Zviedri atklāj pirmo runas komercradio staciju: popmūzikas radiostaciju krīze Zviedrijā, ko mēs gribam dzirdēt? Radio1.se?

2011. gada 5. aprīlis

Zviedru komerciālais radio ” ir galīgs fiasko” – uzskata zviedru mediju eksperti. Kanāls pēc kanāla, katrs savā vilnī vālē tos pašus pop hītus kā atdzisušu kartupeļu biezeni, kurā kā sīpolu šķēles sasprausta reklāma.

Citās valstīs radio frekvences piešķir ar bargākiem noteikumiem. Dānijā, Norvēģijā un Somijā ”frekvenču piešķīrēji” uzstāda priekšnoteikumus satura kritērijiem. Jaunai raidstacijai jābūt gatavai pievērsties lokālām ziņām, daudzpusīgam programmu piedāvājumam, jāgarantē, ka visas sabiedrības grupas un to intereses radio kanālā tiks respektētas un to intereses ēterā – atspoguļotas.

Nē, te nav runa par sabiedriskajiem medijiem.

Te ir runa par komerckanāla startu.

Lielbritānijā arī jauniem kanāliem tiek izvirzītas samēra striktas ”programmas daudzpusības” prasības jau starta brīdī. Ja, piemēram, kanālam ir dota atļauja raidīt džezu, bet kanāls darba gaitā maina profilu un sāk investēt kantrī mūzikā, tad pastāv iespēja zaudēt raidīšanas licenci. Sabiedrība izvirza prasības tiem, kas lieto ētera telpu. Lielbritānijas 300  raidatļaujas paredz dažādu sabiedrības interešu un vajadzību apmierināšanu.

Tātad – raidīšanas tiesības saņem nevis tas, kas vēlas kaut ko raidīt, bet gan tas, kurš raida to, ko sabiedrībai vajag. Cienījamā Kleckina kunga lobētais TV kanāls Latvijā arī faktiski nav tas, kas ļoti būtu vajadzīgs Latvijas sabiedrībai, jo mums nevajag vēl vienu Krievijas ideoloģisko doktrīnu retranslāciju Latvijas teritorijā. Jo Krievijā nav brīvu un neatkarīgu mediju rietumu izpratnē.

Tik loģiski tas ir.

Zviedri pašlaik mēģina tikt galā ar satura daudzveidības priekšnoteikumu, jo 103 izsniegtās licences atspoguļo nomācošo vienveidību un monopolu kundzību. MTG (45 stacijas), kam pieder vairāki audiovizuālie mediji arī Latvijā, grasās pārpirkt otru lielāko koncernu SBS Radio (40 stacijas) un palikt par lielāko gigantu komercradio tirgū, radot arī pilnīgi jaunu komerciālu produktu.

Vakar 4. aprīlī Zviedrijā sāka raidīt jauns kanāls, pirmais komerciālā radio ”runas kanāls” – Radio 1. Tas pieder MTG Radio un tajā nedzirdēsim Lady Gaga, Shakira vai ”klausies un dziedi līdz!”

Uztveršana paredzēta Stokholmā, arī digitālā veidā. Sešas stundas katru dienu ziņas (non stop) un 6 stundas – ”parunāšanās ēterā”. Sākot no sešiem rītā.

Protams, ka šis kanāls konkurēs ar Zviedrijas sabiedriskā radio pirmo kanālu. Būšot izklaidējoši. Četri vīri jau nostājušies kaujas gatavībā pie mikrofoniem, bet dāmu nav.

Izrādās, ka sievietes kā raidījumu vadītājas tiešraidēs, ir liela problēma arī Zviedrijā. Visas ”ņemamās” jau strādā sabiedriskajā radio.

Ideja par runas komercradio esot desmit gadus veca. Tagad esot jāiziet ugunskristības – ”būt vai nebūt”. Laiks rādīs vai ideja izdzīvos reālajā ēterā.

Radio1.se ir  šodien vienu dienu vecs.

Redzēsim, cik ilgi tas izdzīvos.

Leave a Reply