Asanžu izdos zviedriem

2011. gada 25. februārī

Vakar Londonas tiesa paziņoja savu spriedumu izdot Wikileaks vadītāju zviedriem.

 ”Šis spriedums man nav pārsteigums, taču vienalga tā ir kļūda”, – notikušo komentēja pats Džulians Ansanžs ”Guardian” korespondentam un atsāka verbālu uzbrukumu Eiropas tiesu sistēmai un visbeidzot aicināja visus klātesošos zviedrus palīdzēt un ”padarīt šo procesu nozīmīgāku un lielāku par mani pašu”.  

Septiņu dienu laikā spriedumu var pārsūdzēt. To viņš arī darīšot. Viņa advokāts Mark Stephens jau tagad apšauba zviedru tiesu praksi iztiesāt izvarošanas lietas aiz slēgtām durvīm un pieļāvumu, ka līdz tiesai Asanžu Zviedrijā var turēt ieslodzījumā.

Tātad izdošanas laiks ievelkas garumā.

Pagaidām nav skaidrs, kad vakardienas spriedums tiks pārsūdzēts un, cik ilgi High court šo pārsūdzību izskatīs. Tas var ilgt vairākus mēnešus, jo pēc nākamā sprieduma Asanžs var pārsūdzēt spriedumu vēlreiz (Suprime court), ja šī instance šādu pārsūdzību pieņems.

Juridiskās lapsu spēles, tātad, turpinās.

Laika ievilkšana iet vaļā.

Cietušo sieviešu advokāts Zviedrijā Klāss Borgštroms par notikušo nav pārsteigts un uzsver, ka ”britu advokāti apzināti ievelk izdošanu, lai gan ir skaidrs, ka galu galā Asanžam nāksies atgriezties Zviedrijā un stāties tiesas priekšā”. Procesa ieilgšanai ir gatavas arī viņa klientes.

Protams, ka advokāti arī 24. februāra procesā Londonā mēģināja mest cilpas, pārspīlēt sīkumus un visiem spēkiem draudēt ar gaidāma Asanža procesa politizēšanu Zviedrijā, uzsverot, ka Džulians Asanžs šobrīd esot ” Zviedrijas ienaidnieks nr. 1”.

Zviedrijas pusē uz šiem apgalvojumiem raugās pragmātiski un jau gatavojas masīvam mediju spiedienam gaidāmo Asanža tiesas procesu laikā Stokholmā.

Zviedru sabiedrība nav vienota viedoklī.

Vienai daļai zviedru šķiet, ka gaidāmais Asanža tiesas process ir prokuratūras pārspīlējuma sekas, citiem šķiet, ka Wikileaks vadītājs ir gļēvulis un bailīgs skandālists.

Lielas intereses par šo lietu sabiedrībā vairs nav.

Sakoties tiesas procesam viedoklis, protams, saviļņosies, taču pagaidām grūti prognozēt kad tas būs.

Leave a Reply