Lībija: varas sabrukums vienas dienas laikā

2011. gada 27. februārī

Šodien, kad liela daļa tautiešu svin liepājnieku uzvaru Eirodziesmas finālā un mēģina sagaidīt ziemas beigas, Lībijā turpinās spriedzes eskalācija.

Šorīt plkst. 09.55 ķīnieši beidzot piekrita balsot par ANO Drošības padomes iniciatīvu, uzsākt Kadafi  cilvēktiesību pārkāpumu izskatīšanu.

Ap desmitiem no rīta Lībijas muitnieki jau bija pametuši valsts robežu un Tunisijas pierobežā sāka sirot revolucionāru bruņotie grupējumi.

Vienlaikus Eiropas Savienības Catherine Ashton publiski maigi piedraudēja Kadafi nepārkāpt cilvēktiesības. Tikmēr Lielbritānijas pilsoņi turpina bēgšanu no valsts ar lidmašīnām caur Maltu un ar fregates HMS Cumberland palīdzību. 

Divi kuģi ar ārzemniekiem visu dienu nostāvēja bija noenkuroti Tripoles ostā, taču tie vētras dēļ Tripoles ostu atstāt.

Austrumpiekrastē krievu prāmjiem tomēr izdevās pietauvoties un uzsākt savu pilsoņu evakuāciju.

10.45 BBC ziņo, ka apmēram 10 000 bēgļu jau šķērsojuši Tunisijas robežu, humanitārā katastrofa, tātad, ir fakts.

 AlJazira informē, ka plkst.11.00 trešo lielāko Lībijas pilsētu Misuratu kontrolē opozīcijas spēki.

Zviedri šodien uz Maltu nosūtīja savu armijas transporta lidmašīnu ar mērķi evakuēt savus pilsoņus. Uz borta ir medicīnisks aprīkojums, kas paredzēts Lībijas slimnīcām. Pašlaik Lībija palikuši tikai septiņi zviedri.

Pēdējo trīs dienu laikā Kadafi valstī beidzot ielaiž ārzemju žurnālistus un, kā pusdienlaikā norādīja Peter Beaumont (Observer) – ” Kadafi vēlas radīt iespaidu, ka valstī viss ir kārtībā”, taču reāli ”visapkārt ir jukas, pat viesnīcu personāls ir pametuši savas darba vietas”(Guardian), Al Zavya 12.00 jau plīvo opozīcijas karogs.

Šodien 15.35 Indija uzsāk savu 18 000 tautiešu evakuāciju.

16.24 britu ārlietu departaments ziņo, ka Lielbritānijas vēstniecība Tripolē turpmāk skaitās slēgta un britus Lībijā tagad pārstāvēs Turcijas vēstniecība.

ANO pieņem lēmumu par sankciju uzsākšanu pret Lībiju, lai gan praktiski visiem ir skaidrs, ka Kadafi neatkāpsies bez cīņas un upuru kalniem.

Eiropas vadītāju gļēvā šodienas reakcija nav pārsteigums, jo ir izdevīgāk prioritēt biznesa intereses cilvēktiesību vietā. Kamēr Lībijas nafta un gāze ir pieejama un kamēr lībiešu armija bloķē afrikāņu bēgļu paisumu Eiropas virzienā, nopietnas politiskas represijas viņiem nedraud.

Tāpēc visu pagājušo nedēļu Kadafi varēja 100% ignorēt un noliegt savas valsts pilsoņu cilvēktiesības. Lībijas pārstāvis pat paguva ieņemt ANO Cilvēktiesību padomes priekšsēdētāja amatu!

Šodien Lībijas ”revolūcijas tēvs” noteikti jūtas nepatīkami pārsteigts. Pirms dažām dienām Berne informēja, ka Muamara Kadafi konts Šveices bankās ir bloķēts.

Kadafi šodien pametusi arī viņa privātā medmāsa ukrainiete Haļina Konloņicka, kuru amerikāņu Wikileaks atslepeniskotie dokumenti raksturo kā diktatoram ”vistuvāk stāvošo cilvēku”. ”Lībijas revolūcijas tēvam” muguru pagriezis arī viņa tuvākais bērnības draugs, Lībijas vēstnieks ASV – Muhameds Šalghams, kurš Ņujorkā publiski pieprasīja diktatora atkāpšanos uz beidza savu uzstāšanos ar vārdiem ”Lūdzu palīdziet! Lūdzu glābiet Lībiju!”

Diktatori savas karjeras bankrotu apzinās pēdējie – ”viņa dienas ir skaitītas” (Kevin Rudd), taču viņš ” kausies līdz pēdējam!” (Fawaz Gerges, BBC)

Tikko atkāpies Tunisijas premjerministrs, Omanā un Bahrainā sākušās demonstrantu kaujas ar policiju. Nemieri pagaidām nav sasnieguši Saūda Arābiju, taču šāds notikumu attīstības process nav izslēgts un tad būs klāt smaga krīze, jo šeit atrodas viena ceturtā daļa no visiem naftas krājumiem. Šodien interneta medijos tika publicēta augstskolu mācību spēku, uzņēmumu vadītāju publiskā vēstule, kurā pieprasīts likvidēt karaļnama privilēģijas un nodibināt Saūda Arābijā konstitucionālu monarhiju. 

Vērojam tālāk.

Leave a Reply