Vārda brīvības apdraudējums jeb pārmaiņas Eirovīzijas komentārā kā progresa garantija?

2011. gada 11. maijā

Vārda brīvība ir apdraudēta joprojām. Mafijas, politiske un narkotiku sindikāti nogalina tos, kas izgaismo nejēdzības, nelietības un krāpšanas. Žurnālisti ir šobrīd viena no pašām apdraudētākajām profesijām pasaulē. Viņus vajā ne tikai fiziski – nogalinot, bet arī spiež klusēt, izmantojot īpaši sarūpētu likumdošanu.

Abos variantos tiek nogalināta patiesība.

Paklausīgi mediji esot valsts interesēs.

Tā domā Ķīnas mediju uzraugi, pie kuriem ”uz kursiem ” brauc Kleckina kunga vadītās radio un televīzija padomes locekļi. Kā tikko medijos norādīja pats padomes vadītājs – ”brauciens ir ieguldījums attiecību veicināšanā ar Ķīnu” un šī iemesla dēļ, divi padomes locekļi pat centušies iemācīties ķīniešu valodu, lai labāk apgūtu ķīniešu totalitārā valsts elektronisko mediju vajāšanas nostādni.

Ķīnā ir viena no vismelnākajām valstīm cilvēktiesību un vārda brīvība pārkāpumu kartē.

Savādi, ka mūsējie brauc uz turieni mācīties.

Acīmredzot tiek plānotas jaunas represijas pret elektroniskajiem medijiem, kuras – šķiet vadīs Ābrama Kleckina vadītā ”padome”.

Kā citādi, lai izskaidro aizrautību Ķīnas virzienā?

Neko progresīvu un vērā ņemamu no Ķīnas šobrīd iemācīties nevar!

To taču saprot pat pamatskolnieks!

Tad jau labāk ”pārcelt” šos kursus uz Baltkrieviju, kur režīms ir apmēram tāds pats un attieksme pret žurnālistiem – identiska ķīniešiem.

Būtu tuvāk, lētāk un padomes locekļiem būtu vieglāk iemācīties šo svešvalodu  un Ābrams Kleckins varēs attīstīt tālāk attiecības ar Lukašenko.  Tieši tāpat kā viņš to vēlas darīt ar ķīniešiem.

Saprotams, ka padomes locekļi, (tieši tāpat kā mūsu politiķi un prezidents) labprāt vēlas braukt ekskursijās pa valsts naudu.

Taču nevajadzētu aizmirst, ko viņi īsti pārstāv demokrātiskajā Latvijā un kurp vēlas doties ” lai attīstītu attiecības”.

Šis misēklis ir liela politiska un diplomātiska kļūda.

Cerams, ka padomes locekļi saprot,  cik ļoti viņi ir pazemojuši Latviju un mūsu mediju sistēmu, uzņemoties pieredzes apmaiņu ar Ķīnu.

Tumsonība ir varens spēks.

Diemžēl.

Vienlaikus Latvijā šodien uzplaiksnījusi kārtēja opozīcija Eirovīzijas komentētāju nomaiņai Latvijas Televīzijā. Līdz šim šo darbu veica cienījamais kolēģis Kārlis Streips, kas ir lielisks Latvijas iekšpolitisko procesu komentētājs, ar asprātību un labu gaumi apveltīts cilvēks.

Diemžēl par viņa Eirovīzijas komentāriem sajūsmināties nevaru, jo visus šos gadus Kārlim izdevās pielīmēt Eiro dziesmas pasākumam ironiska un nihilistiska rakstura subjektīvus vērtējumus. Protams, ka Kārlis ir audzis ASV un eiro dziesma kā vecā kontinenta fenomens arī viņam bija svešs ”pasākums”, tāpat kā lielajam vairumam tautiešu Latvijā. Viņš nav audzis kopā ar eiro dziesmu (kā to piedzīvojuši viņa vienaudži vecajā pasaulē) un tāpēc Kārlis bieži neizprot, kas un kāpēc viss notiek tieši tā kā notiek.

Saprotams, ka Latvijā ir samērā daudz cilvēku, kam patīk, ja eirošlāgeri ” apliek”, apņirdz un ierīvē zemē. Apzviegšana ir daudzu LV skatītāju pati iemīļotākā nodarbošanās.

Diemžēl.

Kārlis iemācīja zviegt un izsmiet eiro šlāgeri arī pārējiem.

Zviedzējiem šogad pietrūkst ierastās toņkārtas…

…jo Kārļa šogad nebūšot Eirovīzijas fināla ēterā.

Manuprāt tas ir pareizi.

Pie mikrofona ir tiesības eksistēt arī citādiem uzskatiem.

Viss plūst un mainās.

Tāpēc nejauksim mūsu ierastā izklaides komentētāja atstādināšanu ar preses brīvības pārkāpumu un beigsim ”vākt parakstus”, ja mums nav, kas organizē ”aplikšanu” ēterā.

Vēl jo vairāk, ja LTV ir nolēmusi celt šī EBU pasākuma prestižu un autoritāti Latvijā. Streipa kungs ar savu attieksmi un stilu to pēdējos gados neveicināja, diemžēl.

Pastāvēsim pie ratiem un respektēsim arī citu izvēli.

Citiem arī ir tiesības runāt. Pārmaiņa ir progresa māte.

7 comments


 1. Eirovīzijai attīstību? Jūs ko? =) Tas ir izklaides pasākums un nevajag tam piedēvēt vairāk, kā tur vispār ir. Lieki neizpaudīšos, jo ieteikums saņemts (stāvēt pie ratiem), bet man tādi ironiski ļaudis kā Kārlis patīk un, ja man būtu iespējas un atvēzējiens, es uzrīotu ballīti un ielūgtu Kārli pakomentēt un nevis tāpēc, ka man negribētos izaugsmi, bet gan tāpēc, ka es šo pasākumu neuztveru nopietni un tur tikai ar iezviegšanu var skatīties. Tikai tā. Tā kā Kārļa nebūs, tad būs jāsagādā kāds labs vīns, jo Mežezeru man negribās.


  • Paldies par Jūsu viedokli!

   Dzīvojot rietumos esmu redzējusi, ka šo pasākumu var pasniegt ļoti kreatīvi, jo modernais laiks ir tieši tāds kāds tas ir. Protams, ka Jums noteikti vajag sarīkot ballīti un uzaicināt Kārli. Viņš ir lielisks cilvēks un jums visiem būs jautri. Dariet to!

   Man žēl, ka Latvijā šis EBU pasākums ir ienācis caur ņirgšanas durvīm, ar muļķa cepuri galvā.
   Liela daļa Latvijas skatītāju to tikai tā ir iemācīti apskatīt un nekā vairāk tur arī neredz.
   Žēl, ka cilvēki nezina to, ko viņi nezina.

   Jā, es neakceptēju vulgarizāciju tikai tāpēc, ka tā ir vieglāk un jautrāk.

   Man patiešām bija grūti Latvijā parasti maijā noklausīties Kārļa komentārus šim muzikas pasākumam, jo Skandināvijā to komentē daudz augstvērtīgāk un saturīgāk. Visu var pārvērst par balagānu, ja ir vēlēšanās. Bet vai mums visiem to vajaga?

   Nebūsim konservatīvi un priecāsimies, ka jaunais komentētajs ļauj mums labāk saprast notiekošo un dzirdēt dialogus uz skatuves un izjust pašu pasākumu, kādu to ir paredzējusi EBU, kas to rīko.


   • Es skatuves dialogus labāk saprastu, ja tas puišelis vispār nevārītos, turklāt vēlā vakara stundā es meklēju izklaidi, nevis lekciju par to, cik notis tika šķībi, vai taisni paņemtas.
    Nevajag šim pasākumam piešķirt tādu nozīmi un celt to tik augstu. Tas ir gada feinākais balagāns. Man Eirovīzija ir kā Ziemassvētki, kā karnevāls maijā un Kārlis tur bija tieši vietā. Pat ļoti.

    Pieņemsim, ka mēs nezinām to, kas mums būtu jāzina par šo pasākumu, bet Jūs jau arī nestāstat. Tikai pasakat, ka jāstāv pie ratiem un priecīgi jākrata galvu, ka nu komentēs divi puišeļi un Uģis Joksts (vienīgais. kurš no šīs trijotnes liekas vērā ņemams).


 2. Par Eirovīziju esmu diezgan daudz rakstījusi, arī šajā pat lapā, kaut vai vakar, kur paraksturoju, kā to uztver kaut vai Zviedrijā un esmu sekojusi tā vēsturei, strādājot mūzikas redakcijās radio un TV.

  Es gan domāju, ka balagāns ir tas kas notiek vasarā Jūrmalā un saucas Jaunais Vilnis, kam nav nekāda sakara ar Eiropas popkultūru.

  Taču to nezin kāpēc neviens Kārlis neuzdrošinās izsmiet un izņirgt.

  Bet Eirovīzijas šlāgeru konkurss ir Eiropas pokultūra, kuru reti kāds Latvijā saprot kā vēsturisku un unikālu kultūras fenomenu, un tur vainīgs ir komentētājs.

  Kārlis grib dominēt pārraidē un taisa to par savu cirka šovu, bet ne visiem tas ir pieņemans, jo ir cilvēki, kas grib, lai kāds tikai tulko dialogus un kompetenti un eleganti komentē, kas notiek konkursā.

  Respektēsim arī citus, vai ne?


  • Ja kaut ko rīko Krievija, tad tas vienmēr ir balagāns, bet, ja kaut ko rīko Rietumeiropa, tas automātiski ir kultūras pasākums, vai tā?

   Vēl tikai atgādināšu, ka tieši Eiropas kultūra parasti čurā pie mūsu Brīvības pieminekļa..


   • Krievija diemžēl nav demokrātija. Cerams, ka kādreiz būs. 🙂 Gaidīsim. Diemžēl piederība civilizētām valstīm uzreiz nepiešķir cilvēcisko kvalitates garantu visiem indivīdiem. Kā jums patika festivala pusfināls? Man patīk Jūsu teksti! Jums ir literāras dotības! Apsveicu!


   • Paldies! Šis pusfināls man patika vēl mazāk kā iepriekšējais. Nevarēju saprast, vai esmu zaudējusi visas savas angļu valodas zināšanas, cik man to ir, vai tiešām mūsējo dikcija bija zem katras kritikas? Skaidri varēju saprast tikai piedziedājumu.

    Priecājos par kaimiņu mieteni, dāņi ar kaut ko aizķēra, taču neviena dziesma nepaliek prātā gluži kā iepriekšējā pusfinālā. Visas liekas ļoti vienādas, turklāt izpildītāji izskatās saklonēti =) (īri un dāņi, piemēram).

    Trīs lietas, labas lietas – бог любит троитцу – es cerēšu kaut ko patīkamu redzēt un saklausīt finālā. Lai nav tā, ka viss ir slikti, tad man nav kauns atzīt (neskatoties uz to, ka dedzīgi aizstāvu Kārli), ka Valters centās un bija klausāmi, lai gan es necentos klausīties. Priecājos, ka viņš atļāvās izteikties arī kritiski (kaut vai piebilde.. par pārējo neizteikšos), jo tad vismaz rodas sajūta, ka tur ir cilvēks nevis kāds, kuram sadiktēti teksti, kā viss jāslavē un jāliela.

    Ja piebilst vēl ko par Jauno vilni, tad pašā pamatā šim pasākumam nav ne vainas. Jaunieši dzied, turklāt labi dzied un viņi izdara to, ko politiķi visticamākais nespēs nekad – vieno cilvēkus. Līdzīgi kā sportā, mākslā, kino.. Pasākumam nelabu piegaršu rada tā politizēšana, pirmajās rindās sēdošie. Vismaz man tā liekas, citādi pasākumā kā tādā neko sliktu nesaskatu.

    Lai košs fināls!

Leave a Reply