Vētra ”Emīls” ir klāt! Autoceļu nelabvēlība kā stils?

2011.gada 4. janvārī

Vētra ar nosaukumu ”Emīls” zviedriem jau pārskrējusi pāri. Tagad tā ”jandalēs un figurēs” Latvijā. Šorīt vētra sagāza kokus visā Dienvidzviedrijā.

Attēlā redzamajai smagajai automašīnai nācās saskrieties ar krītošu koku. Šoferis un līdzbraucējs jau nogādāti slimnīcā. Koks tikmēr ”izdūries auto acīs” un liecina, ka ar ”Emīlu” joki mazi.

26000 mājsaimniecību valstī atkal iztiek bez elektrības un telefona sakariem.

Stacijās stāv neskaitāmi vilcieni un daudzi tilti joprojām nav izbraucami.

Kamēr ”Emīls” tecina lietu un tracina vēju, vēlos no jauna atgriezties pie autoceļu problēmas.

Nezinu kā Jums, bet man ir pagrūti braukt ar automašīnu pa lauku ceļiem tumsā.

Nekur gar ceļu malām līkumos nav atstarojošie (refleksu) kociņi par barjerām nemaz nerunājot.

Pēc Zviedrijas, kur nepārtraukti notiek autoceļu drošības uzlabojumi, Latvija ļoti sarūgtina ar nolaidību šajā virzienā.

Par to tikko varējām pārliecināties arī Latgales Jaungada nakts traģēdijā.

Protams, ka avarējusī automašīna bija veca, sliktā stāvoklī un to vadīja jaunietis bez autovadīšanas tiesībām. Protams, ka tas nav OK.

Taču!

Latvijas ceļi nav savesti kārtībā un braukšana pa tiem patlaban (īpaši tumsā) ir uz avārijas robežas. Gandrīz visur trūkst  brīdinājuma un ceļa zīmju un drošības barjeru un atstarotāju.

Piemēram, ceļš no Pāvilostas uz Kandavu, atgādina rallija distanci nevis normālu autoceļu.

Pretimbraucošie autiņi vālē pa ceļa vidu. Nezin vai drošības vai pārgalvības dēļ.

Par radariem.                                                                                                          

Jā, es arī uzskatu, ka pie mums šoferi drāžas pa autoceļiem nejēdzīgi ātri un liela daļa brauc histēriski un pārgalvīgi. No šī viedokļa radari Rīgā un LV ir īsti laikā un vietā.  Super! Es viņus mēdzu sveicināt : ” Čau, bleķa gabals! Stāvi tālāk un mēri pareizi!”. 🙂

Taču no otras puses – ja uz kādas brauktuves tiek mainīts ierastais braukšanas ātrums un jauno ”šilti’ nakts tumsā nevar redzēt, tad satiksmes uzraudzītājiem būtu jāziņo man šis fakts ar īpašām gaismas brīdinājuma zīmēm, kas informē, ka tagad ”te atļauts pazemināts braukšanas ātrums” . Zviedros pie tā pierasts. Visur zīmes un pārliecība, ka informācijas nekad nevar būt par daudz.

Piemēram tikko ceļu departaments Zviedrijā informēja šoferus, ka tiks uzsākta cīņa ar savvaļas dzīvnieku parādīšanos uz ceļa.

Mednieki (īpaši bīstamajās zonās) šauj uz aļņiem ar vielu, kas rada refleksa efektu un dzīvniekam parādoties uz ceļa braucamās daļas tumsā, šoferim zvērs uzreiz redzams.

Ceļu uzraudzības pārvalde Zviedrijā cer, ka šādi šoferi labāk pamanīs lielos aļņus uz brauktuvēm. 

Jaunākais  ir nomaļu/apmaļu stabiņi, kuros būs iemontēti kustību un siltuma detektori, lai jau laikus brīdinātu šoferus par meža dzīvnieka tuvošanos brauktuvei. Zviedrijas satiksmes uzraudzības pārvalde tikko uzsākusi  šo ” jūtīgo stabiņu”  uzstādīšanu uz lauku ceļa nr.266, uz dienvidiem no Falunas. Tur tiks novērots vai šī sistēma darbojas (sāk pulsēt ar gaismu brīdī, kad tuvumā uzrodas meža zvērs vai mājlopi) un vai ar ”jūtīgo apmaļu stabiņu” palīdzību ir iespējams samazināt auto kolīzijas ar meža zvēriem.

Pie mums ceļu uzraudzītāji turpina būvēt sliktus ceļus un ekonomēt uz brīdinājumu zīmju rēķina.

Kur paliek (kā tiek sadalīta?) nauda, kuru mēs maksājam par saviem braucamajiem un pārkāpumiem? 

Cienījamie ceļu kopēji un uzraudzītāji! Ja reiz jūs reiz iekasējat tūkstošus, pateicoties dārgākajām fotogrāfijām pasaulē, tad protieties arī uzlabot šoferu braukšanas apstākļus!

Tik vienkārši tas ir.

Citādi aina sāk izskatīties pagalam nesimpātiska – valsts mēģina apzināti pelnīt uz savu pilsoņu rēķina.

Tas būtībā ir neētiski.  

Arī viscēlāko mērķu vārdā valsts nedrīkst rīkoties neētiski: iekasēt, bet neko nedot pretī.

Interesanti kad mums uz Pāvilostas ceļa parādīsies ” jutīgie apmaļu stabiņi” un atstarotāju ķēde ceļmalā?

Vai kāds zina kad tas būs?

One comment


  1. ” Kur paliek (kā tiek sadalīta?) nauda, kuru mēs maksājam par saviem braucamajiem un pārkāpumiem? “- Latvijā šāds jautājums ir vienkārši Nepieklājīgs! Tāpat ļoti nepieklājīgi ir prasīt, lai pirms fotoradara būtu brīdinājuma zīme – vēl piedevām apgaismota. Vai tad Jūs nesaprotat, ka fotoradari ir tāpēc, lai kādi (tāpat ļoti nepieklājīgi prasīt, kas ir tie “kādi’) nopelnītu lieku kapeiciņu.
    Nu būsim taču pieklājīgi, pacietīgi, pieticīgi un panesīgi – ne tas vien vēl būs jāpanes.

Leave a Reply