Irāņu kiberuzbrukums BBC. Seši kino darbinieki arestēti. ”Vertikālais taimkods” ieslēdzies.

2012. gada 15 martā
Irāna, CNN
Irāna. CNN publikācija.

BBC cenšas izvairīties no publiskiem komentāriem šajā jautājumā, taču fakts par kiberuzbrukumu BBC kanālam, kas raida persiešu valodā (BBC Persian), netiek noliegts. BBC ir nācies piedzīvot triecienu.

Ģenerāldirektors Mark Thompson daļēji atzīst, ka interneta uzbrukums sakrīt ar forsētiem centieniem traucēt BBC darbu Irānā.

BBC jau iepriekš apsūdzēja irāņu institūcijas par regulāru BBC persiešu valodas pārraižu bloķēšanu valstī.

BBC Persian ir Irānā aizliegts televīzijas kanāls, taču to var redzēt ar satelīta antenu palīdzību. Irāņu ”zāģi” to cenšas traucēt, bet bez redzamiem panākumiem.

Bezrobežu reportieri pagājušajā nedēļā publicēja ziņojumu ”Enemies of the Internet” , kur aprakstīts, ka Irāna (tāpat kā dažas citas valstis) – ”veic interneta izmantojuma cenzūru, ļoti efektīvi virzot interneta lietotājus savu kontrolēto iekštīklu virzienā, kas vairs nav world wide web”.

Tagad izrādās, ka līdzīgs process notiek arī mediju cenzūras jomā.

Starp citu, Irānas ”Revolucionārās gvardes” ietvaros 2010. gadā tika izveidots kiberarmijas grupējums, kas ir jau sagūstījis un izrēķinājies ar tūkstošiem interneta ”nepareizajiem lietotājiem” valstī.

Daļa no viņiem ir notiesāta ar nāves sodu.

Laikā no 2009.- 2011. gadam BBC Persian TV audimats ir dubultojies.

Audimats attiecas tieši uz TV pārraidēm (nevis skatīšanos internetā).

  • Šie rādītāji ir lielisks kompliments mūsu TV žurnālistiem un viņu profesionalitātei. Neraugoties uz to, ka irāņu iestādes mēģina iebaidīt viņu tuviniekus, kas joprojām atrodas dzimtenē un dzīvo Irānā, mūsu kolēģi turpina strādāt enerģiski un atbildīgi! – konstatē BBC Global News šefs Peter Horrocks.

BBC konflikts ar Irānas prezidentu  sākās 2009. gadā līdz ar ” zaļās revolūcijas” laiku, kad BBC publicēja videosižetus un intervijas saistībā ar protesta demonstrācijām Teherānā.

Tagad saspīlējums pieaudzis.

Pagājušajā nedēļa ”seši BBC līdzstrādnieki Irānā esot arestēti” – ziņo The Guardian.

Būtībā visi seši apcietinātie ir neatkarīgi kinodarbinieki, kas gatavo dokumentālas filmas un pārdod tās raidorganizācijām.

BBC persiešu kanāla vadītājs Sadegs Saab noliedz, ka apcietinātie būtu strādājuši BBC.

Jā, kanāls esot pircis gatavas filmas no šiem producentiem, taču nekas viņiem nekad neesot bijis pasūtīts BBC vārdā.

Irāna. BBC.
Irāna. BBC.

Tāpēc organizācijas Young Journalists Club apgalvojums, ka aizturētie pēc ”BBC pasūtījuma apzināti nopulgojuši Irānu” neatbilst patiesībai.

Sešu kinodarbinieku apcietināšana sakrīt ar skandalozas dokumentālās filmas demonstrēšanu BBC persiešu kanālā, kas kritiski analizē pašreizējā Irānas prezidenta nākšanu pie varas. 

Tātad – kārtējais ”vertikālais taimkods”.

Interesanti vai Latvijas Ārlietu ministrs paudīs kādu nostāju pret Irānu šī notikuma sakarībā. 

Zviedri pašlaik gaida Karla Bildta reakciju, sakarā ar šo kinodarbinieku apcietināšanu Irānā.

Vai Latvijas ārpolitika vispār reaģē uz šādām norisēm, jeb 100% viss Latvijas ārpolitiskais viedoklis jau sen deleģēts ASV un Briselei? 

Leave a Reply