Pensijas vecums – 75 gadi. Zviedru skandāls.

2012. gada 7. februārī

Latvijas medijos regulāri parādās bubulis ar nosaukumu ” zviedru pensiju fondi”, kas simbolizē ”alkatīgus izspiedējus” = zviedru pensionārus. 

Viņi it kā apzīmē  zviedru banku un tagad jau arī Latvijas mežu = zviedru īpašniekus (skat. TV3, Rīgā) un tiek traktēti  kā vietējās peļņas izsūcēji.

Zviedru pensiju fondu (un caur tiem arī pašu pensionāru) dēmonizēšana pie mums ir simbola līmenī. 

Mediji to uztur un turpina kacināt šajā toņkārtā vietējo publiku tālāk. 

Sak – redz cik viņiem tur Zviedrijā labi un kā viņi ”uzvārās” uz mūsu finanšu krīzes nelaimes ugunskura!

Ienaidnieks ir iezīmēts nepārprotami. 

”Zviedru pensionāra” tēls laikam aizgūts no veciem laikiem, kad bagāti sirmgalvji no ārzemēm apmeklēja trūcīgākas valstis (ieskaitot Latviju) un uzvedās tur kā laiski, pārtikuši parazīti.

Tāda situācija bija pirms 20 gadiem.

Tagad aina ir skarbi mainījusies.

Latvijas mediju uzburtais ”zviedru pensionāra tēls” neatbilst patiesībai. 

Realitātē tas izskatās pavisam citāds. 

Daudz sliktāks nekā varētu vēlēties. 

Protams, ka pārticības līmenis Zviedrijā sirmgalvjiem ir augstāks nekā pašreiz Latvijā, taču tas nav tik stabils un labs kā no varētu vēlēties un LV medijiem šķiet.

Arī neskaitāmi zviedru pensionāri cieš trūkumu, dzīvo šeit uz nabadzības robežas, zog pārtiku un sīkas (pirmās nepieciešamība preces) supermārketos.

Policija viņus sabar, bet nesoda.

Policisti saprot sirmgalvju postu. Šie ļaudis ir visu savu mūžu godīgi maksājuši valstij nodokļus un tagad nespēj samaksāt pat savus – visminimālākos izdevumus.

Visiem nav izdevies saraust un nomenedžēt sev Latvijas Prezidenta cienīgu pensiju vecumdienām. 

Ļoti daudziem tas nav izdevies arī šeit – Zviedrijā.

Finanšu krīze minēto problēmu ir padziļinājusi.

Visur tagad runā par pensijas vecuma paaugstināšanu un joks par to, ka ”pensiju vispār vairs nebūs” vairs nav amizanta apgalvojuma līmenī.

Joks sāk līdzināties patiesībai.

Šodien ar to nācis klajā Zviedrijas premjerministrs Frederiks Reinfelds.

F.Reinfelds
Fredriks Reinfelds par jauno pensionēšanas vecumu.

Viņš piedāvā paaugstināt zviedru pensionēšanas vecumu no 75 gadiem.

Lai to varētu realizēt, esot jāpiedāvā pusmūža vecuma cilvēkiem iespēja apgūt vieglākus arodus. Tāpēc jādod iespēja viņiem pieprasīt valsts aizdevumu jaunas profesijas apguvei arī pēc 50 vai 60 gadu vecuma.

  • Nevar pieprasīt, lai 30 gadus vecs darbinieks dara to pašu ko 70 gadus vecs līdzstrādnieks! – šodien uzsver Reinfelds medijiem.

Jā, nevar prasīt.

Protams, ka skandalozie izteikumi saistīti ar rītdien gaidāmo starptautisko konferenci Stokholmā, kurā piedalīsies Ziemeļvalstu, Baltijas valstu un Lielbritānijas premjeri.

Viņi diskutēs par gados vecāku cilvēku iespējām nodrošināt sev vietu darba tirgū un par sieviešu līdztiesības tēmām.

Pēc zviedru premjera domām – laiki tagad ir mainījušies. Valsts vairs nevar paaugstināt nodokļus, lai nodrošinātu esošo pensiju bāzi vajadzīgajā līmenī.

Naudas valstij vairs nepietiek.

Šodien Dagens Nyheter publicētās tabulas norāda, ka ari Latvijā  faktiskais pensionēšanās laiks ir 62,7 gadi. 

27,3% Latvijas iedzīvotāju šodien strādā (paralēli pensijai) vecumā no 65 līdz 69 gadiem. Vecuma grupai 70-74 strādājošo pensionāru skaits Latvijā ir 13,3%.

Tātad,  mūsu sirmgalvji stradā dūšīgāk nekā, piemēram, zviedri : 65-69=17,2%; 70-74 = 6,1%.

Islande šie rādītāji ir labāki: 65 – 69 gadi = 50,5%, 70 -74= 17,4% strādājošu pensionāru, kas jorpojām atrodas darba tirgū.

Tas nozīmē, ka Zviedrijā varētu tikt mainīti likumi studiju atbalsta saņemšanai pēc 54 gadu vecuma.

Sievietes, kas, piemēram Krievijā ir jau pensijā no 55 gadu vecuma un vīrieši no 60 gadu vecuma –  šeit pieprasīs stipendijas un mācīsies jaunu profesiju, lai rukātu tālāk vēl vismaz 20 gadus darba tirgū.

Cilvēkiem tagad esot labāka veselība.

Katrs otrais bērns, kas dzimst patlaban, nodzīvošot līdz 100 gadu vecumam. 

Nu re!

🙂

Veselība un intereses noteiks, vai šī reforma izdosies.

Bez labas veselības un ieinteresētības savā darbā neviens nav strādātājs visu mūžu. 

Paradoksāli, ka parlamenta deputāti Zviedrijā joprojām var pensionēties 50 gadu vecumā, ja viņi ir nostrādājuši Riksdāgā vismaz 12 gadus pēc kārtas.

Kamēr dažādiem amatiem ir dažāds pensionēšanas vecums, vienprātības šajā jautājumā nebūs.

Zivs pūst no galvas.

Mūsu veselība kļūst par galveno investīciju!

Vai mēs paši un mūsu valsts esam šai pārmaiņai ir gatavi?

Ideāla vieta nopietnai sarunai.
Ideāla vieta nopietnai sarunai.
 

9 comments


  1. Nu, principā, esmu gatavs, ka pensijas manai paaudzei, sešdesmito pirmajā pusē dzimušajiem, vienkārši nebūs. Par dzīvošanu līdz simt gadiem – tikai ar priekšnoteikumu, ko īsumā var raksturot ar vārdiem “vieglas vecumdienas”. Nu, divdesmitais gadsimts, iespējams, izsmēlis planētas resursus… vismaz, tādā veidā, kā mēs tos tērējam, jo principā, mēs tikai tērējam. Neko zemei neatdodot.
    Bet par deputātiem labais. Jā, arī Zviedrijā, cilvēki, kuriem ir tiesības pieņemt likumus, vispirms padomā par sevi. Ir taču vairāk kā skaidrs, ka piemēram, metinātājs daudz vairāk sabeidz sevi kā cienījams deputāta kungs!


  2. Beigu beigās izrādīsies taisnība Rungainim, kurš teica, ka pensijas nebūs, bet būs vecuma nabadzības pabalsts. No otras puses, pietiktu ar lēcienu medicīnas attīstībā, lai arī 90 gados būtu spēks un veselība.


  3. Nu, ko nozīmē paslinki, katru piektdienas vakaru pavadu pirtī (bez alus, šašlikiem un tamlīdzīgiem), vismaz reizi nedēļā cenšos apmeklēt cigun nodarbības, nesmēķēju, siltā laikā atsakos no gaļas, peldos, velosipēds… nu ko tad vēl? Ir jāsaprot, ka nekas nav nemainīgs, pastāvīgs, un ķermeņa novecošana ir dabisks, neizbēgams process. Nekas nav mūžīgs, vienīgais, kas ir droši zināms, ka kaut kad nomirsim. Ar visām tām “brīnumzālēm’ – nu tādā gadījumā esam zāļu verdzībā, un “mūžīgo jaunību” tās vienalga nenodrošinās.


    • Nav runa par brīnumzālēm. Runa ir par lietām, kas (kā tagad izrādās) faktiski nemaz nav tik labas kā mums arāk likās (augļi, piemēram) un par to, ka jākustās katru dienu vismaz 2 stundas utt. Vispār atklājumu šajā jomā netrūkst, bet šarlatānu arī ir daudz. 🙂

Leave a Reply