Somijas vēsturiskā ūdensšķirtne. Nīniste ēra.

2012. gada 6. februārī
Somijas Prezidents šorīt tiekas ar presi, attēls no SR
Somijas Prezidents šorīt tiekas ar presi, attēls no SR

Aizvadītās Prezidenta vēlēšanas ir mainījušas politisko klimatu Somijā.

Konservatīvo kandidāts Sauli Nīnistē uzvarēja pārliecinoši ar 62,6% : 37,4%, taču jau tagad ir skaidrs, ka šis notikums atstās paliekošas pēdas Sibeliusa zilo ezeru valstī. Pērnās parlamenta vēlēšanas ar Timo Soini triumfu ir likušas somiem šo to saprast un pārdomāt izvēli svarīgos brīžos.

Tagad – 63 gadus vecais Nīnistē būs pirmais konservatīvo prezidents pēc garas un ilgas centra (Kekonens) un sociāldemokrātu (Koivusto, Ahtisāri, Halonena) valdīšanas prezidenta postenī.

Konservatīvajiem tagad būs abi – premjera un prezidenta posteņi.

Pagaidām lielas pārmaiņas nav gaidāmas, lai gan ir zināms, ka labējie vēlas pievienot valsti NATO blokam, bet jaunais prezidents esot izvairīgs šī jautājuma nokārtošanā.

Somu sabiedrības vairākums neatbalsta šo ideju.

Vienlaikus jāatzīst, ka somi ir sarosījušies un politiski pamodušies no ziemas depresijas.  Par to liecina fakts, ka otrs amata kandidāts (vakar fināla kaujā) bija pieticīgs, kluss, liberālis ar homoseksuālu partnerību. Daudzi somi vēlējās tieši viņu redzēt visaugstākajā valsts amatā.

Šāda izvēle ir pārsteidzoša Somijai, kas līdz šim (augstāko amatu pretendentu izvēlē) bija samērā patriarhālā un autoritātes pielūdzošā valsts. Tāpat kā Latvija. 

Tie vēlētāji, kas atbalstīja Peku Hāvisto liecina, ka arī saltajā ziemeļzemē attīstās tendences atvērtas un tolerantākas sabiedrības virzienā, pamazām veidojot modernāko nacionālo lepnumu.

Laikmetīgāku nacionālo pašapziņu.

Somijas karogs
Somijas karogs

Ai, somu zeme – beidzas tumsa garā!

Tev pāri spoža, ausmas blāzma zied! –

konstatē Jans Sibēliuss savā ģeniālajā dziesmā ”Somija”, kuru dziedot vai klausoties arī latvietim saviļņojuma skudriņas skrien pār muguru.

”…nāks jauna diena mums – Somijā!”.

Šo dziesmu Sibēliuss kādreiz komponēja kā vēsturisku simbolu savas valsts brīvības sapnim.

Somijas ilgām atbrīvoties no Krievijas kundzības.

Tagad brīvo un neatkarīgo Somiju vadīs cilvēks, kas pats ir piedzīvojis smagus brīžus savā dzīve (viņa sieva traģiski gāja bojā autokatastrofā). Nīnistē prot izturēt ”sliktos laikus” tieši tāpat kā pārējie somi.

Jaunais Somijas prezidents politikā darbojas ilgi un nekas pārsteidzoši jauns no viņa, laikam, netiks sagaidīts.

Taču, atšķirībā no Latvijas jaunā prezidenta, Nīnisto jau šorīt medijiem formulēja ko un kā  darīs vistuvākajā nākotnē.

Pats svarīgākais jautājums viņam esot somu jauniešu bezdarba problēma. 

Tai viņš ķeršoties klāt nekavējoties.

No Andra Bērziņa šādi teksti nav dzirdēti, lai gan pie mums Latvijā šī problēma ir vēl smagāka nekā somiem.

Balsotāju šoreiz bija tikai 69%, kas izskaidrojams gan ar -27 grādiem, gan ar  iepriekš paredzamu iznākumu, gan arī ar ziemeļsomu sarūgtinājumu, ka līdz finālam netika viņu kandidāts Veirinens.

Somijas prezidenta varas sviras ir ierobežotas (ārpolitika un drošības politika).

Viņam vars nav veto tiesību valdības lēmumiem. Prezidents izraugās armijas Virspavēlnieku, pieņem lēmumu par kara uzsākšanu, vispārējo mobilizāciju. Viņš izraugās arī Valsts Centrālās Bankas šefu, vēstniekus un tiesnešus. Apžēlo notiesātos.

Lai veicas Saulī Ninistē un viņa jaunajai kundzei – Somijas pirmajai dāmai Jenijai Haukio!

Ejam?
Ejam?
 

Leave a Reply