pieņem un akceptē. Citās profesijās tā nevar notikt. Atslēdzniekam nebūtu iespēju uzdoties par juristu un tiesāt kriminālnoziedzniekus, tāpat arī skursteņslauķim būtu pagrūti uzdoties ar autobusa šoferi bez auto vadīšanas tiesībām. Diemžēl žurnālistikā šāda „ienākšana“ notiek ļoti viegli, ērti un bez problēmām. Katrs kurš vēlas, šodien nosauc sevi par žurnālistu. Sākot ar Ļeņinu un beidzot ar Lapsu. Pārējie māj ar galvu un tam piekrīt.  

Tāpēc nevajadzētu brīnīties par to, ka krievu spiegu dienesti savus spiegus ārzemēs aprīkoja ar žurnālistu darba apliecībām.   

Agrāk šādu rīcību vienmēr praktizēja Padomju Savienība un vēlāk to turpina šodienas Krievija. Līdzīgi rīkojas Baltkrievija un Ķīna. Savus spiegus tās mēdz iesūtīt „naidīgā valstī“ vai nu „kā žurnālistus“ vai „kā diplomātus“. Man ir nācies tikties ar šādiem cilvēkiem, kas starptautisko pieņemšanu vai preses konferenču laikā savi iztēlo kā žurnālisti, taču vēlāk izrādās, ka viņi nav publicējuši nevienu rakstu un nav veidojuši nevienu radio vai TV pārraidi. Tēlojot žurnālistus šie cilvēki vāc informāciju un dara darbu, kuru spiegu centrāle viņiem uzticējusi. Tādi cilvēki ir arī tepat Latvijā, kas tēlo žurnālistus, bet faktiski tādi nemaz nav. Aiz „žurnālista dekorācijas“ viņi faktiski veic „melnā PR“ darbu, jeb aplej ar mēsliem publiski pazīstamus cilvēkus. Par šādu – konkrētas personas goda un cieņas graušanu, kāds politiķis „pseido -žurnālistam“ ir labi samaksājis. Tāpat ir ar krievu spiegiem, kas uzdodas esam žurnālisti ārzemēs. 

Kā paliek ar amerikāņiem. Pieļauju, ka arī viņi praktizē šādu praksi, taču man nav nācies nevienā pasaules preses centrā ar šādiem „spiegiem – amerikāņiem“ saskrieties. Parasti lielo avīžu vai mediju korespondenti (no ASV) ir ļoti profesionāli cilvēki, kas lieliski raksta un labi analizē situāciju valstī, kurā atrodas darba uzdevumā. Krievu korespondenti tādi nav. Viņiem vai nu nemaz nav publikāciju vai tās ir ļoti vāji veidotas. 

Šajā gadījumā man šķiet, ka krievu iestāde FSB ir ļoti nepamatoti arestējusi Gerškoviču. Viņa darbs medijos ir lielisks. Prot krievu valodu un spēj vākt informāciju, sarunāties ar vietējiem cilvēkiem.

Starp citu, strādāt Krievijā pašlaik nav viegli: vīza jāpagarina katru trešo mēnesi, jāiesniedz visādas ārstu zīmes (periodiski) un vēl ir čupa ķēpu, lai ārzemju avīzes žurnālists drīkstētu uzturēties Krievijā un ziņot no turienes. 

Šis konkrētais aizturēšanas gadījums vairāk izskatās pēc krievu „tīrīšanas akcijas“. Proti – ar mērķi dabūt projām no Krievijas neatkarīgus analītiķus. Otra lieta – apcietinot vadošu amerikāņu žurnālistu (bez faktiska nodarījuma) var panākt, ka amerikāņi to mēģinās apmainīt pret kārtējo krievu nelegālo ieroču tirgoni vai kādu citu „Krievijas patriotu“, kas pašlaik ir apcietināts ASV. 

ASV žurnālistu aizturēja un apcietināja kādā kafejnīcā Jekaterinburgā pēc tam kad viņš bija apmeklējis Ņižņijtagilu, kur atrodas lielākais krievu militāro rūpnīcu komplekss. Uralvagonzavod ražo tankus un žurnālists vēlējās noskaidrot ko par karu Ukrainā domā tanku ražotāji Krievijā. Vai FSB ir paranoīdi. Jā, protams. 

Tas, ka Gerškovičs daudz un plaši pētījis un rakstījis par tā saucamo „Vāgnerarmiju“ ir zināma lieta. Iespējams, ka šī ir FSB atriebība par rakstiem, kas izgaismoja Prigožina armijas noziegumus.  

Tas, ka Krievijā un Ķīnā drošības dienesti seko katram ārzemju žurnālista solim, ir zināma lieta. Vai šis mediju cilvēks kaut ko pārkāpa? Nē, nepārkāpa, taču pinkertoniem no FSB tā likās un ar to pietiek. Krieviem šķiet, ka katrs ārzemnieks ir spiegs. Šī teorija dominēja jau Padomju Savienības laikos. Tā ir dzīva arī šodienas Krievijā. 

Gan jau pēc pāris dienām Kremlis ar pompu paziņos par „bīstamā spiega“ atklāšanu un notveršanu, taču jau tagad ir saprotams, ka šis ir māņus gājiens, lai izpestītu no ASV cietuma kādu Kremlim vajadzīgu cilvēku. Apmaiņas rezultātā. 

The Wall Street Journal reakcija pašlaik lūdz Džo Baidenu izraidīt kādu no krievu diplomātiem, kas uzturas un tēlo diplomātu Krievijas vēstniecībā Vašingtonā. (Washinton Post)

Tikmēr frontē krievi turpina Hersonas apšaudīšanu. Divi cilvēki (elektriķi, 45 un 50 gadus veci) tur gājuši bojā. Trešais elektriķis smagi ievainots. (TT)

Ukraiņiem izdevies iznīcināt krievu radaru sistēmu (Zoopark 1M) Doņeckas zonā. Šo sistēmu krievi izmanto, lai lokalizētu ienaidnieka artilērijas izvietojumu. Ja šāda sistēma tiek izsista no ierindas, tad krieviem karot ir grūti, jo mērķi vairs nav redzami. Līdz šim ukraiņi jau iznīcinājuši sešas šādas sistēmas. Briti uzskata, ka daudz to vairs Kremlim nav atlicis. (TT) 

Foto: Evana Gerškoviča advokāts informē presi pie tiesas nama Maskavā 

Leave a Reply